Typy urody - wiosna, lato, jesień, zima - sprawdź, którym jesteś [QUIZ]

2022-01-26 22:23

Typy urody: wiosna, lato, jesień, zima - podział ten ułatwia każdej kobiecie dobór właściwego jej wyglądowi makijażu i ubioru - każdemu z typów urody przyporządkowane są bowiem konkretne kolory, w których dana osoba prezentuje się najlepiej. Poznaj więc dokładną charakterystykę typów urody w podziale na pory roku i sprawdź w naszym quizie, którym typem sama jesteś!

Charakterystyka typów urody w podziale na pory roku.
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Typy urody - wiosna
  2. Typy urody - lato
  3. Typy urody - jesień
  4. Typy urody - zima

Typy urody: wiosna, lato, jesień, zima - podział ten stanowi rodzaj analizy, na podstawie której każda kobieta może dobrać barwy - zarówno makijażu, jak i ubioru, które najlepiej do niej pasują i najbardziej podkreślają jej urodę. Podczas określania typu urody danej osoby bierze się pod uwagę jej kolor oczu, włosów, a przede wszystkim - cery.

Piękna prosto z kuchni - domowe kosmetyki

Podział typów urody według pór roku opracowała w latach 80. amerykańska kosmetolożka Carole Jackson w swojej książce "Color Me Beautiful". Szybko jej pomysł na analizę kolorystyczną opartą na barwach właściwych wiośnie, lecie, jesieni i zimie zyskał na popularności. Warto wiedzieć, że z podziału urody ze względu na jej typy mogą również korzystać mężczyźni - dotyczy on ich w takim samym stopniu, co kobiet. Jak więc się on konkretnie przedstawia?

Jakim jesteś typem urody? Weź udział w naszym quizie!

JAKI MASZ TYP URODY?

Pytanie 1 z 7
Jak opiszesz swoją cerę?
Zdjęcie

Typy urody - wiosna

Karnacja: osoby o typie urody wiosna wyróżnia bardzo delikatna, ciepła karnacja. Ich skóra szybko opala się na kolor brązowy. Kobieta-wiosna ma delikatną, porcelanową cerę, często niepozbawioną złocistych piegów.

Włosy: kolory włosów u wiosen są bardzo różnorodne, dominuje blond: od jasnego, przez rudawy, miodowy do bardzo ciemnego, ale zdarzają się też włosy orzechowe czy o barwie jasnego brązu.

Oczy: wiosna może mieć każdy kolor oczu, ale zawsze w mało intensywnym odcieniu: niebieskim, zielonym czy piwnym. Ten typ urody ma wyraźnie oddzieloną obwódką tęczówkę od źrenicy.

Zalecane kolory: kremowa biel, jasna zieleń, jasny niebieski, jasny brąz, jasny fiolet, brzoskwiniowy, oliwkowy, ale również mocna czerwień. Wiosna powinna natomiast unikać zimnych kolorów: czerni, granatu, czystej bieli, ciemnego brązu.

Makijaż: do makijażu ust wiosna powinna wybierać kolory: brzoskwiniowy lub pudrowy róż, ale może też sobie pozwolić na mocną czerwień. W cieniach do powiek u tego typu urody dominują pastele: od szarości, przez brzoskwinię, róż po błękit i jasny zielony. Wiosna powinna unikać mocnych kolorów w makijażu (poza makijażem ust na krwistoczerwony).

Znane kobiety o urodzie w typie wiosna: Nicole Kidman, Nicole Richie, Kate Hudson, Gwyneth Paltrow

Czytaj również: Szybki makijaż dzienny - jak zrobić makijaż w niecałe 5 minut?

wiosna.jpg
Autor: archiwum poradnikzdrowie.pl

Typy urody - lato

Lato, choć wydawałoby się, że powinno wyróżniać się ciepłymi kolorami, tak naprawdę jest chłodne - jak gdyby przyćmione słońcem, przypudrowane. Cera kobiety w typie lato jest delikatna i stonowana.

Karnacja: Typ lato ma jasną, często mleczną cerę w zimnym, szarawym odcieniu. Początkowo osoby w typie lato opalają się na czerwono, ale wystarczy trochę cierpliwości, by uzyskały oliwkową opaleniznę.

