ZABIEGI LASEROWE: usuwanie przebarwień, odmładzanie, zamykanie naczynek, depilacja, wybielanie zębów

2007-07-25 9:15

Laser to bardzo uniwersalne urządzenie. Podczas zabiegów laserowych można odmłodzić, wygładzić skórę, wybielić zęby, wydepilować, usunąć przebarwienia lub tatuaż, pozamykać naczynka krwionośne.

ZABIEGI LASEROWE: usuwanie przebarwień, odmładzanie, zamykanie naczynek, depilacja, wybielanie zębów
Autor: thinkstockphotos.com

Urządzenie laserowe emituje specyficzny rodzaj światła o skupionej, równoległej wiązce. Bywa, że światło to niesie ze sobą bardzo dużą moc i wtedy można nim przecinać tkanki (nawet tak twarde jak kości).
Lasery o mniejszej sile działają delikatniej, używa się ich np. do stymulowania produkcji kolagenu w skórze. Poszczególne typy laserów wysyłają światło tylko o jednej długości fali. Niektóre długości są lepiej wychwytywane przez melaninę (barwnik w skórze, włosach i tęczówkach oczu), inne przez hemoglobinę (barwnik krwi), a jeszcze inne przez wodę (dzięki temu odparowywane są warstwy skóry), dlatego do usuwania naczynek, przebarwień i złuszczania potrzeba aż trzech różnych urządzeń.
Laserów używają i lekarze, i kosmetyczki. W gabinetach kosmetycznych powinny się jednak znajdować lasery niskoenergetyczne działające delikatnie i stwarzające małe ryzyko powikłań. Niestety, w Polsce kosmetyczki często korzystają z laserów, które powinny być obsługiwane przez lekarza lub pod jego kontrolą – to wina niejasno sprecyzowanego prawa. Dlatego zawsze bezpieczniej zdecydować się na wizytę w gabinecie lekarskim. Oto zabiegi, z których możesz w nim skorzystać.

Zabiegi laserowe: usuwanie przebarwień

Przebarwienia to plamy na skórze powstające z powodu nagromadzenia melaniny w jednym miejscu. Tworzą się pod wpływem słońca, zwłaszcza podczas różnych burz hormonalnych (np. w ciąży), kiedy łykamy środki światłouczulające (np. tabletki antykoncepcyjne lub leki na nadciśnienie) czy używamy kosmetyków na bazie alkoholu.

Jak przebiega zabieg? Lekarz naświetla laserem poszczególne plamy. Światło jest pochłaniane przez nagromadzoną miejscami melaninę, która odbiera energię i rozbija się na mniejsze kawałki. Taki rozdrobniony barwnik jest samodzielnie usuwany przez organizm. Podczas zabiegu skóra może boleć lub piec, dlatego lekarz zazwyczaj stosuje znieczulenie miejscowe.

Po zabiegu. Niedługo po strzale laserowym plamy jeszcze bardziej ciemnieją, a po kilku dniach skóra w tych miejscach zaczyna się złuszczać. Pamiętajmy, żeby bardzo starannie chronić ją przed słońcem. Takie postępowanie jest wymagane po każdym zabiegu laserowym, ale w przypadku przebarwień ma szczególne znaczenie. Laser usuwa ciemne plamy, ale nie pozbawia nas skłonności do przebarwień, dlatego na zawsze jesteśmy już skazani na kremy z filtrami i... siedzenie pod parasolem.

Ile i jak często? Skuteczność zabiegu zależy m.in. od rozległości i głębokości przebarwień. Najszybciej schodzą plamy powierzchowne, czyli takie, które zlokalizowane są w naskórku, np. piegi. Znacznie gorzej jest z głębszymi i tymi, które powstały na tle hormonalnym. Zdarzają się oczywiście zmiany znikające po jednym zabiegu, jednak najczęściej potrzebna jest cała seria – każdy kolejny zabieg powoduje, że przebarwienie staje się jaśniejsze.

Cena: ok. 100 zł za małą plamkę, dłonie – ok. 300 zł

Zabiegi laserowe: odmładzanie

Z wiekiem fibroblasty produkują coraz mniej kolagenu i elastyny, które odpowiadają za jędrność skóry. Coraz wolniej odnawiają się również komórki naskórka. Skóra staje się mało sprężysta i powstają zmarszczki.

