Wypadanie włosów - przyczyny i sposoby na wypadanie włosów

2022-04-01 9:07

Wypadanie włosów to zmora wielu Polek i Polaków. Codziennie gubimy około 100 włosów i to jest całkiem normalne. Na miejscu tego, który wypadł, wyrasta następny. Jeśli jednak straty są większe, warto sprawdzić, co może być przyczyną wypadania włosów. Sprawdź też, jakie są sposoby na wypadanie włosów!

Wypadanie włosów - przyczyny i sposoby na wypadanie włosów
Autor: Getty Images Wypadanie włosów w nadmiarze może powodować obniżenie samooceny

Spis treści

  1. Przyczyny nadmiernego wypadania włosów
  2. Sposoby na wypadanie włosów
  3. Domowe sposoby na wypadanie włosów

Przyczyny nadmiernego wypadania włosów

Powodów wypadania włosów jest bardzo wiele, ale poprawne zdiagnozowanie problemu jest niezwykle ważne, by skutecznie z nim walczyć.

Przyczynami nadmiernego wypadania włosów są:

Zdaniem eksperta
specjalista dermatolog, Piotr Szlęzak

Niekorzystne procesy zachodzące w organizmie zarówno mężczyzny, jak i kobiety mogą sprawić, że otoczka kolagenowa wokół korzenia włosa ulega zwłóknieniu. Uciskany korzeń jest gorzej odżywiony oraz słabiej przytwierdzony w skórze głowy. Wytwarzany przez niego włos staje się coraz cieńszy, wypada, a po pewnym czasie przestaje odrastać.

Rozpoczyna się proces łysienia. Aby temu zapobiegać, należy działać podwójnie: przytwierdzić korzeń włosa w skórze głowy oraz pobudzić jego odbudowę, dostarczając składniki odżywcze.

Jak wzmocnić osłabione włosy

Zaburzenia hormonalne

Nadmierne wypadanie włosów jest najczęściej spowodowane zaburzeniami hormonalnymi. Łysienie o podłożu hormonalnym dotyczy mężczyzn po 40-50. roku życia, kobiet po menopauzie, urodzeniu dziecka lub odstawieniu tabletek antykoncepcyjnych.

Istotą łysienia o podłożu hormonalnym jest szybkie zmniejszenie się mieszka włosowego, połączone ze skracaniem fazy wzrostu włosów. Wpływ na to mają androgeny, hormony, do których należy testosteron. Gdy równowaga wytwarzania testosteronu zostaje zachwiana, przekształca się on w aktywną cząsteczkę (DHT) bezlitośnie niszczącą mieszki włosowe.

U pań nadprodukcja androgenów wynika z chorób jajników, nadnerczy lub wygasania ich aktywności w okresie menopauzy.

Choroby tarczycy

Zarówno nadczynność tarczycy, jak i niedoczynność tarczycy wpływają na wygląd włosów.

  • Przy niedoczynności są one cienkie, suche i mocno przerzedzone.
  • Przy nadczynności pojawia się tzw. łysienie uogólnione lub plackowate.

Do chorób uszkadzających włosy należy też choroba Gravesa i Basedowa. Gdy się rozwinie, tarczyca jest stymulowana do wytwarzania specyficznej immunoglobuliny, która znacznie przyśpiesza procesy metaboliczne, a więc także starzenie się włosów. Tylko podjęcie specjalistycznego leczenia podstawowego schorzenia poprawi kondycję włosów.

W czasie kuracji nie korzystaj z gumek do włosów czy mocnych spinek. Do czesania używaj szczotki z włosia, bo jest delikatniejsza niż plastikowa czy metalowa.

Niedobór witamin

Niedożywienie, a zwłaszcza niedobór białka, aminokwasów oraz niedobór żelaza i cynku, może powodować wypadanie włosów na całej powierzchni głowy. To tzw. łysienie rozlane. Cierpią na nie najczęściej osoby poddające się ostrym kuracjom odchudzającym, które ograniczają dzienne spożycie do 700–1000 kalorii.

Groźne dla włosów są też tzw. diety jednoskładnikowe (monodiety), np. niskobiałkowe, bezmięsne itp. Niedobór żelaza i cynku, choć jest powodem wypadania włosów, nie musi się ujawnić w postaci anemii.

