Zabiegi MEDYCYNY ESTETYCZNEJ - jak rozszyfrować ich nazwy

2009-03-20 11:40

Voluma, lipokontur, cosmelan, hydra facial... Od mnogości zabiegów medycyny estetycznej i ich tajemniczych nazw może rozboleć głowa. Oto ściąga, które z nich przywrócą ci blask. Mogą zdziałać cuda, pod warunkiem, że wykona je fachowiec.

Zabiegi MEDYCYNY ESTETYCZNEJ - jak rozszyfrować ich nazwy
Autor: thinkstockphotos.com Voluma, lipokontur, cosmelan, hydra facial... Od mnogości zabiegów medycyny estetycznej i ich tajemniczych nazw może rozboleć głowa. Oto ściąga, które z nich przywrócą ci blask. Mogą zdziałać cuda, pod warunkiem, że wykona je fachowiec.

Spis treści

  1. Zabiegi medycyny estetycznej na włosy
  2. Zabiegi medycyny estetycznej na twarz
  3. Zabiegi medycyny estetycznej na zmarszczki
  4. Zabiegi medycyny estetycznej na ciało
  5. Zabiegi medycyny estetycznej - depilacja laserowa

Zimą chodzisz opatulona, nosisz ciężki płaszcz i czapkę. Pod tą warstwą, umykają uwadze dodatkowo zdobyte kilogramy. Włosy pod czapką i pod wpływem zimnych temperatur stają się matowe, rozdwojone i łamliwe. Także dieta uboższa w niezbędne składniki powoduje, że także twoja skóra wymaga regeneracji. Już teraz powinnaś przygotować się, aby te wszystkie defekty nie zaskoczyły cię, kiedy wybuchnie wiosna. Wiele problemów pomogą rozwiązać profesjonalne gabinety. Dużym uznaniem coraz częściej cieszą się gabinety medycyny estetycznej. I nic dziwnego, tam można naprawdę „dokonać cudu”. Sprawdź, co można poprawić i skorygować pod okiem lekarza specjalisty.

Zabiegi medycyny estetycznej na włosy

Mezoterapia igłowa - zabieg polega na wstrzykiwaniu specjalnym pistoletem małych dawek substancji leczniczych w skórę głowy. Daje bardzo dobre efekty u osób, które mają problemy z wypadaniem włosów. Słabe cebulki wzmacniają się, a włosy zagęszczają. Zabieg nie jest bolesny. W celach regenerujących zabieg najlepiej wykonać 3-5 razy w odstępie miesięcznym. Przy poważnych problemach zabieg należy powtarzać częściej.Cena: ok. 200- 300 zł.

Zabiegi medycyny estetycznej na twarz

Tutaj medycyna daje nam naprawdę wiele możliwości, począwszy od odżywienia i nawodnienia skóry, poprzez likwidowanie zmarszczek, blizn potrądzikowych, przebarwień, zamykanie naczynek, a na modelowaniu skończywszy.

1. Mikrodermabrazja

To zabieg medyczny, polega na ścieraniu i jednoczesnym zasysaniu zrogowaciałego naskórka wraz z zanieczyszczeniami. Zabieg stympuje skórę do regeneracji, poprawia krążenie, dotlenia. Usunięte zostają powierzchniowe przebarwienia, spłycone drobne zmarszczki i np. blizny potrądzikowe.Efekt? Oczyszczenie skóry, rozświetlenie, poprawa kolorytu, zmniejszenie porów, wygładzenie. Zabieg jest bezbolesny, trwa ok. pół godziny. Po zabiegu widoczne lekkie zaróżowienie. Zaleca się połączenie mikrodermabrazji z peelingami chemicznymi.Dla kogo? Zanieczyszczona, szara skóra, zaskórniki, trądzik rozszerzone pory, blizny potrądzikowe, drobne zmarszczki.Cena: ok. 200- 300 zł.

2. Peelingi

Wybór jest spory. Oczywiście lekarz dobierze właściwy do rodzaju skóry. Peelingi pomagają w rewitalizacji, leczą cerę trądzikową, łojotokową ściągają pory, zapobiegają efektom starzenia lub je likwidują. Do najpopparniejszych należą kwas glikolowy, easy peel, Gly Ko Peel, peeling migdałowy. Zabiegi są bezbolesne, nie wyłączają pacjenta z codziennych zajęć, pozostawiają czasem lekkie zaróżowienie i nieuciążliwe złuszczanie naskórka. Zabieg trwa ok. pól godziny. Efekty są widoczne już po pierwszym zabiegu. W zależności od rodzaju skóry, zabiegi dobrze jest je powtarzać.Cena: 150 - 400 zł.

