Peeling chemiczny: na czym polega i ile kosztuje? Peeling chemiczny w domu
Peeling chemiczny to rodzaj zabiegu z zakresu medycyny estetycznej, który można wykonać w salonie lub w domu. Peeling chemiczny stosuje się głównie na przebarwienia lub na blizny powstałe w wyniku uszkodzeń skóry. Miejsca, które najczęściej poddaje się zabiegowi to skóra twarzy, szyi i dłoni. Sprawdź, na czym polega peeling chemiczny jakie daje efekty. Poznaj też rodzaje peelingu chemicznego oraz dowiedz się, jak go wykonać w domu i ile kosztuje w salonie kosmetycznym.
Spis treści
- Czym jest peeling chemiczny?
- Na czym polega peeling chemiczny?
- Rodzaje peelingu chemicznego
- Jak zrobić peeling chemiczny w domu?
- Jak przebiega peeling chemiczny w salonie kosmetycznym?
- Ile kosztuje peeling chemiczny?
- Wskazania do peelingu chemicznego
- Przeciwwskazania do peelingu chemicznego
- Efekty peelingu chemicznego
Czym jest peeling chemiczny?
Peeling chemiczny to coraz częściej stosowany zabieg medycyny estetycznej. Nic w tym dziwnego, skoro ma właściwości przeciwstarzeniowe, redukujące, oczyszczające oraz zwiększa produkcję elastyny i kolagenu.
Peeling chemiczny stosuje się na blizny, przebarwienia, zmarszczki, a kuracji najczęściej poddawana jest skóra twarzy. Istnieje kilka rodzajów peelingu chemicznego, a przy jego doborze najlepiej skonsultować się lekarzem z salonu medycyny estetycznej.
Powierzchniowy lub średnio głęboki peeling chemiczny można wykonywać nawet w domu! Mimo wszystko stosunkowa łatwość jego wykonania wcale nie świadczy o tym, że nie jest on niebezpieczny dla naszego zdrowia, ponieważ tak jak w każdym zabiegu medycyny estetycznej i tutaj trzeba zachować szczególną ostrożność. Efekty po peelingu chemicznym są długotrwałe i zadowalające. Dowiedz się więcej o tym zabiegu!
Na czym polega peeling chemiczny?
Peeling chemiczny polega na usunięciu martwego naskórka za pomocą działania substancji chemicznych nałożonych na skórę. Są to odpowiednio przygotowane mieszanki, które mają za zadanie poprawić jakość i kondycję skóry.
Peeling chemiczny najczęściej stosuje się na skórę twarzy, ale popularnym zabiegiem tego rodzaju jest również peeling chemiczny nakładany na skórę dłoni, szyi oraz dekoltu.
Peeling chemiczny jest zaliczany do najbezpieczniejszych zabiegów medycyny estetycznej i można go przygotowywać samodzielnie.
Rodzaje peelingu chemicznego
Peeling chemiczny dzieli się na trzy rodzaje:
- Peeling powierzchniowy – w którym usuwany jest naskórek w celu likwidacji niewielkich zmarszczek, usunięcia trądziku oraz małych przebarwień.
- Peeling średnio głęboki – polegający na oczyszczeniu naskórka i skóry właściwej, dzięki któremu zmniejszymy głębsze zmarszczki, blizny na skórze oraz poważniejsze przebarwienia.
- Peeling głęboki – jest rodzajem peelingu chemicznego, który działa tak jak peeling średnio-głęboki, ale do jego wykonania używa się silniejszych roztworów chemicznych. Jego wykonanie zaleca lekarz, głównie w przypadku bardzo głębokich blizn i uszkodzeń skóry.
Czytaj też:
Rodzaje i właściwości peelingów
Peeling kawitacyjny: czym jest i ile kosztuje?
Kwasy na twarz: jak dobrać kwas do rodzaju skóry?
Jak zrobić peeling chemiczny w domu?
Wykonanie peelingu chemicznego w domu nie jest trudne, ale samodzielne podchodzenie do takiego zabiegu wymaga szczególnej ostrożności. W domu powinno się go stosować tylko wtedy, gdy mamy jakikolwiek doświadczenie i pojęcie o kwasach i retinolu, wiemy, na co jesteśmy uczuleni i co dobrze działa na naszą skórę. W innym przypadku możemy sobie jedynie zaszkodzić i narazić się na poważne konsekwencje zdrowotne, takie jak łuszczenie, zaczerwienienie, a nawet poparzenia skóry.
1. Przed przystąpieniem do wykonania peelingu należy dobrze dobrać jego składniki oraz zmierzyć pH roztworu. Pożądana wartość waha się od 5 do 6.
2. Kiedy już dobraliśmy odpowiednie składniki i zmierzyliśmy pH, powinniśmy zaopatrzyć się w naczynie do przechowywania roztworu oraz narzędzia do jego nakładania. Najlepiej korzystać ze szklanych naczyń i narzędzi laboratoryjnych takich jak mieszadełko, łyżeczka miarowa, strzykawka itp.
