Kolczyk w nosie - przekłuwanie, pielęgnacja. Piercing bez tajemnic

2017-08-24 17:25

Kolczyki można nosić na każdej części ciała. Jednak ze względu na to, że nos to miejsce, w którym spotykają się wdychane wraz z powietrzem wirusy i bakterie, piercing nosa wymaga szczególnej ostrożności.

Kolczyk w nosie - przekłuwanie, pielęgnacja. Piercing bez tajemnic
Autor: Thinkstockphotos.com

Przekłuwanie nosa to tradycja stara jak świat. Od wieków praktykowane było w wielu kulturach – kolczyki w nosie, czy uchu były jednymi z symboli przynależności do danej społeczności, a im ich było więcej, tym dana osoba cieszyła się większym prestiżem i pełniła bardziej odpowiedzialne role. Przekłucie metalem wrażliwych części ciała, zwłaszcza nosa i sutków, było też sygnałem dla wrogów: jestem odważny, bólu się nie boję. Dziś również istnieją kultury – jak choćby niektóre plemiona afrykańskie, a także środkowo i południowoamerykańskie – w których przekłuwanie nosa (i innych części ciała) jest obowiązkiem dorosłych członków klanu, wynikającym bardziej z szacunku dla tradycji, niż rzeczywistej potrzeby odstraszenia ewentualnych napastników.

W naszej kulturze kolczyk w nosie kojarzony jest zaś bardziej z próbą zwrócenia na siebie uwagi i wyróżnienia się z tłumu, niż z przynależnością do konkretnej subkultury. Kolczykują się zarówno celebryci, jak i licealiści.

Spis treści

 1. Jak wygląda przekłuwanie nosa?
 2. Rodzaje piercingów nosa
 3. Kiedy wymienić kolczyk?
 4. Postępowanie po zabiegu przekłuwania nosa
 5. Przeciwwskazania do przekłuwania nosa

Jak wygląda przekłuwanie nosa?

Popularne przy kolczykowaniu uszu pistolety nie nadają się do nosa – ciało i skórę przekłuwa się igłą wenflonową lub iniekcyjną. Miejsce przekłucia jest najpierw dezynfekowane, a następnie piercer wkłuwa się w nie. Sam zabieg trwa od zaledwie kilkunastu sekund do kilku minut, a to, czy boli, zależy od tego, w której części nosa zostanie umieszczony kolczyk. Rodzaj kolczyka również ma znaczenie.

Wykonując zabieg w profesjonalnym salonie odpowiednio dobrany kolczyk jest już w cenie zabiegu. Jeśli zabieg wykonywany jest samodzielnie, warto pamiętać, że rodzaj materiału, z jakiego zrobiony jest kolczyk, ma wpływ na tempo gojenia się rany i możliwość ewentualnych powikłań. W piercingu nie używa się biżuterii złotej ani srebrnej, bo niekorzystnie wpływają na proces gojenia. Zalecane są kolczyki z bioplastu, tytanu G23 lub PTFE – materiały te są hipoalergiczne i nie zawierają niklu, który najczęściej uczula.

Warto wiedzieć

Jak wybrać salon piercingu?

By uniknąć powikłań i zakażenia skóry, zabieg przekłucia nosa należy wykonać w profesjonalnym gabinecie piercingu, u profesjonalnego piercera. To fachowiec, który, znając anatomię konkretnej części ciała, jest w stanie tak założyć kolczyk, by uniknąć uszkodzenia sąsiadujących tkanek.

Profesjonalny salon wyróżnia czystość – zabieg wykonywany jest w sterylnych warunkach, piercer w trakcie zabiegu ma na rękach jednorazowe rękawiczki, a sprzęt do przekłuwania jest sterylny, wyjęty z nowego opakowania. Jeśli – z uwagi na miejsce przekłucia – konieczne jest podtrzymanie fałdów skóry, fachowiec używa do tego celu specjalnych szczypiec, wysterylizowanych uprzednio w autoklawie.

Rodzaje piercingów nosa

Kolczyk można założyć w różnych miejscach na nosie. Najpopularniejsze rodzaje piercingu nosa to:

 • Nostril Piercing – inaczej przekłucie płatka nosa. Przekłuwa się najczęściej jedno z nozdrzy, rzadziej oba jednocześnie. To najmniej bolesny rodzaj piercingu nosa.
 • Septum Piercing – przekłuwana jest chrząstka przegrody nosowej. Ponieważ jest to dość bolesne, piercerzy często proponują, że umieszczą kolczyk w skórze znajdującej się tuż pod chrząstką. W trakcie zabiegu stosowane jest miejscowe znieczulenie.
 • Bridge Piercing. Przekłucie skóry tuż nad nosem, między oczami. Zabieg dość bolesny, a w dodatku najbardziej niebezpieczny, bo ze względu na mocne ukrwienie tej okolicy miejsce przekłucia wolno się goi i często dochodzi do zakażeń, a nawet odrzucenia kolczyka. W jego trakcie stosowane jest miejscowe znieczulenie.