Nie stosuj bez porozumienia z lekarzem cudownych diet odchudzających. Jeśli chcesz zgubić kilka kilogramów, ogranicz jedzenie słodyczy, jedz dużo warzyw, gimnastykuj się, chodź na spacery. Od wczesnej wiosny przyjmuj preparaty wielowitaminowe, które wyrównają niedobory witamin i minerałów.

Czytaj też: Wypadanie włosów po Covid

Zatrucie

Dotyczy osób mających do czynienia z chemikaliami. Łysieniem objawia się zatrucie, np. talem (znajduje się w trutce na szczury), arsenem, rtęcią, bizmutem, kwasem bornym i złotem (krople na reumatyzm). Objawy nie występują nagle, często jest to tylko ogólne złe samopoczucie.

Po ok. 2 tygodniach wypadają wszystkie włosy, odrastają po ok. 6–8 tygodniach.

Pracując z chemikaliami, używaj masek ochronnych i stosuj się do przepisów BHP. W domu zaś chemikalia, których używasz w ogrodzie czy do majsterkowania, trzymaj w zamkniętych, niedostępnych dla dzieci szafkach. Jeśli podejrzewasz zatrucie, jak najszybciej jedź do szpitala. Im wcześniej będzie podane antidotum, tym mniejsze szkody uczyni trucizna.

Stres

Stres nasila wydzielanie prolaktyny, której nadmiar powoduje wypadanie włosów. Ich osłabienie może być też skutkiem niekontrolowanego, nerwowego drapania się w głowę, które zazwyczaj ma podłoże psychiczne.

Naucz się relaksować, chodź na spacery, gimnastykuj się lub zapisz się na zajęcia odprężające, np. jogę. Jeśli codzienny stres zaczyna cię przerastać, szukaj specjalistycznej pomocy. Nie wstydź się, że chodzisz do psychoterapeuty.

Możesz też przyjmować ziołowe preparaty uspokajające (melisa, kozłek lekarski, rumianek).

Błędy w pielęgnacji

U większości zdrowych ludzi po 25. roku życia włosy stają się cieńsze, więcej ich gubimy niż wyrasta nowych. Włosy wypadają intensywniej, gdy są niewłaściwie pielęgnowane – wysuszone słońcem, wiatrem czy morską wodą. Niekorzystnie na ich kondycji odbijają się też zabiegi ingerujące w strukturę włosa – farbowanie, trwała ondulacja. Jeśli potem nie wzmocnimy ich, stosując starannie dobrane kosmetyki, czupryna zacznie się przerzedzać.

Sposoby na wypadanie włosów

Istnieje wiele sposobów, by spowolnić lub zatrzymać proces wypadania włosów. Ważne, by po zdiagnozowaniu przyczyny dobrać odpowiednią metodę walki z utratą włosów. 

Witaminy na wypadnie włosów

Za pomocą pożywienia lub suplementów można dostarczyć do organizmu witaminy, które pośrednio lub bezpośrednio ograniczają wypadanie włosów. Niektóre zwiększają odporność włosów, inne poprawiają wchłanianie substancji odżywczych. Czasem ich działanie może wydawać się podobne, ale należy pamiętać, że żadnej witaminy nie da się zastąpić inną. Warto więc dbać o regularne przyjmowanie lub spożywanie wszystkich z tej "magicznej" listy. 

