Kolczyk w nosie - przekłuwanie, pielęgnacja. Piercing bez tajemnic
Kolczyki można nosić na każdej części ciała. Jednak ze względu na to, że nos to miejsce, w którym spotykają się wdychane wraz z powietrzem wirusy i bakterie, piercing nosa wymaga szczególnej ostrożności.
Przekłuwanie nosa to tradycja stara jak świat. Od wieków praktykowane było w wielu kulturach – kolczyki w nosie, czy uchu były jednymi z symboli przynależności do danej społeczności, a im ich było więcej, tym dana osoba cieszyła się większym prestiżem i pełniła bardziej odpowiedzialne role. Przekłucie metalem wrażliwych części ciała, zwłaszcza nosa i sutków, było też sygnałem dla wrogów: jestem odważny, bólu się nie boję. Dziś również istnieją kultury – jak choćby niektóre plemiona afrykańskie, a także środkowo i południowoamerykańskie – w których przekłuwanie nosa (i innych części ciała) jest obowiązkiem dorosłych członków klanu, wynikającym bardziej z szacunku dla tradycji, niż rzeczywistej potrzeby odstraszenia ewentualnych napastników.
W naszej kulturze kolczyk w nosie kojarzony jest zaś bardziej z próbą zwrócenia na siebie uwagi i wyróżnienia się z tłumu, niż z przynależnością do konkretnej subkultury. Kolczykują się zarówno celebryci, jak i licealiści.
Spis treści
- Jak wygląda przekłuwanie nosa?
- Rodzaje piercingów nosa
- Kiedy wymienić kolczyk?
- Postępowanie po zabiegu przekłuwania nosa
- Przeciwwskazania do przekłuwania nosa
Jak wygląda przekłuwanie nosa?
Popularne przy kolczykowaniu uszu pistolety nie nadają się do nosa – ciało i skórę przekłuwa się igłą wenflonową lub iniekcyjną. Miejsce przekłucia jest najpierw dezynfekowane, a następnie piercer wkłuwa się w nie. Sam zabieg trwa od zaledwie kilkunastu sekund do kilku minut, a to, czy boli, zależy od tego, w której części nosa zostanie umieszczony kolczyk. Rodzaj kolczyka również ma znaczenie.
Wykonując zabieg w profesjonalnym salonie odpowiednio dobrany kolczyk jest już w cenie zabiegu. Jeśli zabieg wykonywany jest samodzielnie, warto pamiętać, że rodzaj materiału, z jakiego zrobiony jest kolczyk, ma wpływ na tempo gojenia się rany i możliwość ewentualnych powikłań. W piercingu nie używa się biżuterii złotej ani srebrnej, bo niekorzystnie wpływają na proces gojenia. Zalecane są kolczyki z bioplastu, tytanu G23 lub PTFE – materiały te są hipoalergiczne i nie zawierają niklu, który najczęściej uczula.
Jak wybrać salon piercingu?
By uniknąć powikłań i zakażenia skóry, zabieg przekłucia nosa należy wykonać w profesjonalnym gabinecie piercingu, u profesjonalnego piercera. To fachowiec, który, znając anatomię konkretnej części ciała, jest w stanie tak założyć kolczyk, by uniknąć uszkodzenia sąsiadujących tkanek.
Profesjonalny salon wyróżnia czystość – zabieg wykonywany jest w sterylnych warunkach, piercer w trakcie zabiegu ma na rękach jednorazowe rękawiczki, a sprzęt do przekłuwania jest sterylny, wyjęty z nowego opakowania. Jeśli – z uwagi na miejsce przekłucia – konieczne jest podtrzymanie fałdów skóry, fachowiec używa do tego celu specjalnych szczypiec, wysterylizowanych uprzednio w autoklawie.
Rodzaje piercingów nosa
Kolczyk można założyć w różnych miejscach na nosie. Najpopularniejsze rodzaje piercingu nosa to:
- Nostril Piercing – inaczej przekłucie płatka nosa. Przekłuwa się najczęściej jedno z nozdrzy, rzadziej oba jednocześnie. To najmniej bolesny rodzaj piercingu nosa.
- Septum Piercing – przekłuwana jest chrząstka przegrody nosowej. Ponieważ jest to dość bolesne, piercerzy często proponują, że umieszczą kolczyk w skórze znajdującej się tuż pod chrząstką. W trakcie zabiegu stosowane jest miejscowe znieczulenie.
- Bridge Piercing. Przekłucie skóry tuż nad nosem, między oczami. Zabieg dość bolesny, a w dodatku najbardziej niebezpieczny, bo ze względu na mocne ukrwienie tej okolicy miejsce przekłucia wolno się goi i często dochodzi do zakażeń, a nawet odrzucenia kolczyka. W jego trakcie stosowane jest miejscowe znieczulenie.
