Wcierki na wypadanie, porost włosów. Jak wybrać i przygotować wcierkę?

2017-05-04 16:29

Wcierki do włosów to najskuteczniejszy sposób na odżywienie cebulek i zadbanie o dobrą kondycję skóry głowy. Wcierki przyspieszają porost włosów, wzmacniają je i pomagają w walce z łupieżem, przetłuszczaniem się włosów. Dowiedz się, jak samodzielnie przygotować popularne wcierki do włosów i jak je stosować.

Wcierki na wypadanie, porost włosów. Jak wybrać i przygotować wcierkę?
Autor: Thinkstockphotos.com Wcierki do włosów (toniki) aplikuje się na skórę głowy, nie same włosy. Oprócz regularnej aplikacji ważny jest masaż skóry, który pobudza, dotlenia i ułatwia wchłanianie składników.

Wcierki do włosów mogą być również nazywane tonikami. Są to głównie preparaty na bazie ziół, naturalnych olejków i witamin. Stosuje się je na skórę głowy, wykonując przy tym masaż. W drogeriach sprzedawane są wcierki pod postacią mgiełek i ampułek. Tego rodzaju kosmetyki bezpośrednio stymulują cebulki włosów i pielęgnują skórę głowy, dostarczając jej witamin, nawilżając i regulując produkcję sebum. Wcierki stosuje się  z łupieżem, przetłuszczaniem się włosów, stanami zapalnymi mieszków włosowych, wypadaniem włosów i osłabieniem włosów.

Spis treści

  1. Jak wybrać odpowiednią wcierkę do włosów?
  2. Przepisy na domowe wcierki do włosów
  3. Jak stosować wcierki do włosów?

Jak wybrać odpowiednią wcierkę do włosów?

Większość gotowych wcierek dostępnych w drogeriach zawiera ekstrakty roślinne. Popularnym składnikiem jest ekstrakt z korzenia łopianu, który działa antybakteryjnie, przeciwzapalnie i przeciwgrzybiczo. Wcierki z łopianem polecane mogą być osobom zmagającym się z łupieżem i przetłuszczaniem się włosów.

Jeśli chcemy przyspieszyć porost włosów lub je zagęścić możemy sięgnąć po wodę brzozową lub wcierki z ekstraktem z czarnej rzepy. Ich stosowanie odżywia cebulki i powoduje rośnięcie nowych włosów – baby hair. Dodatkowo po stosowaniu wcierek włosy są mniej kruche i łamliwe, lśniące i nawilżone.

  • Wiele gotowych wcierek ma w swoim składzie alkohol. Jest to składnik kontrowersyjny, może pomóc w działaniu składników aktywnych preparatu ułatwiając ich wchłanianie się w skórę, jednak u osób o wrażliwej skórze może powodować przesuszanie się skóry i włosów, a nawet doprowadzić do wypadania włosów. Podczas stosowania wcierek z alkoholem należy zwracać szczególną uwagę na to jak reaguje skóra i zaprzestać stosowania wcierki, jeśli pojawią się niechciane objawy. Osoby źle reagujące na alkohol w kosmetykach powinny zwracać uwagę na jego miejsce w składzie, czasem jego stężenie nie jest duże. Istnieją również preparaty nie zawierające go w ogóle.

Przepisy na domowe wcierki do włosów

W domu można zrobić kilka bardzo prostych wcierek – toników. Można je przechowywać do tygodnia w lodówce lub za każdym razem przygotowywać na świeżo.

Wcierka z kozieradki na wypadanie i porost włosów

Łyżeczkę zmielonych ziaren kozieradki zalać szklanką wrzątku. Parzyć przez 15 min. Stosować po ostygnięciu na skórę głowy. Wcierka ma charakterystyczny zapach przypominający zapach rosołu, dlatego należy wcześniej zaplanować jej zastosowanie.

Wcierka z Amolu na porost włosów

Amol to preparat ziołowy z zawartością alkoholu i olejków. Należy rozrobić go z wodą w proporcji 1:2 i aplikować na skórę głowy co drugi dzień.

Wcierka z cebuli na porost włosów

Cebulę ścieramy na tarce, wyciskamy z niej sok, który aplikujemy na skórę głowy. Najlepiej zrobić to na 2-3 godz. przed myciem włosów.

Wcierka z cytryny na przetłuszczanie się włosów

Sok z połowy cytryny wyciskamy do szklanki i dodajemy pół szklanki wody. Stosujemy po myciu włosów, bez spłukiwania.

Jak stosować wcierki do włosów?

Stosowanie wcierek do włosów daje zadowalające efekty jedynie przy regularnym stosowaniu. Używać ich należy codziennie, przed myciem albo po myciu włosów. Wcierki z olejkami naturalnymi lepiej stosować przed myciem, należy pozostawić je na skórze głowy przez kilka godzin do wchłonięcia, a potem umyć włosy, aby uniknąć efektu przetłuszczenia. Inne wcierki można stosować bez mycia i spłukiwania, a także na sucho.

Aplikacja wcierki może sprawić trochę problemu, ponieważ należy uważać, żeby nie wmasowywać jej we włosy, a raczej w skórę głowy. Można do tego celu użyć butelki z atomizerem, strzykawki bez igły albo buteleczki z pipetą. Preparat rozprowadza się na przedziałku, następnie odsuwając kolejne partie włosów tworzy się kolejne przedziałki i powtarza aplikację.

Na koniec warto wykonać masaż głowy, aby pobudzić krążenie w skórze i przyspieszyć rozprowadzanie składników odżywczych. Masaż zaczynamy od linii włosów na czole, opuszkami palców delikatnie naciskami skórę i kręcimy na niej kółka.

Następnie przesuwamy palce w kierunku karku, nie omijając żadnego kawałka skóry. Cały masaż powinien trwać ok. 5 – 7 min. Regularne masaże głowy pomagają w szybszym wzroście włosów.

  • Szczegółowe zalecenia odnośnie długości kuracji wcierkami znajdują się na opakowaniach kosmetyków – najczęściej stosuje się je przez 3 – 4 tygodnie. Jeśli chcemy powtórzyć kurację, należy zrobić tygodniową przerwę i ponownie aplikować preparat zgodnie z zaleceniami.

Czytaj też:

Warto wiedzieć

Jedynym istotnym przeciwwskazaniem do stosowania wcierek jest nadwrażliwość lub alergia na któryś z jej składników. Należy też uważać na wcierki z alkoholem, jeśli skóra reaguje na niego przesuszaniem.

Którą wcierkę do włosów wybrać? Przegląd od najtańszej do najdroższej