Jak i gdzie przechowywać kosmetyki do makijażu, pielęgnacji?

2016-01-08 14:40

Są fotoczułe, nie lubią wilgoci i wysokich temperatur, a w dodatku nigdzie się nie mieszczą. Jak i gdzie w takim razie przechowywać kosmetyki kolorowe oraz pielęgnacyjne? Które produkty warto schować do lodówki, a których nie wolno trzymać w łazience? Dowiedz się i sprawdź, czy jesteś wśród osób, które popełniają największy grzech dotyczący przechowywania kosmetyków.

Jak i gdzie przechowywać kosmetyki do makijażu, pielęgnacji?
Autor: Thinkstockphotos.com Przechowywanie kosmetyków w łazience grozi ich przeterminowaniem. Kosmetyki kolorowe do makijażu najlepiej trzymać w chłodnym i ciemnym miejscu albo w lodówce.

Spis treści

 1. Kosmetyki trzymane w łazience tracą swoje właściwości
 2. Jak odświeżyć i utrwalić kosmetyki?
 3. Jakie kosmetyki przechowywać w łazience?
 4. Które kosmetyki trzymać w lodówce?
 5. Gdzie trzymać kosmetyki kolorowe?
 6. Poproś o kosmetyki spod lady

Kosmetyki trzymane w łazience tracą swoje właściwości

Łazienka jest jednym z najmniej odpowiednich miejsc do trzymania kosmetyków. Wilgoć, zmieniające się temperatury, kaloryfer i mokre ręczniki to otoczenie, które sprzyja rozwojowi bakterii, a nie utrzymaniu idealnej kondycji tuszu do rzęs. Dlaczego więc tak chętnie trzymamy nasze kosmetyczki pełne makijażowych skarbów właśnie w łazience?

Dzieje się tak z powodu lenistwa. Wygodniej posmarować się kremem i pomalować od razu po wyjściu z wanny, niż biec do toaletki. Cierpią na tym kosmetyki. Warunki panujące w łazience sprawiają, że produkty do makijażu szybciej wysychają (szczególnie, jeśli leżą obok kaloryfera), łapią bakterie i zanieczyszczenia. Łatwo się też brudzą, jeśli np. po gorącej kąpieli skrapla się na nich para. Szminki trzymane w łazience miękną i powoli się rozpuszczają , przez co później pigment nie trzyma się na ustach. Z kolei kosmetyki do pielęgnacji twarzy mogą zmieniać swoją konsystencję i tracić swoje właściwości - substancje aktywne, takie jak kwasy, retinol, witamina C powinny być przechowywane w temperaturze niższej niż 20 st. C.

Jak odświeżyć i utrwalić kosmetyki?

Źródło: Agencja TVN/ x-news

Jakie kosmetyki przechowywać w łazience?

Teraz już wiesz, że jak najszybciej musisz zabrać kosmetyki pielęgnacyjne i kolorowe z łazienki. To dla nich jedyny ratunek. Zostaw tam tylko balsam do ciała, jeżeli korzystasz z niego od razu po umyciu się, oraz swój produkt do mycia twarzy, do użycia którego prawdopodobnie potrzebujesz wody.

Jeśli twoja łazienka jest duża i przypomina raczej pokój kąpielowy, znajduje się tam okno, a temperatura jest względnie stała, możesz nadal trzymać tam swoje kosmetyki, a wskazane produkty schować do lodówki.

Które kosmetyki trzymać w lodówce?