  • Retinol, inaczej witamina A1, bierze udział we wzroście skórnej tkanki nabłonkowej i podziale komórek w całym organizmie. Podział komórek macierzy włosa odpowiada za właściwą strukturę keratyny, z której włosy są zbudowane. Z tego powodu retinol jest niezbędny do utrzymania mocnych włosów. Jego niedobór, ale też nadmiar, powoduje kruchość i łamliwość włosów. Witamina A1 znajduje się w mleku krowim, maśle, tłustych rybach, wątróbce, marchwi, dyni, szpinaku, pomidorach, morelach, śliwkach oraz zielonym groszku.
  • Witamina E często polecana jest do nawilżenia włosów, chociaż posiada również wyjątkowe działanie antyoksydacyjne, usprawnia pracę naczyń krwionośne skóry głowy i zapewnia lepsze wchłanianie się substancji odżywczych do mieszków włosowych. A przecież wypadanie włosów bywa spowodowane właśnie niskim stopniem przenikania substancji ze składników spożywczych. Witaminę E można ją znaleźć w orzechach, pestkach, tłustych rybach.
  • Biotyna jest jednym z najczęstszych składników suplementów na mocne włosy. Jej niedobór jest częstą przyczyną nadmiernego wypadania włosów, więc warto ją suplementować. Odpowiada za wzrost włosów, a także wzmocnienie ich struktury i poprawę gęstości. Biotyna znajduje się w nabiale, wątróbce, jajkach, produktach pełnoziarnistych i soi.
  • Witamina B5, inaczej kwas pantotenowy sprawia, że włosy są bardziej odporne na zabiegi chemiczne i fizyczne, a także czynniki pogodowe. Rzadziej się łamią, nie wysychają tak łatwo, lepiej się układają, są przyjemniejsze w dotyku, bardziej elastyczne. Oprócz tego B5 przyspiesza wzrost włosów. Witamina ta znajduje się w grzybach, mleku krowim, brokułach, orzechach, bananach, rybach, grzybach.

Domowe masaże głowy

Derma rollery

Działanie leczniczych odżywek, wcierek i szamponów można wzmocnić za pomocą stosowania derma rollerów. Są to narzędzia uzbrojone w malutkie igiełki. Podczas masażu głowy, igiełki nakłuwają naskórek. Nakłucia pomagają substancjom dotrzeć szybciej i głębiej, do skóry właściwej. Masaż stymuluje włosy do wzrostu, pobudza krążenie skóry głowy. Oprócz mniejszego wypadania, można też zauważyć nowe włoski. Derma roller kosztuje od 25 zł do 150 zł.

Masaż ręczny

Masaż skóry głowy można wykonać ręcznie. Nie jest polecany osobom o włosach ze skłonnością do przetłuszczania. Obie dłonie należy skierować od góry pod kątem 60 stopni i wbić wszystkie palce w głowę (oczywiście łatwiej będzie uczynić to bez długich paznokci). Następnie każdym palcem zacząć wykonywać koliste głębokie ruchy. Masaż może być na początku bolesny, ale nie trzeba się tym przejmować. Ważne, aby nie "szorować" palcami po wierzchu włosów, za to starać się wykonywać ruchy podobne jak przy masażu klasycznym ciała. Można wręcz poczuć, jak palce poruszają skórę głowy. Masaż może trwać nawet od trzech do pięciu minut, ważne, aby był intensywny. Może być wykonywany do dwóch razy w tygodniu.

Domowe sposoby na wypadanie włosów

To, co nadaje się wtarcia we włosy, często nadaje się też do picia. Eliksiry te nie zawdzięczają popularności wyrafinowanemu smakowi, ale cechuje je duża skuteczność. Działają tylko stosowane regularnie.

Napój z drożdży

Jak go przygotować? Rozdrobnić kostkę drożdży spożywczych w miseczce. Zalać wrzątkiem. Wymieszać, aż drożdże rozpuszczą się. Po ostudzeniu wypić napój. Powtarzać codziennie przez miesiąc. Jeśli sposób będzie działać, przez kolejne miesiące pić co drugi dzień. Drożdże zawierają witaminy z grupy B oraz selen, chrom, cynk, kobalt, fosfor, mangan, molibden, magnez, żelazo, potas, sód, jod, miedź

Napój z pokrzywy

Pokrzywa zawiera w sobie beta-karoten, flawonoidy, żelazo, krzem, wapń, cynk, sód, magnez, potas, witaminę A, witaminę K, witaminę B2, a także witaminę B5, czyli wcześniej wspomniany kwas pantotenowy. Torebkę suszonej pokrzywy lub jedną łyżkę wrzuconą do zaparzacza należy zalać wrzątkiem i parzyć przez 10 minut. Ten prosty przepis należy powtarzać codziennie.

Sok z czarnej rzepy

Sok z czarnej rzepy kryje w sobie potas, żelazo, magnez, cynk, wapń oraz siarkę. Siarka oczyszcza i wzmacnia włosy. Poprawia także ukrwienie skóry. Sok można kupić w sklepach ekologicznych i sklepach internetowych. Pół litra kosztuje około 30 złotych. Wystarczy pić jedną łyżkę stołową dziennie, więc da się to jakoś przełknąć.