Kiedy wymienić kolczyk?
Zazwyczaj nie ma potrzeby, by wymieniać kolczyk w nosie. Ale jeśli z jakichś powodów chcemy to zrobić – bo dany model zwyczajnie nam się opatrzył - lepiej poprosić o pomoc profesjonalistę. Rana po przekłuciu powinna być wtedy w pełni zagojona.
Postępowanie po zabiegu przekłuwania nosa
Tuż po zabiegu miejsce, w którym jest kolczyk, może być opuchnięte i bolesne. Pieczenie, lekkie sączenie się krwi lub płynu zawierające limfę jest normalne w ciągu kilku pierwszych dni (może utrzymać się nawet do dwóch tygodni). Ponieważ świeże przekłucie jest otwartą raną, narażoną na szkodliwy wpływ zanieczyszczeń, bakterie i wirusy, trzeba o nie bardzo dbać. Najważniejsza jest odpowiednia higiena. Kolczyka ani jego najbliższych okolic nie należy dotykać brudnymi rękami. Zasady higieny w tym okresie:
- Przed dotknięciem kolczyka albo miejsca przekłucia trzeba dokładnie umyć ręce.
- Miejsce przebicia trzeba dwa, trzy razy dziennie czyścić solą fizjologiczną lub antybakteryjnym mydłem (nabieramy je na wacik lub patyczek higieniczny i delikatnie przykładamy do skóry). Spirytus albo woda utleniona są odradzane, bo mogą podrażniać miejsce przekłucia i wysuszać skórę w jego okolicy.
- Z piercingu należy delikatnie usunąć wszelkie pozostałości mydła.
- Skórę suszymy delikatnie, dotykając jednorazowym papierowym ręcznikiem lub chusteczką. Ręczniki bawełniane są zakazane – bytują na nich obecne w łazience bakterie, poza tym łatwo można nimi zahaczyć o kolczyk, uszkadzając skórę.
Przeciwwskazania do przekłuwania nosa
Kto nie powinien przekłuwać nosa? Przede wszystkim osoby, które poszukują pracy na stanowiskach wymagających kontaktu z ludźmi – w takim przypadku kolczyk w nosie to jedna z częstszych przyczyn dyskwalifikacji kandydata. Ale istnieje też szereg przeciwwskazań zdrowotnych:
- alergie, zwłaszcza uczulenie na metale;
- ciąża;
- choroby nowotworowe;
- choroby wirusowe przenoszone przez krew, w tym AIDS i WZW;
- zaburzenia krzepnięcia krwi;
- schorzenia skóry w okolicy planowanego przekłucia;
- przewlekłe choroby wymagające przyjmowania leków (np. choroby układu krążenia, nerek);
- stałe i przejściowe (np. na skutek przyjmowania leków) zaburzenia krzepliwości krwi.
Czytaj też:
- Piercing - jak dbać o przekłute miejsce? Jak pielęgnować skórę po piercingu?
- Usuwanie tatuażu laserem - jak wygląda zabieg usunięcia tatuażu?
- Tatuaż i piercing - kontrowersyjne ozdoby ciała
- Skaryfikacja, czyli tatuaż z blizn. Na czym polega skaryfikacja (modyfikacja ciała)?
Ważne zasady!
Tempo gojenia się przekłucia zależy od miejsca, w jakim jest kolczyk. Zazwyczaj przekłucie typu nostril goi się w trakcie 4-6 tygodni, septum – do 3 miesięcy, zaś bridge – nawet do roku. Dopóki rana się nie zagoi, trzeba przestrzegać kilku ważnych zasad.
- W trakcie gojenia kolczykiem warto delikatnie poruszać, by nie przyrósł do rany – warto poprosić piercera o stosowny instruktaż.
- Dopóki przebicie się nie zagoi, unikamy nakładania makijażu w jego okolicy. Lepiej też nie robić w tym czasie zabiegów typu peeling i zrezygnować z kosmetyków zawierających alkohol, np. toników.
- Papierosy wydłużają czas gojenia, lepiej więc spróbować je odstawić.
- Wizyty na basenie są w tym czasie zakazane.
- Trzeba też unikać spożywania alkoholu, napojów zawierających kofeinę oraz leków z aspiryną – mogą podnosić ciśnienie i rozrzedzać krew, przez co rana może zacząć po nich krwawić.
- W razie kataru należy delikatnie dmuchać nos i korzystać wyłącznie z miękkich chusteczek. Jeśli w trakcie gojenia się z rany zacznie sączyć się podejrzany zielonkawy lub żółty płyn o brzydkim zapachu, konieczny jest kontakt z lekarzem, bo to znak, że mogło dojść do zakażenia.