Jak bezpiecznie korzystać ze słońca

2022-06-09 19:27 Materiał sponsorowany

Choć promienie słońca to synonim dobrego nastroju, miewają także ciemniejszą stronę. Dlatego niezależnie od pogody sięgnij po dobry kosmetyk z filtrem UV, a w słoneczne dni nie zapominaj o regułach bezpiecznego opalania.

Jak twoja skóra reaguje na słońce?
Autor: Thinkstockphotos.com Jak twoja skóra reaguje na słońce?

Promienie słoneczne – jak działają na skórę?

Słońce emituje w kierunku ziemi trzy rodzaje promieni słonecznych: UVA, UVB oraz UVC. Promieniowanie UVC jest całkowicie pochłaniane w górnych warstwach atmosfery, więc nie musimy zaprzątać sobie głowy ochroną przed nim. Inaczej jest w przypadku promieni UVA, które odpowiadają za przyspieszone starzenie się skóry i fotoalergie oraz promieni UVB, które doprowadzają m.in. do poparzeń, przebarwień i plam posłonecznych. Przed promieniami UVA i UVB koniecznie trzeba zabezpieczać skórę, gdyż mogą dokonać uszkodzeń w jej strukturze.

Jednak, aby opis działania słońca był pełny, należy też podkreślić jego pozytywny wpływ na organizm człowieka, m.in. udział w wytwarzaniu witaminy D3, która odpowiada za wzmocnienie układu immunologicznego, wsparcie kościotworzenia się (niezbędna przy osteoporozie i chorobach kości), czy też działanie przeciwdepresyjne. Proces syntezy witaminy D3 w naszym organizmie zaczyna się w momencie padania promieni słonecznych na skórę, gdzie umiejscowiony jest prekursor witaminy D3: 7-hydroksycholesterol. Dzięki promieniom pozafioletowym o długości fal 290-320 nm dochodzi do reakcji fotochemicznej i zamiany prekursora w witaminę D3. Jest ona następnie transportowana do krwi, gdzie wędruje do wątroby i zamienia się w 25-hydroksycholekalciferol, czyli 25(OH)D3. Ten prohormon jest przenoszony następnie do nerek, gdzie ulega ostatecznej zamianie w 1,25 (OH)2D3 albo 24,25 (OH)2D3. Są to aktywne postaci hormonu, które wykazują pozytywne działania na organizm, jak wspomniana prawidłowa mineralizacja kości, odnowa tkanki kostnej, pobudzanie procesu wchłania wapnia z jelit, lepszy nastrój (wiele badań wskazuje na zależność pomiędzy niedoborem witaminy D3 a wystąpieniem depresji, sezonowych zaburzeń nastroju, czy też zespołu napięcia przedmiesiączkowego), a także poprawa ciśnienia u osób z nadciśnieniem tętniczym.

O tym pamiętaj, jeśli chcesz cieszyć się słońcem

  • Kosmetyków z filtrem należy używać przez cały rok, bez względu na pogodę (promienie słoneczne docierają do ziemi również w dni pochmurne). Przy zachmurzonym niebie wartość natężenia promieniowania wynosi 50W/m2. Z kolei przy małym zachmurzeniu, kiedy słońce lekko wychyla się zza chmur, jest to już 700W/m2 (w najbardziej słoneczne dni natężenie promieniowania wynosi 1000 W/m2). Kiedy więc nikt nie myśli o smarowaniu się kremem z filtrem, słońce może dać nam nieźle popalić i to w sensie dosłownym. Promienie UVB przenikają bowiem przez naskórek i uszkadzają jego strukturę, a promienie UVA - których działania zwykle nie czujemy, bo nie tworzą efektu ciepła - niszczą włókna elastynowe. Elastyna to białko, które stanowi rusztowanie dla skóry. Odpowiada za jej elastyczność i młody wygląd. Kiedy więc zostanie poddana działaniu promieni UVA z jej włókien tworzą się „kołtuny elastynowe”, co odbija się na naszym wyglądzie np. przyspieszonym powstawaniu zmarszczek.
  • Promienie słoneczne bez problemu przenikają przez szyby samochodowe (przechodzi przez nie 70% promieni UVA i 10% UVB), a to oznacza, że może nie opalimy się na brąz (bo za to działanie odpowiada UVB), ale już zmarszczek możemy się dorobić (zawodowi kierowcy mają tego typu doświadczenia). Dlatego pamiętaj o stosowaniu kremu z filtrem nie tylko podczas wakacji, ale jeszcze zanim wyruszysz w drogę.
  • Opalamy się nie tylko leżąc na leżaku, ale także jeżdżąc na rowerze czy biegając – dlatego nie wolno wtedy zapominać o ochronie przeciwsłonecznej. Zwłaszcza wycieczki w wysokie góry wymagają od nas szczególnej ostrożności (im wyżej, tym mocniej promienie słoneczne działają na naszą skórę). Bez wątpienia górskie szlaki należy pokonywać tylko po uprzednim posmarowaniu się z kremem z filtrem SPF50+.
  •  Słońce dociera do naszej skóry nie tylko bezpośrednio padając na nią, ale również poprzez odbicia od wody. Poza tym, promienie słoneczne bez problemu przenikają przez wodę, więc fakt, że ciągle się w niej zanurzamy, nie zwalnia nas ze stosowania filtrów. Nawet, jeśli stosujesz filtr wodoodporny, po kąpieli powinieneś nałożyć go powtórnie (możesz zetrzeć go ręcznikiem po wyjściu z wody).
  • Preparat do opalania z filtrem przeciwsłonecznym nałóż najpóźniej 20 minut przed ekspozycją na słońce. Pamiętaj, by co 2-3 godziny nakładać go ponownie. Nie używaj kosmetyków do opalania z poprzedniego sezonu, jeśli został przekroczony tzw. PAO (Period After Opening), czyli czas przez jaki dany produkt kosmetyczny zachowuje swoje właściwości po otwarciu.
  • Ważnym elementem osłony przed słońcem jest także ubranie. Choć krótkie spodenki wydają się być najlepszym strojem na upał, to jednak lniane spodnie z długą nogawką potrafią lepiej chronić skórę przed poparzeniem. Przebywając na słońcu bezwzględnie należy pamiętać o nakryciu głowy - kapeluszu z dużym rondem lub czapce z daszkiem.
  • Najrozsądniej jest unikać pełnej ekspozycji na słońce i wielogodzinnego opalania w godzinach najbardziej słonecznych, czyli między 11.00 a 15.00. Należy także zadbać o nawilżenie skóry po opalaniu. Dzięki temu zachowa ona elastyczność i zdrowy wygląd.

Jak wybrać dobry krem z filtrem?

Przy wyborze kremu z filtrem warto zwrócić uwagę na: wskaźniki SPF oraz PA+++, a także przyjazność środowisku. Wskaźnik SPF (Sun Protectin Factor) pokazuje nam, jak długo możemy przebywać na słońcu, aby promienie UVB (bo tego to oznaczenie dotyczy), nie wyrządziły nam szkody. Dobiera się go pod kątem fototypu danego człowieka (fototyp to rodzaj karnacji, która pozwala nam przebywać krótko lub długo na słońcu). Przykładowo: osoba o bardzo jasnej karnacji, z piegami, niebieskimi oczami należy do fototypu 1. i  może przebywać bezpiecznie 10 minut na słońcu bez kosmetyku z filtrem - smarując się kremem z filtrem SPF50+ przedłuża ten czas, wzmacniając ochronę swojej skóry przed natężeniem promieniowania 50-krotnie. W krajach europejskich dominuje zwykle fototyp 1-3 (w Polsce raczej 1-2), warto więc w naszej szerokości geograficznej sięgać po kremy z wysokim faktorem. Dzięki temu zachowasz zdrową, muśniętą słońcem skórę na dłużej.

Jak działa oznaczenie PA:PA+ oznacza pewną ochronę przed promieniowaniem UVAPA++ umiarkowaną ochronęPA+++ wysoką ochronę przed promieniowaniem UVAPa++++ bardzo wysoką ochronę przed promieniowaniem UVA

WARTO WIEDZIEĆ:

Marka Bioderma wykorzystała naturalne, biologiczne zasoby skóry w celu zapobiegania uszkodzeniom i wzmacnianiu ochrony przed promieniowaniem UVA. Postawiła na wzmacnianie jej naturalnych procesów. W swoich produktach zastosowała nową technologię Sun Active Defense, która jest połączeniem wysokiej jakości filtrów przeciwsłonecznych z opatentowanymi składnikami ektoiną i mannitolem. Sun Active Defense to połączenie fizycznej ochrony z biologiczną ochroną. Daje wyrównaną ochronę przeciwsłoneczną przed UVB i UVA.

Warto podkreślić, że na działanie promieni UV jesteśmy wystawieni przez cały rok, dlatego kosmetyków z ochroną przeciwsłoneczną powinniśmy używać także wtedy, gdy nie planujemy kąpieli słonecznych – w drodze do pracy, na spacerze z dzieckiem, podczas podróży samochodem. W linii kosmetyków Bioderma Photoderm znajdziemy m.in.: ultralekki fluid Photoderm Aquafluide SPF 50+, krem tonujący do skóry z problemami naczynkowymi Photoderm AR SPF 50+ i krem Photoderm M SPF 50+ dla skóry z tendencją do przebarwień, który zapobiega nasilaniu się plam pigmentacyjnych.

Kolejnym istotnym aspektem jest poszanowanie dla ekosystemu wodnego, czyli tworzenie produktów do ochrony skóry przed słońcem przyjaznych dla środowiska. Wody morskie i słodkie są bogate w bioróżnorodność, na którą mogą negatywnie wpływać składniki kosmetyków do ochrony przed słońcem. Odpowiedzialne firmy minimalizują wpływ swoich produktów na środowisko, dbając m.in. o to, by zostawały one na naszej skórze, nie przechodząc do wody. Przed zakupem sprawdź, czy kosmetyk posiada znak OCEAN CARE – gwarantuje on, że dany produkt do fotoprotekcji nie wywiera negatywnego  wpływu na ekosystem wodny, w tym na rafy koralowe.