Pielęgnacja WŁOSÓW latem: jak chronić włosy przed słońcem i słoną wodą?
Słońce sprawia, że włosy płowieją, tracą blask i zaczynają się łamać. Szczególnie jeśli są cienkie i raczej suche. Jak dbać o włosy latem? Przede wszystkim stosuj kosmetyki do włosów z filtrami UV. Ważne jest też nawilżenie ich po powrocie z plaży.
Spis treści
- Jak słońce niszczy włosy?
- Jak chronić włosy przed słońcem?
- Pielęgnacja włosów po powrocie z plaży
- Farbowanie włosów zwiększa ich wrażliwość na słońce
Dlaczego włosy latem są jaśniejsze, ale wyraźnie zniszczone i bardziej suche? Naturalną tarczą, która chroni włosy przed słońcem, jest melanina, czyli barwnik znajdujący się w warstwie korowej. Im więcej melaniny, tym lepsza ochrona. Dlatego na działanie promieni UV odporniejsze są włosy ciemne, a bardziej podatne blond, rozjaśniane, farbowane i siwe.
Jak słońce niszczy włosy?
Gdy wylegujesz się na słońcu, wędrujesz po górach lub pływasz, promienie ultrafioletowe niszczą twoje włosy. Słońce rozszczelnia powoli osłonkę włosa, która zbudowana jest z zachodzących na siebie łusek – mówi dr Urszula Kozłowska, dermatolog z gabinetu Melitus w Warszawie. – Jest to proces analogiczny do tego, który zachodzi podczas farbowania. Rozchylone łuski odsłaniają korę włosa, a promienie UV niszczą wchodzące w jej skład białka. W ten sposób dochodzi do nieodwracalnych uszkodzeń, w następstwie których włosy się łamią.
Po kilku dniach spędzonych na słońcu zauważamy też, że kolor naszej czupryny staje się jaśniejszy. Ten naturalny balejaż wygląda pięknie, ale jest, niestety, oznaką uszkodzenia włosów. Promienie UV utleniają bowiem melaninę i z brązowej zmienia ona barwę na beżową. Szkodliwą działalność słońca potęguje woda morska lub ta z basenu. Jej drobinki działają jak soczewka – skupiają promienie ultrafioletowe. Po kąpieli w morzu lub basenie włosy stają się twarde, szorstkie i kiepsko się rozczesują. To efekt działania soli lub chloru. Żeby go zlikwidować, trzeba po każdym wyjściu z wody dokładnie spłukiwać głowę pod prysznicem.
Jak chronić włosy przed słońcem?
W słoneczne dni musisz chronić włosy tak samo starannie jak skórę. Konieczne są więc kosmetyki do włosów z filtrami. W drogeriach znajdziesz całe gamy preparatów przeznaczonych specjalnie do stosowania na słońce. Takie produkty oprócz filtrów zawierają składniki nawilżające, odżywcze i regenerujące, np. ceramidy, witaminy A, B, E, F, H, olej jojoba, kolagen morski czy olejek makadamia. W ciągu dnia warto mieć pod ręką mgiełkę w sprayu – należy spryskiwać nią włosy regularnie co kilka godzin lub po każdym wyjściu z kąpieli.
Jeśli zapomniałaś zabrać ze sobą taki kosmetyk, od biedy możesz również wetrzeć we włosy resztki ochronnego kremu, które zostały na dłoniach po smarowaniu ciała. Kiedy naniesiesz już preparat z filtrem, koniecznie nałóż na głowę kapelusz albo chustkę – wyższa temperatura, która się pod nią wytworzy, sprawi, że włosy wchłoną znacznie więcej cennych składników.
- Pamiętaj, żeby nie suszyć włosów bezpośrednio na słońcu, bo to tylko jeszcze bardziej je niszczy. Z mokrą głową najlepiej posiedzieć kilkanaście minut pod parasolem albo w cieniu. Nie wykręcaj też włosów, żeby wycisnąć z nich resztki wody – kiedy są mokre, ich łuski się otwierają, a wtedy bardzo łatwo o uszkodzenia. Po wysuszeniu kosmyki warto spiąć, zwłaszcza jeśli są długie. Pamiętaj jednak, żeby nie używać cienkich, wżynających się gumek, bo uszkodzą i tak już uwrażliwione włosy. Znacznie lepiej sprawdzą się frotki lub plastikowe spinki.
Żele, lakiery, pianki z filtrami UV
W lecie najlepiej wyglądają fryzury czesane przez wiatr, ale dla osób, które niezależnie od pory roku nie mogą żyć bez środków do stylizacji, producenci wymyślili kosmetyki z filtrami UV. Tego typu preparaty ułatwiają układanie włosów, nadają im połysk oraz zapobiegają utracie pigmentu.
Pielęgnacja włosów po powrocie z plaży
Po powrocie z plaży dokładnie umyj włosy i skórę głowy, najlepiej szamponem ze słonecznej serii. Potem nanieś regenerującą odżywkę – na same włosy, a nie na skórę głowy, bo w ten sposób przyśpieszysz produkcję łoju. Do mycia użyj ciepłej wody, dzięki której łatwiej usuwa się tłuszcz i resztki kosmetyków, ale do płukania lepiej sprawdzi się chłodna woda, bo zamyka łuski włosa.
Pamiętaj też, że po dniu spędzonym na słońcu włosy wymagają porządnego oczyszczenia, dlatego najlepiej umyć je dwa razy. Co 2–3 dni warto też użyć specjalnej maski – najlepiej, żeby była z tej samej linii co szampon i odżywka. Taki kosmetyk zawiera więcej substancji regenerujących. Masek trzeba używać regularnie, zwłaszcza jeśli mamy długie włosy, bo są one o wiele bardziej podatne na uszkodzenia.
Polecany artykuł:
Farbowanie włosów zwiększa ich wrażliwość na słońce
Tuż przed wyjazdem na urlop lepiej nie farbować i nie rozjaśniać włosów. Taki zabieg zawsze mniej lub bardziej je przesusza, będą więc słabiej broniły się przed działaniem słońca. Poza tym, jeśli zamierzasz spędzać całe dnie na plaży, to kolor i tak lekko wyblaknie, więc nie warto marnować czasu i pieniędzy. Jednak gdy już ufarbowałaś włosy, pamiętaj, że sztuczny pigment nie chroni w takim samym stopniu jak naturalny, nawet jeśli zdecydowałaś się na ciemny kolor. Dlatego na plażę absolutnie konieczne są kosmetyki z filtrami UV. Do mycia możesz używać tradycyjnego szamponu do włosów farbowanych, chociaż w drogeriach są już dostępne specjalne serie po słońcu do tego typu włosów.
miesięcznik "Zdrowie"