3. Cosmelan

To bardzo skuteczna terapia, pozwalającą pozbyć się przebarwień różnego pochodzenia (o różnej etiologii) w mniej niż 20 dni. Zabieg jest kilkufazowy. Lekarz wykonuje część w gabinecie, potem pacjent kontynuuje go w domu. Pierwsza maska musi pozostać na twarzy 5 godzin.Cena: ok. 1600 zł.

4. Hydra Facial

Podczas zabiegu głowica złuszcza naskórek i zostaje zaaplikowana specjalistyczna substancja aktywna. Głowica pozwala dotrzeć substancjom w głąb skóry. Ostatnio największą nowością, aplikowaną podczas zabiegu jest serum TNS - połączenie zaawansowanych substancji aktywnych i naturalnego kolagenu. Mieszanka daje znakomity efekt odmładzający dzięki zachodzącemu w skórze procesowi neokolagenezy. Badania kliniczne wykazały, że stosowanie TNS poprawia jędrność tkanki skórnej, nawadnia, wzmacnia jej elastyczność, redukuje zmarszczki oraz zapobiega pojawianiu się nowych. System jest odpowiedni dla każdego fototypu skóry. Zabieg trwa ok. pół godziny, jest przyjemny, nie daje żadnych efektów ubocznych.Cena: 400 - 650 zł (w zależności od zaaplikowanej substancji). Dla uzyskania optymalnych efektów zabieg należy powtórzyć kilka razy.

5. Laser

Zabiegi najnowszej generacji czynią cuda i nie należy się ich bać, oczywiście pod warunkiem, że laser znajduje się w rękach fachowca. Najnowszy sprzęt dzięki tzw. funkcji frakcjonowania, potrafi znacznie odmłodzić. Laser częściowo „niszczy" skórę, dzięki czemu pozostała zaczyna się intensywnie regenerować. Poza tym posiada także zdolność podgrzewania kolagenu. Decydując się na zabieg laserowy, należy pamiętać, że na miesiąc przed i miesiąc po nie należy się opalać.

Efekt? Skóra zaczyna się odmładzać, znikają bruzdy i zmarszczki. Po zabiegu skóra jest zaczerwieniona, nieco pomarszczona i łuszczy się. Wszystko mija po ok. 3-5 dniach. Natomiast w skórze przez kilka tygodni trwa jeszcze proces odbudowy. Dzięki temu, że skóra jest jędrniejsza, poprawia się także owal twarzy. Zabiegi trwają od 30 do 60 min. Cena: 700 - 1500 zł (zależy od stopnia ingerencji i rodzaju lasera). Zabieg należy powtórzyć dla uzyskania lepszego efektu.

Na tym nie kończy się dobroczynna rola lasera. Laserem można usunąć znamiona, owłosienie na twarzy, leczyć trądzik, spłycać i likwidować blizny, błyskawicznie i skutecznie zamykać pęknięte naczynka. Wszystko zależy np. od ilości pękniętych naczynek czy obszaru zbędnego owłosienia.Cena: ok. 100 - 400 zł.

Zdaniem eksperta
dr Beata Kociemba - dermatolog estetyczny, Instytut Beauty Derm

Moda na zabiegi profesjonalne

W gabinetach estetycznych pracują lekarze dermatolodzy, mają rozległą wiedzę na temat skóry, jej rodzajów, schorzeń, dużo lepiej dobiorą stosowny zabieg czy właściwą terapię do określonego rodzaju skóry a co za tym idzie, zabieg będzie skuteczny. Nigdy też nie można w 100 % wykluczyć komplikacji (pragnę z całą mocą podkreślić, że prawie ich nie ma), ale także w takim przypadku pacjent może czuć się bezpieczny, bo lekarz szybko rozpozna nieprawidłowości i szybko zaradzi.

