Ta maseczka do włosów to hit PRL-u. Nasze mamy kochały ten efekt

2023-10-28 14:31

Czasem kiedy patrzymy na nasze mamy, które zbliżają się już do 60., zapominamy o tym, że one też miały dwadzieścia kilka lat. Co więcej, w czasach PRL-u nie było dostępnych kosmetyków upiększających cerę, zakrywających niedoskonałości, czy pielęgnujących zniszczone włosy. Nie oznacza to jednak, że nie szukały innych rozwiązań. Tak powstała naturalna maseczka lat 80. XX wieku.

Ta maseczka do włosów to hit PRL-u. Nasze mamy zachwycały się efektami
Autor: Fot. Getty Images

Naturalne maseczki do włosów powracają do łask. Po tym jak drogeryjne półki zaczęły uginać się od różnych propozycji, sami producenci stopniowo wprowadzają eko rozwiązania. Niestety czasem wymagają sporych wydatków, dlatego warto zrobić w domu własną alternatywę.

Olej rycynowy na wypadanie włosów. Działa błyskawicznie!

Co na wypadanie włosów? Zastosuj pielęgnację z czasów PRL-u

Wypadanie włosów często wiąże się z niedoborami witaminy D, lub witamin z grupy B. Zły stan mikrobiomu także wpływa na nasz wygląd dlatego, warto zadbać kompleksowo o piękne włosy i do codziennej diety włączyć siemię lniane, kiszonki, awokado, brukselkę, kalarepkę, czy suszone morele.

Zewnętrznie natomiast sprawdzą się domowe maseczki oparte na naturalnych produktach. Ważne jednak, aby powtarzać kurację dla uzyskania lepszych efektów. Maseczka numer jeden to połączenie żółtek z olejkiem rycynowym. 

Składniki:

  • 2 żółtka,
  • 3 łyżki oleju rycynowego,
  • łyżeczka soku z cytryny (opcjonalnie).

Sposób przygotowania:

Sparzyć jajka, wypić żółtka do miseczki i połączyć z olejem rycynowym. Wymieszać. Nałożyć na umyte i lekko osuszone włosy. Nałożyć czepek kąpielowy lub obkręcić głowę folią spożywczą. Pozostawić na 30 minut. Po tym czasie dokładnie zmyć maskę, następnie umyć włosy delikatnym szamponem i nałożyć odżywkę.

Witaminy na włosy zamknięte w żółtkach, czyli jak działa dawna maseczka

Olej rycynowy od lat ceniony jest w kosmetyce za właściwości regeneracyjne, zmiękczające oraz łagodzące podrażnienia skóry. Jednak w czasach PRL-u kobiety sięgały po niego głównie ze względu na zdolność do przyspieszania wzrostu włosów i pojawienia się kolejnych kępek. 

Żółtko natomiast pomaga usunąć wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia i nadmiar sebum. Poza tym to właśnie w tej części jajka skrywa się bogactwo witaminy A, E, D, K, witamin z grupy B oraz ryboflawiny, tiaminy i kwasu foliowego.

Nie brakuje w nim również potasu, cynku, żelaza czy wapnia oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych. Taki skład mocno odżywia skórę głowy, wzmacnia cebulki i sprawia, że włosy stają się miękkie, lśniące i uniesione od nasady.