Włosy: kolory włosów lata można określić jako "mysie" - od szarawych, przez blond aż do jasnego brązu.

Oczy: jasnoszare, jasnoniebieskie, jasnozielone, szare, piwne - wszystkie jak gdyby przydymione.

Zalecane kolory: pudrowy róż, błękit, popiel, brąz, kawa z mlekiem, czerwień, delikatna zieleń, delikatny fiolet, mleczny biały, oliwkowy. Osobie w typie lato nie zaleca się noszenia czarnych i jaskrawo kolorowych ubrań.

Makijaż: Lato najlepiej wygląda w delikatnym makijażu, wskazane dla niego kolory cieni do powiek to: mleczny brązowy, pudrowy róż, beże, błękit, turkus, a pomadki - zmatowiony czerwony, bordowy, delikatny różowy.

Znane kobiety o urodzie w typie lato: Jennifer Aniston, Naomi Watts, Reese Whiterspoon, Jessica Biel

Czytaj również: Makijaż naturalny - jak krok po kroku wykonać makijaż nude?

lato.jpg
Autor: archiwum poradnikzdrowie.pl

Typy urody - jesień

Osoby o typie urody jesień mają ciepły, ale jasny odcień cery, jednak znacznie intensywniejszy niż w przypadku wiosny.

Karnacja: może być różnorodna - od jasnej i porcelanowej, przez ciepły odcień skóry aż po oliwkową. Często zdarza się, że kobiety-jesienie ulegają poparzeniom słonecznym i rzadko opalają się na brązowo, mają piegi.

Włosy: u każdej kobiety typu jesień odnajdziemy we włosach odcienie koloru rudego (często są po prostu właśnie rude w różnej intensywności) - nawet jeśli dominującą barwą we włosach jesieni jest brąz czy ciemny kasztan, znajdziemy w nich rude refleksy.

Oczy: Najczęściej jesień ma oczy zielone lub brązowe, także piwne w ciepłych odcieniach.

Zalecane kolory: rudy, brązowy w różnych odcieniach, czerwień, oliwkowy, ceglasty, ecru, złoty, morelowy, zieleń. Kobieta-jesień nie powinna za to wybierać koloru różowego.

Makijaż: Jesieni zaleca się wybieranie cieni do powiek w odcieniach: złocistym, brązowym, miedzianym. Na pewno sprawdzi się również dobór pomadki w kolorze pudrowego i jasnego różu, matowym bordowym.

Znane kobiety o urodzie typu jesień: Cynthia Nixon, Marcia Cross, Julianne Moore

Czytaj również: Makijaż maskujący krok po kroku - jak nakładać podkład i korektor?

jesie.jpg
Autor: archiwum poradnikzdrowie.pl

Typy urody - zima

Osoby o typie urody zima mają chłodne odcienie cery.

Karnacja: w tym zakresie typ urody zima jest bardzo szeroki - kobieta-zima może bowiem mieć zarówno bardzo jasną cerę (typ Królewny Śnieżki), jak i oliwkową, w typie południowym.

Włosy: w tej kwestii jest w przypadku zim znacznie łatwiej: mają one czarne włosy w różnych odcieniach - od jasnych, przypominających ciemny brąz, przez kruczoczarne aż po takie z odcieniami fioletu, grafitu.

Oczy: Tęczówka kobiety-zimy ma bardzo intensywny kolor: zielony, niebieski lub brązowy. Wyraźnie można zauważyć kontrast pomiędzy bielą twardówki a kolorem tęczówki.

Zalecane kolory: czarny, srebrny, czysty biały, bordowy, grafit, granat, ciemna śliwka, fiolet. Zimy powinny natomiast unikać barw ciepłych - złotego, rudawego.

Makijaż: Zimie zaleca się cienie do oczu w odcieniu śliwki, granatu, lodowego błękitu, srebra. Zima może wybierać wśród intensywnych kolorów pomadek: czerwieni, fioletu, różu.

Znane kobiety o urodzie typu zima: Courtney Cox, Salma Hayek, Megan Fox, Liz Hurley

Czytaj również: Jak malować kreski na powiekach?

zima.jpg
Autor: archiwum poradnikzdrowie.pl