3. Aby przejść do przygotowywania roztworu chemicznego musimy umieć odpowiednio łączyć dane kwasy. Należy także odmierzyć właściwą ilość kwasu i wlać do go rozpuszczalnika oraz dobrze wymieszać szklaną bagietką. Taką mieszankę trzeba nakładać wacikiem lub pędzelkiem. Po kilku minutach kwas należy zneutralizować. W tym celu, w warunkach domowych, najlepiej wykorzystać sodę oczyszczoną, którą nakłada się bezpośrednio po peelingu chemicznym na twarz.
Jak przebiega peeling chemiczny w salonie kosmetycznym?
Sześć tygodni przed przystąpieniem do zabiegu peelingu chemicznego należy zrezygnować z palenia tytoniu oraz zażywania leków z kwasem acetylosalicylowym, ponieważ wpływa on na rozrzedzenie krwi. Po skonsultowaniu się z salonem medycyny estetycznej możemy dostać zalecenie, aby stosować na skórę odpowiedni rodzaj maści, której zadaniem jest wzmocnienie efektów zabiegu.
Powierzchniowy peeling chemiczny wykonywany w salonie polega na oczyszczeniu twarzy i nałożeniu dobranej do typu skóry mieszanki chemicznej. Wykonuje się go za pomocą pędzelka lub wacika, a mieszanka chemiczna nakładana jest w formie żelu, płynu lub maski
Kiedy już roztwór zostanie nałożony na skórę, może wystąpić delikatne pieczenie lub uczucie mrowienia, ale nie jest to zabieg bolesny. Po kilku minutach roztwór chemiczny zmywany jest ze skóry.
Natomiast peeling głęboki jest dużo poważniejszym zabiegiem, do którego trzeba odpowiednio przygotować skórę. Jest to zabieg dużo bardziej bolesny od peelingu powierzchniowego, a w celu złagodzenia dolegliwości bólowych podawane jest znieczulenie miejscowe. Po oczyszczeniu nakładany jest organiczny związek chemiczny – fenol, a na koniec zabiegu najczęściej stosuje się maść uśmierzającą ból i łagodzącą zaczerwienienie.
Peeling średnio głęboki i peeling głęboki zostawiają ślady na około 6 tygodni, więc trzeba liczyć się z tym, że skóra po takim zabiegu będzie przez pewien czas zaczerwieniona i wrażliwa na słońce. Do złagodzenia dolegliwości bólowych po peelingu chemicznym stosuje się zimne okłady lub w cięższych przypadkach leki przeciwbólowe.
Wskazania do peelingu chemicznego
Wskazaniem do peelingu chemicznego są przebarwienia, zmarszczki oraz skóra zniszczona słońcem. Peeling chemiczny stosuje się także na blizny w celu ich zredukowania i zmniejszenia. Takie zabieg jest względnie bezpieczny, nie wymaga anestezji i okresu rekonwalescencji, który wymagany jest po bardziej inwazyjnych zabiegach w salonach kosmetycznych.
Przeciwwskazania do peelingu chemicznego
Jednak mimo wszystko istnieją pewne przeciwwskazania do wykonania peelingu chemicznego, a należą do nich przede wszystkim uczulenie na którykolwiek ze składniku peelingu oraz alergie skórne. Zabiegu powinny także unikać osoby uczulone na słońce, ponieważ peeling chemiczny dodatkowo zwiększa na nie wrażliwość.
Osoby, które mają stany zapalne skóry lub infekcje i podrażnienia w miejscach, które chcą poddać zabiegowi, ze względów bezpieczeństwa także powinny zrezygnować z takiego rodzaju peelingu.
To dotyczy również kobiet w ciąży lub w okresie karmienia piersią oraz osób, które cierpią na choroby autoimmunologiczne (związane z układem odpornościowym).
Stosowania peelingu chemicznego nie poleca się też osobom ze skórą wrażliwą, naczynkową, skłonną do podrażnień, ponieważ będzie on dla tego rodzaju cery zbyt inwazyjny.
Efekty peelingu chemicznego
Efekty peelingu chemicznego uzależnione są od tego, na jaki rodzaj zabiegu się zdecydujemy. Do głównych i najważniejszych efektów tego zabiegu oczyszczającego można zaliczyć:
- odświeżenie skóry, nadanie jej blasku;
- rozjaśnienie przebarwień;
- ujednolicenie koloru skóry;
- zwężenie porów;
- ograniczenie produkcji sebum;
- likwidacja trądziku;
- usunięcie blizn potrądzikowych;
- usunięcie zaskórników;
- likwidacja zmarszczek i ich wyraźne zmniejszenie;
- zmniejszenie głębokich blizn.
W zależności od rodzaju peelingu chemicznego na efekty trzeba czekać od dwóch do sześciu tygodni.