Pomniejszanie piersi u mężczyzn. Na czym polega męska operacja piersi?

2017-05-22 11:25

Prawie 40% mężczyzn dotyka przypadłość powiększonych piersi. Ginekomastia to przerost gruczołu piersiowego, którego przyczyny często wynikają z problemów hormonalnych. Rozwiązaniem problemu może być operacyjne zmniejszenie i wymodelowanie piersi.

Pomniejszanie piersi u mężczyzn. Na czym polega męska operacja piersi?
Autor: Thinkstockphotos.com Duże męskie piersi nie zawsze są wynikiem zaniedbania, otyłości, złego trybu życia. Za przerost piersi odpowiedzialna jest również ginekomastia, ale w tym wypadku pozbycie się obfitego biustu jest znacznie poważniejsze.

Spis treści

  1. Zabieg pomniejszania piersi u mężczyzn
  2. Przebieg operacji pomniejszania piersi u mężczyzn
  3. Przyczyny ginekomastii
  4. Po zabiegu zmniejszenia piersi u mężczyzn
  5. Przeciwwskazania do zabiegu pomniejszania piersi u mężczyzn:

Powiększone piersi u mężczyzn to problem, o którym rozmawia się coraz częściej. Duże, widoczne męskie piersi nie są jedynie wynikiem nadwagi lub zaniedbania. Przyczyny są najczęściej głębsze. Dlatego pozbyć się problemu można jedynie za pomocą metod chirurgicznych. Najczęstszą przyczyną powstawania tzw. ,,męskich piers'' jest ginekomastia.

Ginekomastia to choroba polegająca na przeroście gruczołu piersiowego u płci męskiej. Powiązanym z nią problemem jest lipomastia, czyli zbyt duża ilość tkanki tłuszczowej w obrębie piersi. Często te dwie przypadłości występują jednocześnie, powodując znaczne powiększenie się piersi w stosunku do normalnego kształtu i rozmiaru u mężczyzn. Ginekomastia jest problematyczna głównie ze względów psychologicznych, nie wiąże się z nią żadne poważne zagrożenie dla zdrowia.

Ten defekt ciała może jednak prowadzić od kompleksów do poważnych problemów z akceptacją siebie, a nawet powodować depresję. Coraz więcej młodych mężczyzn szuka trwałych rozwiązań tego problemu, nie omijając gabinetów medycyny estetycznej. Zmienia się też nastawienie lekarzy, którzy zamiast lekceważyć problem, obwiniając za niego otyłość i niezdrowy tryb życia pacjenta, zlecają szczegółowe badania hormonalne i przedstawiają opcje zabiegowe.

Leczenie ginekomastii, nie połączonej z innymi chorobami, nie jest refundowane przez NFZ.
Koszt zabiegu w prywatnej klinice wynosi od 3 do 7 tysięcy złotych.

Zabieg pomniejszania piersi u mężczyzn

Każdy mężczyzna pragnący poprawić kształt i rozmiar swoich piersi, powinien rozpocząć walkę z tym problemem od wizyty u endokrynologa i zbadania poziomu hormonów. Jeśli zaburzona jest produkcja testosteronu, z ginekomastią można poradzić sobie farmakologicznie, za pomocą zastrzyków i maści hormonalnych. Jeśli przyczyny są złożone lub leczenie nie daje rezultatów, można poddać się zabiegowi chirurgicznemu.

Przed zabiegiem konieczne jest wykonanie USG piersi, aby ustalić stosunek objętości gruczołu do tkanki tłuszczowej i wybrać odpowiednią formę operacji. Lekarz dodatkowo zleca badania krwi, badania moczu i EKG. Na dwa tygodnie przed zabiegiem należy zrezygnować z palenia papierosów, przyjmowania sterydów oraz nadmiernego wysiłku fizycznego.

Przebieg operacji pomniejszania piersi u mężczyzn

Różne warianty zabiegu odpowiadają skali problemu oraz jego specyfice. Jeśli mamy do czynienia tylko z lipomastią, wystarczy wykonać liposukcję, czyli odsysanie tłuszczu. Zabieg wykonuje się pod znieczuleniem miejscowym, z wykorzystaniem ultradźwięków. Emitowane są one przez 3 mm nacięcia, a komórki tłuszczowe zostają rozbite i odessane.

Często jednak problem dotyczy przerostu gruczołu. W takim przypadku wykonuje się cięcie w obrębie granicy otoczki brodawki i wycina nadmiar gruczołu. Po takiej operacji, blizny są niewidoczne i nie ma śladu po ingerencji chirurgicznej. W ciężkich przypadkach ginekomastii, wykonuje się cięcie w dolnej granicy piersi oraz usuwa nadmiar skóry. Po wycinaniu skóry mogą pozostać cienkie blizny. Jeśli pacjent cierpi i na przerost gruczołu i na lipomastię, wtedy łączy się metodę liposukcji z zabiegiem wycinania gruczołu. W trakcie zabiegu lekarz modeluje pozostałą tkankę, aby nadać piersi odpowiedni kształt. Operację wykonuje się pod pełnym znieczuleniem.

To ci się przyda

Przyczyny ginekomastii

Wśród przyczyn ginekomastii wymieniane są obciążenia genetyczne, stosowanie sterydów anabolicznych, nadużycie alkoholu i marihuany, bardzo często jednak główną przyczyną jest nierównowaga hormonalna. Choroba ta dotyka osób w różnym wieku i o różnej sylwetce, nie koniecznie wiąże się z otyłością.

Lipomastia zaś spotykana jest często u mężczyzn, którzy w krótkim czasie stracili wagę, a tłuszcz pozostał w rejonie piersi. Ginekomastia może ujawnić się już w okresie dojrzewania, z powodów związanych z zaburzeniami hormonalnymi, u dorosłych mężczyzn często wynika ze zbyt niskiego poziomu testosteronu.

Po zabiegu zmniejszenia piersi u mężczyzn

Po zabiegu zmniejszenia piersi pacjent pozostaje w szpitalu przez 1-2 dni. Przez trzy dni nosi gorset uciskowy, następnie przez dwa tygodnie rany pooperacyjne są opatrywane i pacjent nosi opatrunek. Po zdjęciu opatrunków, przez kolejne 4 tygodnie należy nosić gorset uciskowy. Po trzech tygodniach od operacji należy rozpocząć wykonywanie masażu blizn oraz stosować maści na blizny.

Najczęściej po zabiegu nie zostają widoczne ślady - blizny powinny zniknąć po pół roku. Efekty operacji są trwałe i jest to skuteczne leczenie ginekomastii. Najczęstszym powikłaniem pooperacyjnym jest przejściowy brak czucia w brodawce.

Warto wiedzieć

Przeciwwskazania do zabiegu pomniejszania piersi u mężczyzn:

  • otyłość,
  • nadużywanie alkoholu,
  • skazy naczyniowe,
  • zaburzenia krzepliwości krwi,
  • infekcje skóry,
  • nieleczona cukrzyca,
  • nieleczone nadciśnienie.