Pacjentki przekonują się, że warto wydać więcej pieniędzy, bo skutek widoczny jest od razu. Zabiegi trwają krótko. Metody są mało inwazyjne, w najgorszym wypadku skutki uboczne utrzymują się 3 do 5 dni. Zazwyczaj są to drobne zaczerwienienia, siniaczki czy złuszczanie i właściwie nie wykluczają pacjenta z normalnych zajęć. Poza tym lekarz może sięgać do skóry właściwej, stąd efekt ingerencji jest wyraźny i trwały.

Zabiegi medycyny estetycznej na zmarszczki

Większość zabiegów odmładzających twarz można stosować, by odmłodzić również szyję.

1. Mezoterapia igłowa

Mocno rewitalizuje skórę twarzy poprzez silne pobudzenie kolagenu. Po zabiegu mogą wystąpić drobne siniaczki i lekkie podrażnienie, ale w zasadzie nie wyklucza to pacjenta z normalnych zajęć. Zabieg trwa ok. 30 min. Cena: ok. 300-500 zł.

2. Wypełnianie zmarszczek kwasem hialuronowym

Polega na wstrzykiwaniu w miejsca ze zmarszczkami specjalnego kwasu. Przed zabiegiem pacjentka zostaje znieczulona. Efekt odmłodzenia utrzymuje się przez okres roku. Zabieg trwa ok. 30 min. Cena: ok. 1000 - 2500 zł (w zależności od ilości zużytego materiału).

3. Zabieg Skulptra

Wyrównuje głębokie zmarszczki i fałdy oraz uzupełnia ubytki w objętości twarzy. Preparat Skulptra nie jest działającym czasowo środkiem wypełniającym ani stałym implantem. To prawie eliksir młodości, wyjątkowa substancja, której działanie polega na pobudzeniu tkanek twarzy do produkcji własnego kolagenu, który sam uzupełnia niedobory w skórze. Preparat działa stopniowo, przywracając to co zostało utracone. Efekt utrzymuje się przez ok. dwa lata. Preparat jest wprowadzany strzykawką, na godzinę wcześniej pacjent jest znieczulany miejscowo kremem. Po zabiegu mogą utrzymywać się drobne siniaczki, zaczerwienienia przez 2 do 6 dni. Jest to sprawa indywidualna. Czas trwania ok. 30-45 min.(kuracja to 3 zabiegi co 6 tyg.).Cena: ok. 1500 zł.

4. Zabieg Voluma

Modeluje policzki. Tym razem zostaje wstrzykiwany kwas hialuronowy o innych właściwościach, bo działa na zasadzie inplantu. Różnica między Skulptrą a Volumą polega na tym, że ten pierwszy działa powoli i uruchamia nasz własny kolagen, który odbudowuje skórę, efekt volumy widoczny jest od razu poprzez wypełnienie „ubytków”. Reakcja po zabiegu, taka jak po Skulptrze. Czas trwania 30-45 min. Efekt utrzymuje się przez ok. 2 lata.Cena: ok. 2300 - 2500 zł.

5. Botoks

To toksyna botulinowa, działa blokująco na mięśnie. Podana we właściwe miejsce, hamuje skurcz mięśni mimicznych, wygładzając tym samym zmarszczki zależne od działania tych mięśni i zapobiegając jednocześnie tworzeniu się nowych. Działanie preparatu utrzymuje się 4-6 miesięcy. Daje spektakularne efekty. Zabieg jest szybki, prawie bezbolesny, bezpieczny, trwa ok. 30 min.Cena: ok. 700 - 1200 zł.

Zabiegi medycyny estetycznej na ciało

Poza możliwością usuwania pękniętych naczynek, znamion i nadmiernego owłosienia w różnych partiach ciała w gabinecie można ujędrnić skórę, pozbyć się lub złagodzić cellulit i rozstępy.

1. NNM Lipo Kontour

To rozpuszczanie tkanki tłuszczowej. Metoda służąca do eliminacji miejscowych depozytów tkanki tłuszczowej , np. "wałeczków" na brzuchu, na biodrach, plecach, na bocznych, przednich, tylnych powierzchniach ud, ramion, na podbródku, na pośladkach. Działa tu najsilniejsza substancja rozpuszczająca komórki tłuszczowe fosfatydylocholina. Dzięki drenażowi limfatycznemu uwolniony tłuszcz odprowadzany jest do najbliższych węzłów chłonnych, a następnie metabolizowany w wątrobie. Dzięki bardzo silnemu działaniu fosfatydylocholiny sesje zabiegowe odbywają się na jedną okolicę ciała i po zakończeniu serii 10 zabiegów możliwe jest leczenie następnej okolicy. W pierwszym tygodniu wykonywane są dwa zabiegi, a następnie 1 zabieg tygodniowo. Zabieg trwa od 30 do 45 min. Po zabiegu skóra jest lekko zaróżowiona przez 1 do kilku godzin.Cena: ok 350-400 zł.

