Jak dbać o włosy w ciąży? Pielęgnacja i zabiegi fryzjerskie

2017-06-29 15:26

Ciąża to okres, w którym włosy mniej wypadają i są bardziej gęste, ale i tak ich pielęgnacja może przysporzyć wielu problemów. Czy przyszła mama może prostować i farbować włosy? Co robić, gdy pojawi się łupież albo wysuszone końcówki? Dowiedz się, jak w ciąży dbać o włosy.

Jak dbać o włosy w ciąży? Pielegnacja i zabiegi fryzjerskie
Autor: Thinkstockphotos.com Przyszła mama może się wybrać do salonu na zabieg nawilżający, przeciwłupieżowy, podcięcie końcówek albo delikatną koloryzację.

Spis treści

  1. Dodaj blasku matowym włosom w ciąży
  2. Zabiegi kosmetyczne w ciąży - których unikać?
  3. Prostowanie włosów w ciąży
  4. Farbowanie włosów w ciąży
  5. Zwalczanie łupieżu w ciąży
  6. Włosy po porodzie

Włosy w ciąży stają się mocniejsze i bardziej gęste. To zasługa estrogenów, których poziom w ciąży jest podwyższony. Estrogen pobudza do pracy więcej mieszków włosowych i czupryna przyszłej mamy robi się bardziej obfita. Dobry stan włosów, ich szybszy wzrost i większa objętość, skłaniają do korzystania z zabiegów w salonie fryzjerskim. Zabiegi farbowania, prostowania czy odżywiania włosów nie są zakazane w ciąży. Jeśli korzystasz z nich z umiarem, a dobry fryzjer zachowuje wszelkie zasady bezpieczeństwa, zabiegi możesz wykonywać regularnie.

Kobiety w ciąży nie muszą także rezygnować z domowej pielęgnacji włosów. Ciąża nie wyklucza stosowania profesjonalnych kosmetyków, o ile ich skład chemiczny nie stwarza zagrożenia dla skóry. Wynika to z faktu, że skóra w ciąży (również skóra głowy) jest w czasie ciąży niezwykle delikatna i podatna na alergie oraz podrażnienia. Staraj się więc oszczędzać skórę, wybieraj delikatne kosmetyki, które pielęgnują skórę głowy i włosy.

Dodaj blasku matowym włosom w ciąży

Włosy w okresie ciąży przeważnie mają się lepiej niż zwykle. Są jednak momenty, gdy niewłaściwa pielęgnacja lub zbyt agresywna stylizacja pogarszają ich stan. Dobry stan włosów w ciąży nie jest także regułą, niektóre kobiety narzekają na ich wygląd. Gdy włosy są matowe oznacza to, że są zniszczone albo przesuszone – ich łuski są rozchylone, przez co nierówno odbijają światło.

Najszybciej doda im blasku maseczka wzmacniająca i wygładzająca. Warto nakładać ją 2–3 razy w tygodniu na świeżo umyte, wilgotne włosy. Dobrze jest owinąć wtedy głowę nagrzanym ręcznikiem – ciepło przyspiesza bowiem wnikanie składników odżywczych w głąb włosa. Takie maseczki kupisz w profesjonalnych sklepach lub salonach fryzjerskich. Do fryzjera możesz udać się, by podciąć rozdwojone końcówki. Fryzjer może również przeprowadzić zabieg odżywiający włosy, nałożyć maskę nawilżającą i wygładzającą. Jeśli wcześniej uprzedzisz fryzjera o swoim stanie, dobierze on bezpieczne zabiegi i preparaty.

Zabiegi kosmetyczne w ciąży - których unikać?

Prostowanie włosów w ciąży

Teoretycznie nie ma przeciwwskazań do prostowania włosów u fryzjera, tj. keratynowego prostowania włosów. W praktyce może się zdarzyć, że środki używane podczas zabiegu prostującego podrażnią skórę głowy. Przyszłą mamę może też denerwować ich zapach. Jeśli mimo to zdecydujesz się na taki zabieg, musisz powiedzieć fryzjerowi, że jesteś w ciąży. Poproś, by stylista przed zabiegiem zrobił próbę uczuleniową – uniknie się wtedy ewentualnych niespodzianek. Zupełnie bezpieczna w ciąży jest natomiast prostownica. Ma ona jednak poważny minus: zbyt częste jej używanie wysusza włosy.

Farbowanie włosów w ciąży

Do takiego zabiegu nie ma żadnych przeciwwskazań. Wbrew temu, co często można przeczytać w internecie, zawarte w farbach składniki nie przenikają do krwiobiegu, nie szkodzą mamie i nie uszkadzają płodu. Należy jednak brać pod uwagę, że w ciąży skóra robi się wrażliwsza i mogą ją podrażniać składniki farb do włosów. Warto więc używać delikatnych preparatów do koloryzacji, takich które nie zawierają amoniaku i nie pachną zbyt intensywnie.

W ciąży odradzane jest używanie henny – hormony ciążowe mogą sprawić, że efekt koloryzacji będzie trudny do przewidzenia.

Fryzjer, który będzie wykonywał koloryzację może przeprowadzić próbę uczuleniową na niewielkim obszarze skóry. Bardzo często fryzjerzy proszą kobiety w ciąży, aby zgłosiły się na wykonanie próby uczuleniowej dzień przed zabiegiem. Taki okres czasu wystarczy, by określić ewentualne zagrożenie. Zwróć uwagę na to, czy w salonie fryzjerskim jest odpowiednia wentylacja lub poproś o możliwość siedzenia przy otwartym oknie. Opary i zapachy farb oraz wody utlenionej są ciężkie do wytrzymania.

Zwalczanie łupieżu w ciąży

Łupież u przyszłych mam jest często efektem łojotokowego zapalenia skóry. Mocno nasilony łupież wymaga interwencji dermatologa, który oceni, czy jest to łupież suchy, czy tłusty, doradzi też bezpieczne leczenie. Jeśli białe płatki pojawiają się sporadycznie i nie są uciążliwe, najlepiej kupić w aptece szampon przeciwłupieżowy i stosować go tak często, jak zaleca producent.

Ważne

Włosy po porodzie

Wypadanie włosów jest normalne po porodzie, a powodują je zmiany hormonalne, jakie zachodzą w połogu. Zwykle wypada ich sporo – kobieta traci wszystkie te włosy, które na skutek podwyższonego poziomu estrogenów nie wypadły jej w ciągu dziewięciu miesięcy ciąży.

Łysienie poporodowe jest wynikiem spadku stężenia estrogenów. Wypadanie włosów jest również efektem silnego stresu poporodowego. Może to budzić niepokój, ale taka reakcja wcale nie znaczy, że włosy są osłabione. Młoda mama może bez obaw czesać się tak jak wcześniej, stosując te same kosmetyki do stylizacji. Z jednym wyjątkiem – jeśli po ciąży zmienił się owal twarzy i dawne uczesanie już nie zdobi, warto wybrać się do fryzjera stylisty, który doradzi odpowiednią fryzurę i obetnie włosy.