Laser. Zastosowanie laserów w kosmetyce - depilacja, odmładzanie, zamykanie naczynek

2016-03-09 11:12

W ciągu zaledwie kilkunastu lat zabiegi laserowe stały się podstawą medycyny estetycznej. Tak likwiduje się dzisiaj zmarszczki, dodaje cerze blasku, usuwa blizny i włoski, a nawet rzeźbi figurę.

Laser. Zastosowanie laserów w kosmetyce - depilacja, odmładzanie, zamykanie naczynek
Autor: Thinkstockphotos.com Laser w kosmetyce wykorzystywane jest głównie do trwałego usuwania owłosienia, odmładzania skóry i zamykania rozszerzonych naczynek

Spis treści

  1. Laserowe odchudzanie - jak pozbyć się tkanki tłuszczowej?
  2. Laserowe odmładzanie skóry - dermabrazja, IPL i laser frakcyjny
  3. Laserowe zamykanie naczynek - likwidacja pajączków
  4. Laserowa depilacja - usuwanie zbędnego owłosienia

Dziś trudno sobie wyobrazić gabinet medycyny estetycznej bez lasera, a najczęściej kilku. Każdy laser ma bowiem swoją „specjalizację”, choć zasada działania wszystkich jest taka sama – to wiązka światła o jednej długości fali, ale o rożnej mocy, wychwytywana przez określone struktury w skórze. Niektóre są lepiej wychwytywane przez melaninę, inne przez hemoglobinę czy wodę tkankową – a to stwarza mnóstwo możliwości wykorzystania lasera dla poprawienia urody. Co można w sobie poprawić za pomocą lasera?

Laserowe odchudzanie - jak pozbyć się tkanki tłuszczowej?

Laser z powodzeniem zastąpił tradycyjną liposukcję. W dodatku można go połączyć z termicznym liftingiem skóry. Wprowadzając do tkanki tłuszczowej kaniulę ze światłowodem, który emituje dwie różne wiązki laserowe, jednocześnie rozpuszcza się i delikatnie odsysa tkankę tłuszczową i obkurcza włókna kolagenowe odpowiedzialne za utrzymanie skóry w odpowiednim napięciu.

W ten sposób można usunąć nawet 2-3 litry tłuszczu i tak ujędrnić i zagęścić skórę, że „dopasowuje się” ona do nowego kształtu ciała. Mniej inwazyjną metodą modelowania ciała jest zabieg z użyciem tzw. zimnego lasera – przyłożone do określonych partii ciała głowice emitują promieniowanie laserowe, które powoduje obkurczenie komórek tłuszczowych (nie uszkadza ich trwale).

Warto wiedzieć

Niemal każdy rok przynosi nowości w dziedzinie laseroterapii. Laserowe światło wykorzystuje się dziś do walki z najróżniejszymi defektami urody – także do usuwania zmian skórnych, przebarwień i tatuaży, redukcji cellulitu, blizn i rozstępów, wybielania zębów, zwalczania nadpotliwości. A to ciągle tylko część tego, co laser może jeszcze zdziałać.

Laserowe odmładzanie skóry - dermabrazja, IPL i laser frakcyjny

Istota laserowych zabiegów odmładzających jest kontrolowane uszkodzenie naskórka i ewentualnie górnych warstw skóry właściwej, co uruchamia mechanizmy samonaprawcze skóry. W procesie gojenia następuje bowiem przebudowa włókien kolagenowych i synteza nowych, znikają zmarszczki, a skóra odzyskuje jędrność. Najbardziej agresywnym zabiegiem laserowego odmładzania jest dermabrazja – polega na odparowaniu całego naskórka aż do skóry właściwej.

Bezpieczniejsze i obecnie częściej stosowane są lasery frakcyjne, które powodują „dziurkowanie” skóry – pozostawiają w niej mikroskopijne ranki w otoczeniu nienaruszonej skóry. Zabieg jest mniej agresywny i proces gojenia następuje znacznie szybciej. Inny z zabiegów odmładzania polega na oddziaływaniu na skórę wiązką światła IPL – urządzenie emituje w tym samym momencie różnej długości fale we wszystkich kierunkach. Dzięki temu można likwidować wiele efektów fotostarzenia równocześnie: jedna długość fali walczy np. z naczynkami, druga likwiduje przebarwienia, a trzecia pobudza produkcję kolagenu.

Laserowe zamykanie naczynek - likwidacja pajączków

Do zamykania naczynek używa się lasera emitującego fale, które muszą być w najwyższym stopniu pochłaniane przez hemoglobinę (barwnik krwi), a w minimalnym przez melaninę (barwnik skóry). Absorbowana przez tkankę energia zamieniana jest w ciepło, które powoduje koagulację (ścinanie cząsteczek białka), a następnie zamknięcie naczynka – i pajączek znika. Jeśli naczynek jest niewiele, można je usunąć podczas jednej sesji.

Laserowa depilacja - usuwanie zbędnego owłosienia

Do usuwania niechcianego owłosienia wykorzystuje się różne typy laserów – trzeba je precyzyjnie dobrać do koloru włosków i fototypu skóry. Przenikająca w głąb skóry wiązka energii jest pochłaniana przez melaninę i zamieniana na ciepło, a proces ten powoduje uszkodzenie mieszka włosowego. Ponieważ włosy są na różnym etapie wzrostu (w danej chwili tylko 20-30% jest w fazie anagenu, pozostałe zaś nie wykazują wrażliwości na światło lasera), chcąc trwale usunąć je wszystkie, trzeba zabieg powtórzyć co najmniej pięciokrotnie w odstępach miesięcznych.

miesięcznik "Zdrowie"