Porowatość włosów. Pielęgnacja włosów niskoporowatych

2015-08-26 17:42

Włosy niskoporowate wymagają specjalnej pielęgnacji. Sprawiają trudności przy modelowaniu, ale łatwo je przeciążyć nieodpowiednimi kosmetykami. Zobacz, dlaczego włosy niskoporowate nie lubią protein i jak o nie dbać, aby były lśniące i gładkie.

Porowatość włosów. Pielęgnacja włosów niskoporowatych
Autor: Thinkstockphotos.com Włosy niskoporowate są uznawane za ogólnie zdrowe. Poznasz je po tym, że źle się układają, są lekkie, lśniące i bardzo wolno schną.

Spis treści

  1. Charakterystyka włosów niskoporowatych
  2. Test na porowatość włosów
  3. Jak modelować włosy niskoporowate?
  4. Pielęgnacja włosów niskoporowatych
  5. Włosy niskoporowate nie lubią protein

Porowatość to sposób, w jaki układają się łuski włosa. Można wyróżnić trzy rodzaje porowatości: wysoko, średnio i niskoporowate. Włosy niskoporowate są gładkie, śliskie, trudne do ułożenia. Wynika to z ułożenia łusek włosa. Jeśli przylegają do siebie, tworząc gładką powierzchnię, to mamy do czynienia z włosami o strukturze niskoporowatej.

Charakterystyka włosów niskoporowatych

Ciasno ułożone łuski trudniej wchłaniają wodę, a potem dłużej schną. Przez to nie kręcą się i nie falują, kiedy na zewnątrz robi się wilgotno lub mży. Włosy niskoporowate trudniej się farbuje, ponieważ barwniki gorzej w nie wnikają. Włosy niskoporowate uznawane są za zdrowe, gładkie, ale odporne na stylizację.

Test na porowatość włosów

Zadaj sobie 5 podstawowych pytań i jeśli odpowiesz na nie twierdząco, wtedy możesz uznać swoje włosy za niskoporowate.

1. Czy trudno ułożyć z nich fryzurę, włosy wysuwają się ze spinek w wsuwek?

2. Czy włosów nie da się namoczyć delikatnym strumieniem wody?

3. Czy długo schną?

4. Czy włosy trudno rozjaśnić, a po farbowaniu kolor utrzymuje się bardzo krótko?

5. Czy włosy po kilkakrotnym użyciu oleju kokosowego nie puszą się, ale są lekkie i gładkie?

Jak modelować włosy niskoporowate?

Są bardziej błyszczące od włosów o większej porowatości, ale trudniej je ułożyć? Włosy niskoporowate bardzo łatwo obciążają się i wyglądają na oklapnięte po użyciu kosmetyków do stylizacji. Po ułożeniu lub nakręceniu szybko wracają do pierwotnego kształtu. Sposobem na ułożenie tego typu włosów będzie tzw. zabawa łuską. Strumień gorącego powietrza otwiera łuskę włosa – wtedy modelujemy je na szczotkę, na koniec używamy zimnego nawiewu do zamknięcia łuski. W ten sposób fryzura utrzyma się dłużej. Jeśli chcesz włosy nakręcić – nawijaj wałki na mokre pasma. Zdejmij je dopiero, kiedy dokładnie wyschną.

Pielęgnacja włosów niskoporowatych

Gładkie i lśniące włosy niskoporowate nie wymagają intensywnej pielęgnacji. Łatwo je obciążyć, dlatego nie zaleca się stosowania odżywek o dużej ilości składników, silikonów i żeli. Można ewentualnie modelować nimi końcówki lub ochraniać zimą przed wiatrem i opadami.

Do codziennej pielęgnacji najlepiej używać delikatnego szamponu, a na koniec stosować płukankę lnianą lub aloesową. Jeśli poczujesz, że włosy są ciężkie i oblepione, znaczy to, że stosujesz nieodpowiednie kosmetyki. Najodpowiedniejsze będą kosmetyki zawierające:

olej kokosowy, palmowy lub babassu;

• witaminy;

• aloes, soki owocowe i zioła;

• hydrolizowaną keratynę.

Włosy niskoporowate nie lubią protein

Proteiny nie powinny występować w pielęgnacji włosów niskoporowatych. Kosmetyków zawierających proteiny możne używać tylko sporadycznie. Proteiny, czyli mini cząsteczki białka wnikają pod łuski włosa, odbudowując je i tworząc warstwę ochronną na ich powierzchni. Pozytywnie wpływają one na włosy wysokoporowate, wygładzając je i nawilżając. W przypadku niskiej porowatości włosy z nadmiarem protein będą przesuszone, łamliwe i kruche.