Jak przebiega zabieg? Możesz zdecydować się na tzw. fotoodmładzanie. Po znieczuleniu skóry lekarz naświetla ją laserem. W ten sposób stymuluje fibroblasty do produkcji kolagenu, a podgrzewając już istniejące włókna, poprawia ich strukturę. Działanie odmładzające ma również laserowa dermabrazja, jednak jest to o wiele bardziej inwazyjny zabieg i wykonuje się go zazwyczaj w warunkach sali operacyjnej. Pacjent dostaje często znieczulenie ogólne, po czym lekarz odparowuje kolejne warstwy naskórka aż do skóry właściwej. Zabieg usuwa zmarszczki, przebarwienia i blizny, a skóra staje się jędrniejsza.

Po zabiegu. Fotoodmładzanie zostawia niewielki obrzęk i rumień. Znacznie gorzej ma się pacjent po dermabrazji. Ponieważ odsłonięta skóra jest zupełnie bezbronna wobec bakterii i wirusów, przez tydzień trzeba chodzić w specjalnej maseczce ochronnej. Przez kilka tygodni skóra reaguje podrażnieniem na większość kosmetyków.

Ile i jak często? W przypadku fotoodmładzania trzeba wykonać kilka zabiegów co 3–6 tygodni. Jeden kosztuje ok. 800 zł (cała twarz). Dermabrazja to zabieg jednorazowy. Można go powtórzyć po kilku latach.

Ceny: górna warga 2–3 tys. zł, cała twarz – ok. 6 tys. zł.

Ważne

Jak się pozbyć tatuażu?

Najlepiej sprawdzają się lasery typu Q-switch, bo emitują światło o krótkim impulsie. Laser dociera więc precyzyjnie do miejsca przeznaczenia, nie niszcząc okolicznych tkanek. To, czy pozbędziemy się rysunku, zależy od jego wielkości i głębokości – najłatwiej usuwa się tatuaże małe i płytkie. Nie bez znaczenia jest też kolor, bo do różnych barwników trzeba użyć różnych laserów. Najłatwiej schodzą czarny, granatowy i czerwony. Gorzej jest z pomarańczowym i żółtym. W Polsce tatuaże często usuwa się laserem CO2 lub erbowym. Odparowują one tkankę razem z barwnikiem. Niestety, po takich zabiegach mogą pozostać odbarwienia lub blizny.

Zabiegi laserowe: zamykanie naczynek

Z kruchymi naczynkami mają zazwyczaj problem osoby o skórze suchej, cienkiej i delikatnej. Pod wpływem mrozu, gorąca, wysiłku fizycznego czy też emocji powstaje wyraźne zaczerwienienie, które z czasem się utrwala – małoelastyczne naczynia rozszerzają się na stałe na skutek bardzo intensywnej pracy.

Jak przebiega zabieg? Lekarz najczęściej znieczula skórę, ponieważ zabieg bywa bolesny. Następnie wykonuje kilka strzałów w rozszerzone naczynko. Używa lasera, którego długość światła jest pochłaniana przez hemoglobinę. Hemoglobina odbiera energię, ta niszczy ściany naczynia i pajączek znika.

Po zabiegu. Na skórze widać rumień, obrzęk i zasinienie. Jeżeli usuwane było jedno naczynko, od razu po zabiegu można wrócić do pracy. Ale jeśli usuwaliśmy rumień naczyniowy, nie będziemy wyglądać dobrze przez kilka dni.

Ile i jak często? W przypadku pojedynczego naczynka wystarczy tylko jeden zabieg, przy większych powierzchniach potrzeba kilku wizyt. Kolejne zabiegi wykonuje się co 5–6 tygodni.

Cena: 100–600 zł

Ważne

Bardzo dużą popularnością cieszą się zabiegi wykonywane przy użyciu IPL – intensywnego pulsującego źródła światła. Od lasera IPL różni się tym, że emituje jednocześnie światło o różnej długości fali we wszystkich kierunkach, podczas gdy laser ma tylko jedną długość fali i wysyła światło w postaci wiązki. W czasie zabiegu lekarz zakłada na głowicę specjalne filtry, tak aby urządzenie emitowało długość fal potrzebną np. do usuwania naczyń, wybielania przebarwień lub zamykania naczynek. To jednak nie wszystkie możliwości IPL. Wykorzystuje się go również do usuwania tatuaży, depilacji, fotoodmładzania i zmniejszania blizn potrądzikowych. Zazwyczaj potrzebna jest seria kilku zabiegów wykonywanych w parotygodniowych odstępach.