Kiedy wymienić kolczyk?

Zazwyczaj nie ma potrzeby, by wymieniać kolczyk w nosie. Ale jeśli z jakichś powodów chcemy to zrobić – bo dany model zwyczajnie nam się opatrzył - lepiej poprosić o pomoc profesjonalistę. Rana po przekłuciu powinna być wtedy w pełni zagojona.

Postępowanie po zabiegu przekłuwania nosa

Tuż po zabiegu miejsce, w którym jest kolczyk, może być opuchnięte i bolesne. Pieczenie, lekkie sączenie się krwi lub płynu zawierające limfę jest normalne w ciągu kilku pierwszych dni (może utrzymać się nawet do dwóch tygodni). Ponieważ świeże przekłucie jest otwartą raną, narażoną na szkodliwy wpływ zanieczyszczeń, bakterie i wirusy, trzeba o nie bardzo dbać. Najważniejsza jest odpowiednia higiena. Kolczyka ani jego najbliższych okolic nie należy dotykać brudnymi rękami. Zasady higieny w tym okresie:

 • Przed dotknięciem kolczyka albo miejsca przekłucia trzeba dokładnie umyć ręce.
 • Miejsce przebicia trzeba dwa, trzy razy dziennie czyścić solą fizjologiczną lub antybakteryjnym mydłem (nabieramy je na wacik lub patyczek higieniczny i delikatnie przykładamy do skóry). Spirytus albo woda utleniona są odradzane, bo mogą podrażniać miejsce przekłucia i wysuszać skórę w jego okolicy.
 • Z piercingu należy delikatnie usunąć wszelkie pozostałości mydła.
 • Skórę suszymy delikatnie, dotykając jednorazowym papierowym ręcznikiem lub chusteczką. Ręczniki bawełniane są zakazane – bytują na nich obecne w łazience bakterie, poza tym łatwo można nimi zahaczyć o kolczyk, uszkadzając skórę.

Przeciwwskazania do przekłuwania nosa

Kto nie powinien przekłuwać nosa? Przede wszystkim osoby, które poszukują pracy na stanowiskach wymagających kontaktu z ludźmi – w takim przypadku kolczyk w nosie to jedna z częstszych przyczyn dyskwalifikacji kandydata. Ale istnieje też szereg przeciwwskazań zdrowotnych:

 • alergie, zwłaszcza uczulenie na metale;
 • ciąża;
 • choroby nowotworowe;
 • choroby wirusowe przenoszone przez krew, w tym AIDS i WZW;
 • zaburzenia krzepnięcia krwi;
 • schorzenia skóry w okolicy planowanego przekłucia;
 • przewlekłe choroby wymagające przyjmowania leków (np. choroby układu krążenia, nerek);
 • stałe i przejściowe (np. na skutek przyjmowania leków) zaburzenia krzepliwości krwi.

Czytaj też:

Warto wiedzieć

Ważne zasady!

Tempo gojenia się przekłucia zależy od miejsca, w jakim jest kolczyk. Zazwyczaj przekłucie typu nostril goi się w trakcie 4-6 tygodni, septum – do 3 miesięcy, zaś bridge – nawet do roku. Dopóki rana się nie zagoi, trzeba przestrzegać kilku ważnych zasad.

 • W trakcie gojenia kolczykiem warto delikatnie poruszać, by nie przyrósł do rany – warto poprosić piercera o stosowny instruktaż.
 • Dopóki przebicie się nie zagoi, unikamy nakładania makijażu w jego okolicy. Lepiej też nie robić w tym czasie zabiegów typu peeling i zrezygnować z kosmetyków zawierających alkohol, np. toników.
 • Papierosy wydłużają czas gojenia, lepiej więc spróbować je odstawić.
 • Wizyty na basenie są w tym czasie zakazane.
 • Trzeba też unikać spożywania alkoholu, napojów zawierających kofeinę oraz leków z aspiryną – mogą podnosić ciśnienie i rozrzedzać krew, przez co rana może zacząć po nich krwawić.
 • W razie kataru należy delikatnie dmuchać nos i korzystać wyłącznie z miękkich chusteczek. Jeśli w trakcie gojenia się z rany zacznie sączyć się podejrzany zielonkawy lub żółty płyn o brzydkim zapachu, konieczny jest kontakt z lekarzem, bo to znak, że mogło dojść do zakażenia.