Klinika czy gabinet kosmetyczny? Gdzie wykonywać zabiegi medycyny estetycznej
Coraz częściej, by zadbać o urodę, idziemy nie do gabinetu kosmetycznego, lecz do kliniki. Zabiegi, które wykonuje specjalista medycyny estetycznej, są zwykle bardziej skuteczne i dają efekty widoczne od razu. Które zabiegi możemy wykonać w salonie kosmetycznym?
Spis treści
Wolisz gabinet kosmetyczny czy klinikę medycyny estetycznej? W Polsce nie ma prawnych regulacji mówiących o tym, jakie zabiegi, przy pomocy jakich urządzeń, może wykonywać kosmetyczka, a jakie lekarz. Dlatego to klient musi wykazać się zdrowym rozsądkiem i nie kierować się tylko ceną.
Kiedy wybrać lekarza medycyny estetycznej, a kiedy kosmetyczkę?
Do kosmetyczki idziemy na wszelkie zabiegi pielęgnacyjne, regenerujące czy relaksujące, jak maseczki, pilingi, masaże, kąpiele. Kosmetyczka powinna zajmować się głównie profilaktyką i „dopieszczaniem” skóry i zmysłów. W gabinecie kosmetycznym można też poddać się lekkiemuzłuszczaniu, np. przy pomocy niezbyt silnych kwasów, mikrodermabrazji czy kawitacji. Ale nie tylko. Zabiegi wiążące się z przerywaniem ciągłości skóry, których wykonywanie przez kosmetyczki nie jest zabronione, to np. makijaż permanentny.
Kompetencje kosmetyczki
Kosmetyczka może też wykonywać niektóre zabiegi z użyciem lasera, np. depilację. Głębsze zabiegi, na poziomie skóry właściwej i tkanki podskórnej, zarezerwowane są dla lekarzy. To w gabinecie medycyny estetycznej możemy poddać się silniejszym zabiegom laserowym (odmładzanie), usuwaniu znamion czy pękniętych naczynek, głębokim pilingom kwasowym. Tylko lekarz powinien dokonywać wszelkich iniekcji, np. botoksu czy wypełniaczy.
Zapytaj lekarza o specjalizację. Lekarz wykonujący zabiegi poprawiające urodę powinien być specjalistą z zakresu chirurgii plastycznej, dermatologii lub medycyny estetycznej i przejść odpowiednie szkolenia.
miesięcznik "Zdrowie"
Polecany artykuł: