Siwe włosy - pielęgnacja i farbowanie. Jak dbać o siwe włosy?

2018-03-21 11:19

Siwe włosy niektórym kobietom tylko dodają urody. Tym paniom, które nie chcą poprawiać natury, podpowiadamy, jak dbać o siwe włosy, a pozostałym radzimy, jak wrócić do naturalnego koloru lub bezpiecznie wykonać farbowanie siwych włosów.

Siwe włosy - pielęgnacja i farbowanie. Jak dbać o siwe włosy?
Autor: Thinkstockphotos.com Siwe włosy są rzadziej ulegają uszkodzeniom niż włosy ciemne.

Spis treści

  1. Przyczyny siwienia włosów
  2. Wiek
  3. Siwienie nie zawsze wynika z wieku
  4. Jak dbać o siwe włosy?
  5. Koloryzacja siwych włosów
  6. Zobacz, jak wzmocnić osłabione włosy!
  7. Odsiwianie włosów

Siwe włosy przybierają właśnie taki kolor, ponieważ jest to barwa, jaką ma keratyna. Keratyna stanowi podstawowy budulec naszych włosów, jest beżowo-biała. Kolor brązowy, czarny czy rudy nadaje im dopiero melanina - barwnik produkowany w melanocytach. Kiedy melanocyty przestają prawidłowo funkcjonować, melaniny jest we włosach coraz mniej, dlatego zaczynają one przybierać barwę keratyny i powstają siwe włosy.

Przyczyny siwienia włosów

Wiek

- Siwienie to proces fizjologiczny, który zaczyna się ok. 30. roku życia - mówi dr hab. n. med. Anna Wojas - Pelc, kierownik Katedry i Kliniki Dermatologii CM UJ w Krakowie. - Produkcja barwnika stymulowana jest przez pewne enzymy występujące w organizmie. Kiedy ich aktywność osłabia się, np. w związku z wiekiem, spada ilość melaniny. To, w jakim wieku zmniejsza się produkcja barwnika, zależy przede wszystkim od pewnych predyspozycji genetycznych. Jeśli więc rodzice osiwieli wcześnie, istnieje duże prawdopodobieństwo, że ich dzieci też to spotka. Nie znaczy to jednak, że nic nie zależy od nas samych. Pojawienie się siwych włosów przyśpiesza również niezdrowy tryb życia, m.in. zła dieta, używki, a przede wszystkim stres. - Melanocyty to komórki wywodzące się z układu nerwowego - wyjaśnia dr Anna Wojas-Pelc. - Reagują więc na odbierane przez niego bodźce. To, że życie w ciągłym stresie przyśpiesza siwienie włosów, potwierdziły badania naukowe.

Ważne

Siwienie nie zawsze wynika z wieku

Pojawia się też w przebiegu różnych chorób, np. bielactwa. Jeśli ogniska bielacze znajdują się na owłosionej skórze głowy, placki siwych włosów mogą występować nawet u dzieci. Bywa, że siwe włosy towarzyszą niektórym schorzeniom związanym z przemianą materii. Samo siwienie nie jest jednak objawem choroby. Może być za niego uznane tylko w przypadku, gdy występuje w zespole objawów klinicznych.

Jak dbać o siwe włosy?

Podobasz się sobie ze siwymi włosami? To świetnie, pamiętaj tylko, żeby odpowiednio o nie zadbać. W siwym włosie zamiast melaniny znajduje się powietrze, a przez to staje się on bardziej suchy i sztywny. Przez to, że są suche, łatwiej się kruszą i łamią.

Stają się szorstkie i mogą sterczeć na różne strony, a nawet kręcić się, choć wcześniej tego nie robiły. Co ciekawe, niekiedy wydają się grubsze przez to, że nabierają objętości.

W pielęgnacji tych suchych siwych włosów najważniejsze jest więc nawilżenie. Świetnie się w tym celu sprawdzą szampony/maski zawierające miód, aloes, glicerynę.

Jeśli nie farbujesz siwych włosów, ich kolor możesz wydobyć dzięki płukankom z łupin orzecha włoskiego lub wykonując wcierki z szałwii.

- Warto postarać się, by siwe włosy miały ładny połysk. W uzyskaniu go świetnie sprawdzą się niebieskie szampony przeznaczone do siwizny. Nadają jej lekko popielaty kolor i likwidują niezbyt ładny żółty odcień. Z kolei osoby, które farbują siwe włosy powinny sięgnąć właśnie po szampony do włosów farbowanych - tłumaczy Agnieszka Płusa, stylistka z Instytutu Kosmetyki XXI Wieku Dermika w Warszawie.

Siwe włosy możesz myć w zależności od swoich potrzeb - codziennie, co drugi dzień. Najlepiej bardzo łagodnym szamponem. Warto też nakładać na nie 2 razy w tygodniu maski. Na włosy szczególnie wysuszone najlepiej zadziała maska z awokado, na te mało elastyczne - maska z bananem.

Wbrew często powtarzanej opinii, siwym włosom nie służą proteiny - częste stosowanie produktów, które je zawierają sprawi tylko, że włos stanie się jeszcze bardziej suchy.

Czytaj też:

Jak farbować włosy w domu?

Jak dbać o zniszczone włosy?

Koloryzacja siwych włosów

Siwe włosy farbowano już dwa tysiące lat temu. Jak odkryto niedawno - stosowano w tym celu siarczek ołowiu, a właściwie jego nanokryształy (cząstki o wielkości zaledwie kilku miliardowych części metra). Sporządzano z niego miksturę, którą pokrywano włosy. Nanokryształy przenikały do trzonu włosa i zabarwiały go na ciemno. Na podobnej zasadzie działa wiele współczesnych farb, choć nie zawierają one ołowiu.

Na koloryzację siwych włosów decydują się najczęściej brunetki i szatynki, u których siwe nitki są o wiele bardziej widoczne niż u blondynek. Jeśli chcemy przefarbować włosy w domu, kupmy farbę, a nie środek do czasowej koloryzacji. Te ostatnie kiepsko pokrywają siwe włosy. Kolor wychodzi jaśniejszy niż na naturalnych pasmach i szybciej się spłukuje. Farby zawierają taką ilość amoniaku i wody utlenionej, która pozwala na wniknięcie barwnika do wnętrza włosa. Preparat trzeba jednak trzymać na głowie dosyć długo. - Keratynowa otoczka jest w siwych włosach gruba i trudna do sforsowania dla barwnika - mówi Agnieszka Płusa. - Jeśli więc farbujemy się w domu, przestrzegajmy czasu dla włosów opornych na koloryzację. Nie wszystkie kolory farb nadają się do siwizny. Najlepiej wychodzą blondy i brązy. Unikać trzeba odcieni rudych - będą zbyt intensywne lub różowe. Ostrożnie podchodźmy też do płukanek ziołowych - mogą nadawać włosom zielonkawy odcień. Bezpieczniej jest farbować włosy u fryzjera, zwłaszcza gdy siwych jest więcej niż ciemnych lub gdy siwe włosy pojawiają się w skupiskach. Trudniej wtedy uzyskać jednolitą barwę docelową.

Zobacz, jak wzmocnić osłabione włosy!

Jak wzmocnić osłabione włosy

Odsiwianie włosów

Odsiwianie jest alternatywą dla farbowania. W sklepach znajdziemy preparaty z prekursorem melaniny. Substancja wnika do wnętrza włosa i reaguje z tlenem zawartym w powietrzu. W wyniku utlenienia prekursora powstają pigmenty identyczne z naturalnymi. Włosy odzyskują barwę stopniowo, a nie od razu jak po farbie. Gdy uzyskamy właściwy kolor, co kilka tygodni barwimy odrosty. Preparaty mogą być stosowane tylko do włosów od średniego blondu do średniego brązu. Ale na rynku jest też odsiwiacz do każdego koloru włosów. Producent zapewnia, że środek nie pozostawia odrostów. Gdy przestajemy go stosować, kolor cofa się ku cebulce. Odsiwiacze sprawdzają się zwłaszcza u panów, którzy uważają farbowanie siwych włosów za wstydliwe. Kolor pojawia się stopniowo i jest zbliżony do naturalnego, więc mężczyzna nie szokuje nagłą zmianą wyglądu.

miesięcznik "Zdrowie"