Kosztują grosze i znajdziesz je w kuchni. Świetnie radzą sobie ze zmarszczkami

2023-05-31 12:13

Chcesz odświeżyć wygląd skóry na twarzy? Odpowiedź znajdziesz w swojej kuchni, gdzie codziennie używane produkty mogą nadać twojej twarzy młodzieńczy blask i pozbawić ją zmarszczek. Co można zastosować?

Kosztują grosze i znajdziesz je w kuchni. Świetnie radzą sobie ze zmarszczkami
Autor: Getty Image

Zmarszczki to drobne fałdy skórne, które najczęściej pojawiają się na czole, wokół oczu, między brwiami, oraz wokół ust. Z wiekiem stają się coraz głębsze i często są powodem zmartwień wielu kobiet.

Zmarszczki na szyi i nie tylko. Poduszka na zmarszczki

Pierwsze zmarszczki zaczynają pojawiać się na naszej skórze około 25-30 roku życia. Różnią się one miejscem występowania, ale także powodami, które je wywołują. Zmarszczki mogą być efektem braku odpowiedniego nawilżenia i pojawiają się, gdy nasza skóra jest odwodniona. Powstające również w wyniku częstego wykonywania tych samych ruchów twarzy lub być skutkiem wieloletniego palenia papierosów. Bywają również oznaką niedoboru witaminy C oraz obecności dużej ilości toksyn w organizmie. Zmarszczki senne, są natomiast wynikiem spania na brzuchu lub boku oraz długotrwałego przylegania twarzy do poduszki. Zmarszczki starcze powoduje starzenie się skóry i działania siły grawitacji.

Wysuszona skóra twarzy. Skuteczne metody na redukcję zmarszczek i nawilżenie

Jeśli zmarszczki już się pojawiły, istnieją skuteczne metody, aby z nimi walczyć. Ale czy od razu należy wydawać na to fortunę? Na początek warto zastąpić drogie kremy i maseczki domowymi sposobami, do których przygotowania wszystko znajdziemy w naszej kuchni.

Świetnym sposobem na wygładzenie skóry na szyi i dekolcie jest użycie świeżej, tłustej śmietany. Kwas mlekowy zawarty w śmietanie pomoże złuszczyć naskórek, a dodatkowo zadba o odpowiednie nawilżenie skóry. Wystarczy, że 3 razy w tygodniu wieczorem wmasujesz w oczyszczoną skórę około 2 łyżki śmietany. Pozostaw na około 5 minut, po czym dokładnie spłucz letnią wodą.

Co na zmarszczki pod oczami? Jak pielęgnować skórę, aby zapobiegać zmarszczkom?

Rumianek ma właściwości nawilżające i ściągające. Przemywanie twarzy 2 lub 3 razy w tygodniu zaparzoną i wcześniej ostudzoną saszetką rumianku pomoże zredukować pory i naturalnie odświeży skórę.

Olejowanie jest nieocenione w przypadku intensywnego nawilżenia i ujędrnienia skóry. Wśród skutecznych olejów do olejowania, warto użyć oleju rycynowego, oleju jojoba lub oliwy z oliwek. Na wilgotną skórę twarzy należy nanieść olejek i przez około 3 minuty wmasować okrężnymi ruchami. Następnie, za pomocą ręcznika zmoczonego ciepłą wodą, dokładnie zmyć olejek. Ten zabieg możesz wykonywać co drugi dzień.

Domowe metody na zmarszczki. Co może pomóc?

W domowych sposobach na zmarszczki często wykorzystuje się żelatynę, która jest mieszanką białek, peptydów, węglowodanów i kwasów nukleinowych. Żelatyna z niewielką ilością wody staje się świetną maseczką do twarzy typu peel-off. Regularnie stosowana nie tylko pomoże zmniejszyć zmarszczki, ale także poprawi jędrność skóry.

Siemię lniane to prawdziwe bogactwo witaminy E, cynku i kwasów omega-6 oraz omega-9. Połączone z wodą i miodem tworzy idealną, domową maseczkę na zmarszczki. Wystarczy przygotować ¼ szklanki gorącej wody, do której dodamy kolejno 2 łyżki siemienia. Mieszamy dokładnie, a następnie odstawiamy na 15 minut. Po upływie tego czasu dodajemy łyżeczkę miodu, mieszamy ponownie i nakładamy na twarz na około 10-15 minut.

Sposoby naszych babć

Nasze babcie również znały sposoby na walkę ze zmarszczkami. Wierzyły w dobroczynne właściwości cebuli. Aby je wykorzystać, wystarczy drobno posiekać warzywo lub wycisnąć z niego sok, a następnie zmieszać go z 2 łyżkami jogurtu naturalnego i sokiem z cytryny. Uzyskaną mieszankę nałożyć na twarz.

Pielęgnacja skóry to nie tylko kwestia stosowania odpowiednich produktów, ale także zdrowego stylu życia. Regularne spożywanie zdrowych, pełnowartościowych posiłków, picie odpowiedniej ilości wody, regularne ćwiczenia, a także unikanie stresu. Pielęgnacja skóry to proces ciągły, który wymaga konsekwencji i cierpliwości, ale wyniki są tego warte. Nie warto zapominać o regularnych wizytach u dermatologa, który może pomóc ocenić stan skóry i zalecić odpowiednie produkty i zabiegi.

Poradnik Zdrowie: kilka słów o genach