Czy warto mieć depilator, a jeśli tak - to jaki model wybrać?
Czy warto kupić depilator? Zapewne nie raz zadawałaś sobie podobne pytanie. My odpowiadamy: warto, bo inwestycja w dobry depilator bardzo szybko się zwróci, a ty przez lata będziesz odczuwać korzyści z posiadania depilatora - pod warunkiem jednak, że sprzęt, który wybierzesz, spełni określone parametry. Dlatego warto przy okazji wiedzieć, jak wybrać dobry depilator.
Spis treści
- Fakty o depilatorach
- Dlaczego warto kupić depilator
- Jak wybrać pierwszy depilator
- Prawdy i mity o depilacji
Pytanie o to, czy warto mieć depilator, jest jednym z częściej zadawanych na wielu forach internetowych. Dobry depilator wszak do najtańszych nie należy, a w dodatku w kwestii depilatorów i depilacji za pomocą urządzeń elektrycznych narosło w naszym kraju wiele mitów.
Fakty o depilatorach
Kobiety, zwłaszcza te, które dopiero zaczynają myśleć o regularnej depilacji, boją się, że z powodu bólu związanego z mechanicznym usuwaniem włosków depilator szybko trafi w odstawkę. Panuje również przekonanie, że by skutecznie wydepilować włoski, muszą być one już dość długie – a w dodatku po depilacji odrosną grubsze. To jednak nieprawda.
- Depilacja za pomocą nowoczesnego, dobrej jakości depilatora jest dużo mniej nieprzyjemna, niż depilacja woskiem – niektórych modeli depilatorów można bowiem używać również na mokro, leżąc w wannie wypełnionej ciepłą wodą, która rozgrzewa skórę, a to z kolei zmniejsza ból i dyskomfort związany z mechanicznym usuwaniem włosków.
- Włoski po depilacji depilatorem odrastają cieńsze – ich koniec jest ostry i cienki, gdyż inaczej nie byłyby w stanie przebić się przez wierzchnią warstwę skóry.
- Skóra może być gładka przez cały sezon, gdyż używając depilatora nie trzeba czekać, aż włoski odrosną - dobry depilator jest w stanie chwycić i usunąć włoski o długości 0,5 mm (w przypadku depilacji woskiem muszą być one aż cztery razy dłuższe).
Dlaczego warto kupić depilator
Ponieważ gładka skóra na nogach czy pod pachami to dla wielu kobiet to już nie kwestia wyglądu czy mody, ale wręcz dobrego samopoczucia (a niekiedy również konieczność wynikająca z obowiązków zawodowych), zabieg depilacji na stałe wpisał się na listę tych zabiegów higienicznych, które wykonywać trzeba regularnie.
Oczywiście, włoski można usuwać za pomocą golarki, kremu do depilacji lub zabiegów woskiem czy pastą cukrową, wykonywanych w salonie. Warto więc, mówiąc o korzyściach z posiadania depilatora, podsumować koszty tych zabiegów.
Najtańsze, ale i najmniej efektywne, jest golenie nóg – w skali całego tygodnia jest jednak dość czasochłonne, gdyż już następnego dnia zabieg trzeba powtarzać, a jeśli o nim zapomnisz, na skórze szybko będzie widać odrastające włoski. Domowe kosmetyki do depilacji również nie są bez wad: w ich przypadku trzeba liczyć się zarówno z szybkim odrastaniem włosków, jak i z podrażnieniami skóry, wynikającymi z tego, że kosmetyki tego typu zawierają dość silne substancje rozpuszczające połączenia miedzy włoskami.
Wreszcie – tubka kremu starcza przeciętnie na dwa użycia, co przy regularnym stosowaniu generuje spore koszty. Kosztowne (a przy tym czasochłonne) są również zabiegi depilacji w salonie - przeciętna warszawska cena za depilowanie woskiem nóg to 80 zł, a więc za cztery-pięć zabiegów masz już dobry depilator.
Jak wybrać pierwszy depilator
Jeśli zdecydujesz się, by depilować skórę za pomocą depilatora, nie kupuj pierwszego lepszego. Warto patrzeć nie tylko na ceny urządzeń, ich kolor czy to, jak leżą w dłoni, ale przede wszystkim na ich funkcje – a więc to, co mają do zaoferowania producenci. Dobry depilator:
- Posłuży przez lata. Przed zakupem sprawdź, czy wybrany model wygląda solidnie, wszystkie elementy do siebie przylegają, a gdy potrząśniesz urządzeniem, nic od niego nie odpadnie. Warto też w pierwszej kolejności rozważać zakup sprzętu producentów, którzy cieszą się dobrą renomą.
