Melanotan - niebezpieczny samoopalacz, który może spowodować śmierć

2015-08-25 12:04

Melanotan to samoopalacz w strzykawce, dzięki któremu można szybko uzyskać opaleniznę taką samą, jak po zażyciu kąpieli słonecznych czy skorzystaniu z solarium. Wszystko dzięki zawartemu w preparacie hormonowi melanotropowemu. Niestety, jest to produkt, który nie posiada żadnych atestów, a jak informuje Główny Inspektor Farmaceutyczny, jednym ze skutków ubocznych przyjmowania preparatu może być nawet śmierć.

Melanotan - niebezpieczny samoopalacz, który może spowodować śmierć
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Co to jest Melanotan?
  2. Jak działa Melanotan?
  3. Melanotan - skutki uboczne przyjmowania preparatu
  4. Melanotan - ryzyko HIV, WZW i śmierci
  5. GIF ostrzega przed preparatem Melanotan
Melanotan - niebezpieczny samoopalacz, który może spowodować śmierć
Autor: Photos.com Melanotan wstrzykuje się pod skórę nawet kilka razy w tygodniu, aby uzyskać efekt opalonej skóry. Ten nielegalny samoopalacz może działać uzależniająco, a jego nadużywanie prowadzi nawet do śmierci.

Melanotan (I i II) to nielegalny, nie posiadający niezbędnych atestów, samoopalacz w strzykawce. Oferowany jest jednak nie tylko w postaci iniekcji, lecz także sprayów do nosa na nielegalnych stronach internetowych lub w nieuprawnionych miejscach m.in. siłowniach, solariach, salonach piękności. Mimo iż skutkami ubocznymi przyjmowania preparatu mogą być m.in. zakażenie wirusem HIV, wirusem zapalenia wątroby, a nawet śmierć, wciąż cieszy się on ogromną popularnością, o czym świadczą wpisy zainteresowanych zakupem internautek.

Co to jest Melanotan?

Melanotan I i II to preparat zawierający syntetyczne analogi hormonu melanotropowego -  hormon alfa-melanotropowy (alfa-MSH). W organizmie ludzkim hormon ten wytwarzany jest w przysadce mózgowej, skąd oddziałuje na komórki zawierające pigment, czyli melaninę. Celem Melanotanu jest stymulacja melanocytów - komórek barwnikowych skóry - do produkcji jeszcze większej ilości pigmentu.

Melanotan I był badany przez amerykańskich naukowców jako lek stosowany w chorobach związanych z nadwrażliwością na światło. Z kolei Melanotan II testowano pod kątem przydatności w dysfunkcjach seksualnych. Wówczas odkryto, że preparat na krótki czas może podnieść libido i pozwolić kontrolować wagę. Jednak testów na Melanotanie nie doprowadzono do końca, ponieważ odkryto, że może znacznie podnosić ciśnienie krwi. FDA - Amerykańska Agencja do spraw Żywności i Leków - nie zaakceptowała leku do sprzedaży, jednak od tego czasu preparat jest reklamowany także jako „samoopalacz na potencję".

Jak działa Melanotan?

W zestawie sprzedawanym nielegalnie znajdują się strzykawka insulinowa oraz Melanotan w postaci proszku. Preparat należy dokładnie wymieszać w ok. 2 mg wody i przelać do strzykawki - wtedy jest gotowy do użycia. Jak dowiadujemy się od internautów, którzy regularnie używają preparatu, niewielką dawkę (ilość preparatu zależy od masy ciała) należy podawać raz dziennie, najlepiej wieczorem. W ten sposób Melanotan przyśpieszy produkcję pigmentu. Wymarzona opalenizna pojawia się po ok. 10 zastrzykach. Aby utrzymać zamierzony efekt, Melanotan należy wstrzykiwać co tydzień.

Na czarnym rynku koszt 10 mg Melanotanu w proszku to ok. 150 zł (+ ewentualne koszty wysyłki).

Melanotan - skutki uboczne przyjmowania preparatu

Przyjmowanie Melanotanu zaburza naturalną równowagę hormonalną organizmu, co może powodować wiele działań niepożądanych, w tym śmierć. Preparat nie został przetestowany zarówno pod kątem bezpieczeństwa, jak i jakości i skuteczności, dlatego nie wiadomo dokładnie, jakie mogą być skutki uboczne przyjmowania preparatu. Wymieniając działanie niepożądane, można powoływać się na opinie internautów, którzy przyjęli preparat. Najczęściej skarżyli się oni na:

  • mdłości,
  • bóle głowy,
  • problemy z koncentracją,
  • zmniejszenie apetytu,
  • przyciemnienie włosów i pieprzyków, a także blizn, powiększenie pieprzyków,
  • pojawienie się przebarwień skóry i worków pod oczami,
  • sinienie ust.

Melanotan - ryzyko HIV, WZW i śmierci

Eksperci ostrzegają, że preparat może działać podobnie jak heroina i kokaina i uzależniać. Ponadto istnieje ryzyko zakażenia wirusem HIV i zakażenia wątroby. Nie ma bowiem pewności w jakich warunkach sanitarnych jest produkowany preparat. Może także dojść do zanieczyszczenia przy przygotowywaniu roztworu do iniekcji (woda może zawierać chorobotwórcze drobnoustroje). Do zanieczyszczenia może dojść również wskutek wielokrotnego używania tego samego sprzętu do iniekcji. W związku z tym przyjęcie Melanotanu może się skończyć posocznicą, a nawet śmiercią.

Melanotan nie posiada potrzebnych atestów, dlatego nie został dopuszczony do sprzedaży w całej Unii Europejskiej. W Polsce wszystkie zarejestrowane produkty lecznicze zawierające hormony wydawane są wyłącznie na podstawie recepty, dlatego sprzedaż preparatu jest nielegalna i grozi za nią do 2 lat więzienia.

Ważne

GIF ostrzega przed preparatem Melanotan

Zofia Ulz - Główny Inspektor Farmaceutyczny - ostrzega przed kupowaniem i stosowaniem niedopuszczonych do obrotu preparatów o nazwach Melanotan I oraz Melanotan II, stosowanych w celu uzyskania opalenizny bez konieczności przebywania na słońcu.

Jak dowiadujemy się z oświadczenia Inspektora - Stanowią one ogromne niebezpieczeństwo dla zdrowia lub życia osób przyjmujących zakupione w ten sposób nielegalne produkty. Groźne dla zdrowia lub życia produkty zawierające syntetyczne analogi hormonu melanotropowego (alfa-MSH) nie zostały przetestowane pod kątem bezpieczeństwa, jakości i skuteczności. Dlatego nie wiadomo, jakie są ewentualne działania niepożądane lub jak poważne mogą być. Natomiast biorąc pod uwagę drogę podawania (roztwory do wstrzykiwań) tych produktów, ryzyko dla zdrowia publicznego jest bardzo wysokie.

WIĘCEJ na www.gif.gov.pl