Depilacja laserowa

Laserowy zabieg przeznaczony jest szczególnie dla osób, u których pojawiają się podrażnienia po tradycyjnych metodach depilacji, np. zapalenie mieszków włosowych po depilatorze elektrycznym.

Jak przebiega zabieg? Lekarz używa najczęściej lasera, którego światło pochłaniane jest przez melaninę znajdującą się w mieszku włosowym. Melanina odbiera energię, którą przekazuje laser. W ten sposób ulega zniszczeniu, a z nią cały mieszek. Zwykle dzień przed depilacją trzeba zgolić włosy maszynką.

Po zabiegu. Pojawia się podrażnienie oraz obrzęk okołomieszkowy.

Ile i jak często? Zabieg nie jest jednorazowy, bo włosy nie rosną jednocześnie. Część z nich znajduje się w fazie wzrostu i to właśnie one reagują na światło lasera. Pozostałe są w fazie uśpienia, a ich mieszki mają za mało melaniny, żeby zareagowały na laser. Zabieg powtarza się najczęściej co miesiąc przez około pół roku, później raz na rok. Niestety, prawie nigdy nie da się usunąć włosów w stu procentach. Część z nich stanie się cieńsza i jaśniejsza, a to uniemożliwi dalsze zabiegi. Więcej wizyt w gabinecie trzeba również złożyć przy zaburzeniach hormonalnych oraz zespole nadwrażliwości mieszków na prawidłowy poziom hormonów (mieszki zachowują się tak, jakby w organizmie było za dużo androgenów, chociaż w rzeczywistości tak nie jest).

Ceny: wąsik – 200–300 zł, łydki – 500 zł, bikini – 300–400 zł

Tego nie rób

Nie decyduj się na zabieg z użyciem lasera, gdy:

 • jesteś w ciąży,
 • stosujesz leki uwrażliwiające na światło, zawierające sterydy lub zmniejszające krzepliwość krwi,
 • masz mocno opaloną skórę,
 • chorujesz na ciężkie choroby serca,
 • cierpisz na zaburzenia krzepnięcia,
 • masz na skórze bliznowce.

Jeżeli chorujesz na cukrzycę lub padaczkę, poinformuj o tym lekarza. Osoby z takimi schorzeniami wymagają nieco innego postępowania w czasie zabiegu i po nim.

Wybielanie zębów

Jeżeli często pijesz kawę, herbatę czy czerwone wino, a do tego palisz papierosy, twoje zęby nie są idealnie białe. Można zmienić ich kolor, stosując wybielające pasty albo zdecydować się na wizytę u dentysty.

Jak przebiega zabieg? Lekarz nakłada na zęby specjalny żel wybielający, po czym naświetla je laserem, który aktywuje działanie żelu. Zabieg trwa 15–45 minut, nie jest bezbolesny.

Po zabiegu. Zęby od razu są bielsze, jednak pełny efekt widać dopiero po 12–24 godzinach. Przez dobę od zabiegu nie wolno pić kawy, czerwonego wina czy mocnej herbaty – w tym czasie zęby intensywnie chłoną każdy barwnik. Wszystkie te napoje najlepiej zastąpić wodą mineralną.

Ile i jak często? Spodziewany efekt powinien przynieść jeden zabieg.

Cena: ok. 2000 zł.

Zrób to koniecznie

 • Przez miesiąc unikaj słońca i chroń skórę preparatami z wysokim filtrem.
 • Jeśli skóra jest uszkodzona, nie rób makijażu.
 • Podrażnione miejsca smaruj delikatnymi preparatami nawilżającymi i przyśpieszającymi regenerację.
 • Przy wybroczynach najlepsze będą kremy z heparyną i witaminą K.
 • Po zabiegu zamykania naczynek przez 4–5 dni unikaj ćwiczeń fizycznych, masaży, gorących kąpieli i wszelkich sytuacji narażających skórę na urazy.

miesięcznik "Zdrowie"