Zioła na trądzik - do picia i wcierania. Naturalne wspomaganie leczenia trądziku
Trądzik pojawiający się na skórze w okresie dojrzewania jest źródłem kompleksów i złego samopoczucia. Jest to również ogromny problem skórny, z którym nie warto walczyć domowymi sposobami. Leczenie dermatologiczne można wspomagać ziołami, które mają właściwości oczyszczające, kojące i przeciwzapalne. Fiołek, nagietek i oczar wirginijski należą do ziół, których zbawienne działanie na skórę znane jest od wielu lat.
Spis treści
- Zioła na trądzik - nagietek lekarski
- Skuteczne domowe sposoby na trądzik [WIDEO]
- Zioła na trądzik - fiołek trójbarwny
- Zioła na trądzik - oczar wirginijski
Niedoskonałości skóry, zanieczyszczenia, trądzik, to tematy znane niemal każdemu. Pojawiają się w różnych okresach życia i równie mocno dokuczają.
Brak równowagi hormonalnej w organizmie, nieodpowiednia dieta, przyczyniająca się do zaburzeń przemiany materii, czy przewlekły stres – to główne przyczyny nadaktywności gruczołów łojowych, która prowadzi do powstawania krost i jątrzących się pryszczy.
Zioła są bardzo pomocne w leczeniu trądziku, można ich używać na rożne sposoby – pić, stosować do przemywania skóry i parówek, sporządzać z nich maseczki.
Ogromną zaletą takiej terapii jest fakt, że nie tylko niweluje pryszcze, nie podrażniając przy tym skóry, ale w dodatku odświeża i poprawia jej elastyczność.
Trzeba jednak pamiętać, że zioła potrzebują sporo czasu, by zadziałać, wiec należy uzbroić się w cierpliwość.
Zioła na trądzik - nagietek lekarski
Nagietek upiększa ogrody, można go dodawać do warzywnych i owocowych sałatek, jest stosowany jako barwnik, nadający tkaninom głęboki żółty kolor. Przede wszystkim jednak nagietek jest jedną z najbardziej uniwersalnych roślin leczniczych i kosmetycznych, o czym decyduje niezwykle bogaty skład substancji aktywnych. Zawiera saponiny i alkohole triterpenowe oraz ich estry, sterole, karotenoidy, flawonoidy, kumaryny, olejek eteryczny.
W płatkach kwiatowych są również związki śluzowe, kwasy organiczne, gorycze, żywice, poliacetyleny i polisacharydy, witamina C i sole mineralne. Tak różnorodny zestaw substancji aktywnych i ich znaczne stężenie sprawiają, że nagietek ma znaczący wpływ na stan skóry trądzikowej. Pobudza bowiem działanie wątroby i wydzielanie żółci, zwiększa ilość wydalanego moczu i ułatwia usuwanie zbędnych produktów przemiany materii – skutecznie wspomaga oczyszczanie i odtruwanie organizmu. Działa przeciwzapalnie i bakteriobójczo, regeneruje skórę, pomaga uporać się z niemal wszystkimi jej niedoskonałościami – w tym także z zaskórnikami i trądzikiem.
Wyciągi z nagietka są składnikiem licznych kosmetyków – kremów i maseczek – przeznaczonych do pielęgnacji skóry problematycznej, podrażnionej i trądzikowej. Suszone kwiaty można znaleźć w mieszankach herbacianych wspomagających trawienie, oczyszczających, działających odprężająco, co ma szczególne znaczenie, gdy u podłoża trądziku leży przewlekły stres. Nie mniej skuteczne będę też domowe preparaty z nagietkiem.
- 50 g świeżych kwiatów nagietka zalej 1/2 l czystej wódki, odstaw na 2 tygodnie, co jakiś czas wstrząsając naczyniem. Przecedź, odciśnij kwiaty, zlej nalewkę do butelki. Zażywaj po pół łyżeczki w kieliszku wody 2-3 razy dziennie by wspomóc czynności wątroby i oczyszczanie organizmu z toksyn.
- Przygotuj parówkę: wsyp do miski 2 łyżki kwiatów nagietka i zalej 3 szklankami wrzącej wody. Pochyl się nad miską, przykryj głowę ręcznikiem. Po 5 minutach osusz twarz ręcznikiem.
Czytaj także: Tabletki na trądzik: w jaki sposób, i czy w ogóle działają?
Skuteczne domowe sposoby na trądzik [WIDEO]
Zioła na trądzik - fiołek trójbarwny
Fiołek to bliski krewny bratka ogrodowego, dlatego też często jest po prostu nazywany bratkiem. Cieszy się zasłużoną opinią zioła, które najskuteczniej radzi sobie z trądzikiem – efekty jego działania widoczne są już po kilku tygodniach, co jest zasługą jego bogatego składu.
Ziele fiołka trójbarwnego zawiera przede wszystkim zestaw wartościowych flawonoidów (m.in. rutynę, kwercetynę, apigeninę, wiolantynę), a ponadto antocyjany, fenolokwasy, karotenoidy, saponiny triterpenowe, trochę olejku i salicylanów, związki śluzowe, garbniki, karoten, witaminę C i bardzo liczne sole mineralne.
Dzięki tym składnikom fiołek znalazł zastosowanie w leczeniu wielu dolegliwości, ale dla skóry najcenniejsze są jego właściwości przeciwzapalne, moczopędne i odtruwające, które zawdzięcza głównie flawonoidom. Już w średniowieczu uważano go za środek „czyszczący krew”, ponieważ bardzo skutecznie ułatwia usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii, co w efekcie przywraca cerze zdrowie i ładny wygląd.
Ziele fiołka trójbarwnego można stosować samodzielnie w postaci gotowych herbatek do picia, ale znacznie skuteczniejszy jest w połączeniu z innymi ziołami oczyszczającymi organizm, np. pokrzywą, skrzypem, rumiankiem, mniszkiem lekarskim, korzeniem cykorii podróżnika. Ziele fiołka wchodzi też w skład mieszanek przeciwtrądzikowych, które mają działanie pobudzające procesy przemiany materii, lekko żółciotwórcze, przeciwzapalne, przeciwbakteryjne i moczopędne. Samo ziele można również stosować zewnętrznie.
- 1 łyżkę suszonego ziela zalej szklanką wrzątku, odstaw pod przykryciem na 15 minut. Przecedź. Zamocz w ciepłym naparze duży płat gazy, odciśnij i połóż na umytą, czystą skórę, objętą zmianami trądzikowymi. Trzymaj okład 10 minut.
- 5 łyżek suszonego ziela zalej 5 szklankami letniej wody, ogrzewaj do wrzenia i na małym ogniu gotuj pod przykryciem przez 5 minut. Odstaw na 15 minut. Przecedź do wanny z ciepłą wodą. Zanurz się w kąpieli na 10-15 minut. Nie spłukuj skóry czystą woda, tylko delikatnie osusz ją ręcznikiem.
Polecany artykuł:
Zioła na trądzik - oczar wirginijski
Indianie północnoamerykańscy nazywali to niewielkie drzewo, czasem bardziej przypominające krzak, „świętą rośliną”. Do celów leczniczych wykorzystywano – i tak jest do dzisiaj – liście i korę, które zawierają garbniki (głównie galatoniny), flawonoidy, kwas galusowy, gorycze, saponiny, leukoantycyjanidyny i olejek eteryczny. Komplet tych substancji przy zastosowaniu na skórę wykazuje działanie ściągające i przeciwzapalne, przyspiesza też gojenie podrażnień i wyprysków.
Oczar wirginijski znajduje się w składzie wielu kosmetyków przeznaczonych do pielęgnacji skóry trądzikowej i ze skłonnością do przetłuszczania. Hydrolaty (wyciągi wodne z liści) w postaci toników, ale także jako dodatek do kremów, zwężają rozszerzone pory skóry, charakterystyczne dla cery trądzikowej, usuwają nadmiar substancji oleistych i ograniczają wydzielanie sebum. Działają tonizująco i przyspieszają gojenie różnego rodzaju podrażnień skóry i wyprysków. Oczar jest też składnikiem preparatów ziołowych przeznaczonych do pielęgnacji skóry trądzikowej.
- 1 łyżkę kory oczaru wirginijskiego zalej szklanką ciepłej wody i pod przykryciem powoli doprowadź do wrzenia. Odstaw, a gdy przestygnie, przecedź. Używaj do przemywania skóry po wcześniejszym jej umyciu.
miesięcznik "Zdrowie"