Klinika czy gabinet kosmetyczny? Gdzie wykonywać zabiegi medycyny estetycznej

2019-07-10 14:51

Coraz częściej, by zadbać o urodę, idziemy nie do gabinetu kosmetycznego, lecz do kliniki. Zabiegi, które wykonuje specjalista medycyny estetycznej, są zwykle bardziej skuteczne i dają efekty widoczne od razu. Które zabiegi możemy wykonać w salonie kosmetycznym?

Klinika czy gabinet kosmetyczny? Gdzie wykonywać zabiegi medycyny estetycznej
Autor: thinkstockphotos.com Coraz częściej, by zadbać o urodę, idziemy nie do gabinetu kosmetycznego, lecz do kliniki. Zabiegi, które wykonuje specjalista medycyny estetycznej, są zwykle bardziej skuteczne i dają efekty widoczne od razu. Które zabiegi możemy wykonać w salonie kosmetycznym?

Spis treści

  1. Kiedy wybrać lekarza medycyny estetycznej, a kiedy kosmetyczkę?
  2. Kompetencje kosmetyczki

Wolisz gabinet kosmetyczny czy klinikę medycyny estetycznej? W Polsce nie ma prawnych regulacji mówiących o tym, jakie zabiegi, przy pomocy jakich urządzeń, może wykonywać kosmetyczka, a jakie lekarz. Dlatego to klient musi wykazać się zdrowym rozsądkiem i nie kierować się tylko ceną.

Kiedy wybrać lekarza medycyny estetycznej, a kiedy kosmetyczkę?

Do kosmetyczki idziemy na wszelkie zabiegi pielęgnacyjne, regenerujące czy relaksujące, jak maseczki, pilingi, masaże, kąpiele. Kosmetyczka powinna zajmować się głównie profilaktyką i „dopieszczaniem” skóry i zmysłów. W gabinecie kosmetycznym można też poddać się lekkiemuzłuszczaniu, np. przy pomocy niezbyt silnych kwasów, mikrodermabrazji czy kawitacji. Ale nie tylko. Zabiegi wiążące się z przerywaniem ciągłości skóry, których wykonywanie przez kosmetyczki nie jest zabronione, to np. makijaż permanentny.

Kompetencje kosmetyczki

Kosmetyczka może też wykonywać niektóre zabiegi z użyciem lasera, np. depilację. Głębsze zabiegi, na poziomie skóry właściwej i tkanki podskórnej, zarezerwowane są dla lekarzy. To w gabinecie medycyny estetycznej możemy poddać się silniejszym zabiegom laserowym (odmładzanie), usuwaniu znamion czy pękniętych naczynek, głębokim pilingom kwasowym. Tylko lekarz powinien dokonywać wszelkich iniekcji, np. botoksu czy wypełniaczy.

Uwaga!

Zapytaj lekarza o specjalizację. Lekarz wykonujący zabiegi poprawiające urodę powinien być specjalistą z zakresu chirurgii plastycznej, dermatologii lub medycyny estetycznej i przejść odpowiednie szkolenia.

miesięcznik "Zdrowie"