- Działa bez kabla. Wygodniejsze są modele wyposażone w akumulatorki, które można szybko naładować – w trakcie depilacji nie plączą się żadne kable, a sprzęt można stosować również tam, gdzie nie ma prądu (np. na wakacjach pod namiotem).
- Ma możliwość regulacji prędkości. A więc i siły, z jaką usuwa włoski. Im szybsze obroty, tym dokładniejsza depilacja – ale jeśli masz wrażliwą skórę, lepszy będzie depilator, który działa również na wolniejszych obrotach.
- Wyposażony jest w wymienne nasadki do depilacji różnych miejsc na ciele. Najbardziej przydatne są: nasadka goląca, która przed właściwym zabiegiem podgoli dłuższe włoski, dzięki czemu zabieg będzie szybszy, nasadka masująca, która masuje depilowaną skórę, co zmniejsza dyskomfort, trymer do bikini, czy nasadkę do depilacji miejsc wrażliwych.
- Jest wodoodporny. Tylko takie urządzenia dają możliwość depilacji na mokro, a więc np. w trakcie kąpieli w wannie lub pod prysznicem. A to duża zaleta, gdyż dyskomfort jest wówczas mniejszy. Poza tym tylko wodoodporny depilator można myć pod bieżącą wodą.
- Ma antypoślizgową rączkę.
- Wyposażony jest w ułatwienia dla początkujących. To zrozumiałe, że jeśli nie masz doświadczenia, na początku może być ci trudno właściwie stosować depilator, przez co zabieg będzie nieprzyjemny. Poszukaj więc depilatora, który wyposażono w technologię monitorowania siły nacisku głowicy na skórę – takie modele mają specjalne czujniki, które reagują, jeśli nacisk jest zbyt mocny.
- Ma również różne funkcje dodatkowe. Należą do nich np. podświetlane pęsety (dzięki nim można dojrzeć i usunąć nawet cienkie włoski), czy specjalną szczoteczkę do twarzy, za pomocą której możesz używać urządzenia także do pielęgnacji cery.
Prawdy i mity o depilacji
Czy depilator może uszkodzić naskórek?
Nie, depilatory skonstruowane są tak, by chwytać wyłącznie włoski, które wystają na powierzchni skóry – a te można usunąć stosunkowo łatwo, bez naruszania naskórka, który je otacza.
Czy mając żylaki lub pajączki można depilować skórę?
Tak, gdyż obie te przypadłości nie są przeciwwskazaniem do depilacji, o ile skóra nie jest zmieniona lub uszkodzona. Tych miejsc nie wolno depilować wówczas, gdy znajdują się na nich powierzchowne rany, skaleczenia czy przebarwienia.
Czy pieprzyki i znamiona są przeciwwskazaniem do depilacji?
Ani znamiona, ani piegi nie są problemem w przypadku depilacji mechanicznej, chociaż ze względu na podrażnienia nie zaleca się usuwania włosów, które rosną w obrębie dużych znamion. Włosków rosnących na znamionach nie należy natomiast usuwać laserowo, szczególnie za pomocą urządzeń o dużej energii, dostępnych w gabinetach.
Czy blizny na nogach są przeciwwskazaniem do stosowania depilatora?
W obszarze samej blizny nie rosną włosy, dlatego nie ma konieczności depilacji. W trakcie depilacji należy omijać okolice świeżych blizn, szczególnie takich do 6. tygodni. Można depilować okolice blizn starych, czyli takich, od których powstania minęło więcej, niż 6. miesięcy.
W jakim wieku najlepiej zacząć depilację? Czy nastolatki mogą używać depilatora?
Najlepsze dla nastolatek jest golenie skóry lub depilacja mechaniczna. Trzeba pamiętać, że z powodu nadmiaru hormonów związanych z okresem dojrzewania włoski mogą odrastać szybciej, dlatego depilację depilatorem trzeba będzie powtórzyć już po 1-2 tygodniach.
A czy za pomocą depilatora można usuwać włoski na twarzy oraz w miejscach intymnych?
Do depilacji twarzy najlepiej używać osobnego depilatora, który jest dużo mniejszy, delikatniejszy i łatwiej w nim wydepilować małe, zakrzywione powierzchnie. Do depilacji okolic intymnych sprawdzą się przewidziane specjalne nasadki, które, nałożone na depilator do ciała, sprawią, że zabieg będzie mniej bolesny.
Czy jednego depilatora może używać więcej niż jedna osoba?
Depilator to sprzęt dla jednej osoby, dlatego z powodów higienicznych i ryzyka przeniesienia zakażeń wirusowych, bakteryjnych czy grzybiczych powinien mieć tylko jednego użytkownika.