Jak myć ręce? Instrukcja mycia rąk
Spójrz na swoje dłonie. Wydaje ci się, że są czyste? To złudzenie! Każdy centymetr Twoich rąk jest siedliskiem nawet 5 milionów bakterii, w tym chorobotwórczych drobnoustrojów. Zniszczyć je, a tym samym zapobiec rozwojowi choroby może tylko częste i prawidłowe mycie rąk! Podpowiadamy krok po kroku jak to zrobić.
Spis treści
Część z bakterii bytujących na skórze rąk to niegroźna tzw. mikroflora fizjologiczna, która nie wywołuje żadnych objawów chorobowych. Ale na dłoniach łatwo też znaleźć bakterie, pasożyty i grzyby chorobotwórcze. Wśród nich mogą być bakterie coli, pałeczki salmonelli, jaja owsików, tasiemca, ale także m.in. cząsteczki koronawirusa 2019-nCov, który przenosi się drogą kropelkową, a więc przez kontakt z wydzielinami osoby zarażonej.
Czytaj także: COVID-19 - choroba wywołana przez koronawirusa z Chin. Objawy i leczenie
Każdego dnia nasze ręce dotykają tysiące rozmaitych powierzchni (stołu, biurka, komputera, klamek u drzwi i okien etc.), z których „zgarniają” patogeny. Nasze dłonie podajemy na przywitanie, ściskamy w geście pocieszenia, gestykulujemy nimi w pobliżu innych ludzi - często już zarażonych. Nasze dłonie zabrudzamy więc co chwila w sposób widoczny i - groźniejszy - niewidoczny dla oka.
Brudne ręce specjaliści porównują do "bomby biologicznej", którą może rozbroić jedna prosta czynność: prawidłowe mycie rąk! Tymczasem, naukowcy z Uniwersytetu Stanowego Michigan (USA) przeprowadzili badanie, które wykazało, że aż 15 proc. mężczyzn i 7 proc. kobiet w ogóle nie myje rąk po wyjściu z toalety, a co dopiero w innych codziennych sytuacjach, np. przed zjedzeniem posiłku, czy po kontakcie z osobą chorą. Co więcej, ci którzy ręce myją robią to za krótko, nie używając mydła.
Jak myć ręce? Szczegółowa instrukcja
WAŻNE! Przed myciem rąk zdejmij zegarek, bransoletki i pierścionki, a następnie:
- Zwilż ręce ciepłą wodą. Nałóż mydło w płynie w zagłębienie jednej z dłoni.
- Rozprowadź mydło czubkami palców drugiej ręki.
- Namydl obie wewnętrzne powierzchnie dłoni.
- Spleć palce i namydl je. Pamiętaj o dokładnym pokryciu mydłem paznokci i przestrzeni między palcami.
- Namydl wierzch jednej dłoni wnętrzem drugiej dłoni i na przemian.
- Namydl kciuk jednej dłoni druga ręką i na przemian.
- Namydl obydwa nadgarstki.
- Spłucz starannie obie dłonie, aby usunąć mydło.
- Wysusz obie dłonie wycierając je bardzo starannie w papierowy ręcznik. Bakterie lubią wilgoć i doskonale się w niej namnażają.
- Zakręcając kran dotykaj go przez papierowy ręcznik, aby uniknąć ponownego zakażenia. Wyrzuć ręcznik do kosza.
Źródło: Główny Inspektorat Sanitarny - www.gis.gov.pl
Dlaczego ręce trzeba myć przez trzydzieści sekund, w dodatku nie samą wodą, a wodą z mydłem? Najlepiej wyjaśniają to zdjęcia, jakie na swoim instagramie zamieściła amerykańska aktorka Kristen Bell. Na serii fotografii wykonanych w świetle UV wyraźnie widać, jak czyste są ręce myte samą wodą w porównaniu do tych mytych wodą z mydłem przez sześć, piętnaście, trzydzieści sekund. Zobaczcie i oceńcie sami.
Okazuje się, że każdy z nas myje ręce średnio przez 5 sekund. To za krótko! Higienie dłoni trzeba poświęcić ok. 30 sekund. Jak wykazały badania, już przez pierwsze 15 sekund ginie 90 proc. bakterii, niewiele więcej trzeba, by pozbyć się wszystkich drobnoustrojów.
Ile razy dziennie trzeba umyć ręce?
Wiele razy, a już na pewno:
- każdorazowo po wyjściu z toalety,
- po zabawie (albo kontakcie) ze zwierzęciem,
- przed jedzeniem lub tylko dotykaniem produktów spożywczych (zwłaszcza surowego mięsa czy ryb),
- po kichaniu i kasłaniu,
- po kontakcie z osobą chorą,
- absolutnie - po wizycie w szpitalu.
Nie narażaj się na infekcję! Nie dotykaj nieumytymi dłońmi okolic oczu, nosa i ust!