2. Mezoterapia bezigłowa NNM

Zabieg likwiduje tak częstą dziś przypadłość, jaką jest cellulit. Usuwanie polega na zastosowaniu nowej techniki zwanej aquaforezą. Technologia laserowa i specjalne impulsy elektryczne skutecznie reaktywują w tkankach procesy fizjologiczne, odpowiedzialne za cellulit. Procesy te obejmują mikrocyrkulację, drenaż limfatyczny i lepsze ukrwienie. Specjalnie opracowane środki o działaniu miejscowym, zmieszane z przewodzącym żelem, tworzą substancje aktywne o silnym działaniu nawilżającym, przeciwutleniającym i stymulującym metabolizm. Aquaforeza sprawia, że substancje te są równomiernie rozprowadzane w leczonych tkankach. Każda sesja terapeutyczna trwa od 20 do 60 minut. Aby osiągnąć oczekiwane rezultaty, konieczne jest przeprowadzenie serii 8-10 zabiegów. Wyraźne korzyści można zaobserwować już po 5 lub 6 sesjach, jakkolwiek zależy to od stopnia nasilenia cellulitu. Inny preparat można zastosować do ujędrnia, daje on efekt liftingu. Pacjent nie odczuwa żadnego dyskomfortu podczas zabiegu. Po zakończeniu może natychmiast wrócić do normalnych czynności.Cena: 300 - 400 zł.

3. EAT- Terapia Elektro-Akustyczna

Jest rewolucyjnym rozwiązaniem do bezinwazyjnego ujędrniania skóry, wyrównywania jej powierzchni po zabiegach liposukcji czy lipolizy laserowej. System przyspiesza proces neowaskularyzacji, remodelingu kolagenu i eliminacji złogów jako ubocznego produktu przemiany materii. Technologia oparta jest na kombinacji fal akustycznych i elektrycznych oddziałujących równocześnie na wyznaczony obszar tkanki poprzez specjalną opatentowaną głowicę. Sesja zabiegowa od trwa od 15 do 20 min. Wskazanych kilka zabiegów. Łączenie EAT z innymi terapiami (np. NNM lipo Kontour) pozwala znacznie zwiększyć efekty. Cena: ok. 200 zł.

Zabiegi medycyny estetycznej - depilacja laserowa

Depilacja laserowa, czyli usuwanie zbędnego owłosienia laserem. Ta metoda używana jest  w medycynie estetycznej od 1990 roku. Lasery zostały dokładnie przebadane i wiadomo, że epilacja jest niezwykle skuteczna i bezpieczna. Najnowocześniejszy sprzęt zapewnia trwałe usunięcie niepożądanego owłosienia dla wszystkich fototypów skóry. Dzięki odpowiedniej długości fali i tzw. impulsom kwadratowym światło lasera dociera do najgłębiej położonych mieszków włosowych. Naskórek nie ulega uszkodzeniu.

Po zabiegu skóra jest gładka, pozbawiona włosów i nie podrażniona. Zabiegi wykonywane skanerem są szybkie i niemal bezbolesne. Dla uzyskania optymalnego efektu wykonuje się średnio 3 - 5 zabiegów w odstępach 1 co 6 - 12 tygodni w zależności od okolicy ciała i indywidualnych predyspozycji pacjenta.

Przed zabiegiem skóra powinna być ogolona, umyta i niczym nie posmarowana. Muszą upłynąć 4 tygodnie od ostatniego opalania. Minimum 4 tygodnie przed zabiegiem włosy nie mogą być usuwane pęsetą, depilatorem, woskiem. Nie należy też stosować kremów depilujących 1 tydzień przed zabiegiem. Po zabiegu nie wolno wystawiać skóry na działanie promieni słonecznych przez minimum 3 tygodnie. Trzeba ją natłuszczać, nawilżać i unikać preparatów ze spirytusem lub innymi drażniącymi substancjami.Cena: twarz ok. 100 - 200 zł, ciało 250 - 800 zł.