 1. Lakiery do paznokci polecamy trzymać w dolnej szufladzie lodówki (obok warzyw i owoców). Temperatura powyżej 25 st. C może aktywizować rozpuszczalniki zawarte w lakierach, które odpowiadają za płynność kosmetyku. Im produkt dłużej jest otwarty, tym szybciej rozpuszczalnik z niego wyparowuje, a lakier się zagęszcza. Po wyjęciu z lodówki ogrzej lakier w dłoniach i potrząśnij, żeby uzyskać kolor bez rozwarstwień.
 2. Szminki i błyszczyki, ponieważ najczęściej stykają się z bakteriami i non stop są karmione powietrzem. Przedłużysz ich żywotność, trzymając je na bocznej ścianie lodówki. Używaj pędzelka wtedy, kiedy możesz, żeby ograniczyć kontakt produktu ze śliną. Szminki trzymane w lodówce lub w ciemnym, chłodnym miejscu będą mieć mocniejszy kolor.
 3. Wodoodporne mascary, eyelinery i inne kosmetyki narażone na wysychanie będą bezpieczne również na bocznej ścianie. Najwięcej skorzystają na tym wodoodporne tusze do rzęs.
 4. Kosmetyki „na później”, np. samoopalacze i kremy z mocnym filtrem, których używasz tylko latem, koniecznie umieść w lodówce. Taki produkt może być użyty najpóźniej rok po otwarciu, ponieważ po tym czasie traci swoje ochronne właściwości - dotyczy to głównie kosmetyków z SPF. Najlepiej zamknij szczelnie kosmetyk i schowaj do oryginalnego pudełeczka, a następnie włóż do lodówki.
 5. Kosmetyki organiczne, bez parabenów czy dodatków substancji chemicznych lubią chłód, który działa na nie jak naturalny konserwant. Dotyczy to m.in. lekkich kremów, masek, fluidów i balsamów do ciała.
 6. Perfumy przez niektóre kobiety są chowane do lodówki w nadziei, że dłużej zatrzymają swoją intensywność. Nie jest to mit. Jeśli schowasz swoje perfumy lub mgiełkę do ciała w zaciemnione, chłodne miejsce chłodne, to przez długi czas będą mocno pachnieć, a ich pierwotna woń nie ulegnie zmianie.

Uwaga! Nie chowaj do lodówki produktów na bazie olejów lub silikonów, ponieważ w chłodnej temperaturze stężeją i przestaną nadawać się do użycia.

Gdzie trzymać kosmetyki kolorowe?

Jeżeli zdecydowałaś się na przeprowadzkę swoich kosmetyków z łazienki, znajdź im teraz odpowiednie miejsce. Może to być toaletka w sypialni, szafka nocna lub jedna z półek na regale. Zaopatrz się w pudełko pełne przegródek lub kosmetyczkę z kieszeniami, żeby mieć łatwy dostęp do każdego kosmetyku. Ciekawym pomysłem jest też przechowywanie kosmetyków w ozdobnych szklankach, słoikach lub na paterze, dzięki czemu będą piękną ozdobą pomieszczenia, zamiast stać się elementem nie pasującym do reszty.

Pędzle, gąbki i pozostałe aplikatory, które bezpośrednio stykają się z twoją skórą, powinny być utrzymane w nienagannej czystości. Ustaw je pionowo w osobnym pojemniczku i dbaj, żeby włosia nie stykały się z innymi rzeczami.

Zasady przechowywania kosmetyków:

 • miejsce powinno być chłodne, o temperaturze ok. 2 - 10 st. C;
 • dobrze, kiedy kosmetyki są schowane przed światłem, gdyż większość z nich jest fotoczuła;
 • produkty muszą znajdować się w czystym i suchym otoczeniu - nie pozwalaj, żeby twój tusz do rzęs brudził inne opakowania;
 • kosmetyki muszą leżeć w swojej „naturalnej” pozycji, jak przystosował je do tego producent;
 • zawsze czytaj zalecenia na pudełku dotyczące przechowywania oraz daty przydatności.
To ci się przyda

Poproś o kosmetyki spod lady

Czasem w drogerii warto poprosić o kosmetyk z zaplecza lub wziąć taki z samego dna półki sklepowej. Produkty, które leżały na wystawie, długo były wystawione na działanie światła i zazwyczaj mają już bliższą datę ważności. Oprócz tego kosmetyki znajdujące się obok testerów bywają z nimi mylone i po prostu otwierane przez klientów. Zawsze przed zakupem upewnij się, że produkt jest nowy i szczelnie zamknięty.