Mezoterapia igłowa na włosy. Skuteczna metoda leczenia łysienia

2017-03-20 12:38

Mezoterapia igłowa jest jednym ze skuteczniejszych sposobów walki z wypadaniem włosów. Mężczyźni z reguły łysieją częściej i szybciej, ale to leczenie łysienia u kobiet jest bardziej skomplikowane. Po określeniu przyczyny nadmiernego wypadania włosów, należy szybko wdrożyć metodę leczenia. Mezoterapia igłowa, dzięki wielu nakłuciom, pozwala na wprowadzenie w skórę odżywczych preparatów. Pobudza również "uśpione" cebulki włosów.

Mezoterapia igłowa na włosy. Skuteczna metoda leczenia łysienia
Autor: Thinkstockphotos.com Mezoterapia igłowa polega na wprowadzeniu w skórę koktajli witaminowych. Iniekcja pobudza również cebulki włosów do wzrostu.

Spis treści

  1. Dlaczego włosy wypadają?
  2. Mezoterapia igłowa - na czym polega zabieg?
  3. Przeciwwskazania do zabiegu mezoterapii igłowej
  4. Dla kogo zabieg mezoterapii igłowej?
  5. Koszt mezoterapii igłowej
  6. Zobacz, jak wygląda zabieg mezoterapii igłowej:

Mezoterapia igłowa jest jedną ze skuteczniejszych metod leczenia nadmiernego wypadania włosów. Za pomocą iniekcji wprowadzany jest w skórę specjalny koktajl z witamin i minerałów. Natomiast wywoływane podczas zbiegu mikrourazy aktywują procesy regeneracyjne, pobudzają cebulki włosów.

Wyrastający ze skóry włos jest martwy, żywy jest natomiast mieszek włosowy umiejscowiony w skórze.

Przeciętny człowiek ma na głowie około 100 tysięcy włosów. Poszczególne włosy mają różne cykle rozwoju, dzięki czemu zawsze mamy mniej więcej taką samą gęstość, w przeciwieństwie do niektórych zwierząt, u których występuje linienie. Każdemu z nas wypada średnio około 40-70 włosów dziennie, to zjawisko naturalne i nie powinno być powodem do niepokoju. Jeżeli włosy są zdrowe, w miejscu każdego utraconego włosa natychmiast wyrasta następny.

Dlaczego włosy wypadają?

Łysienie, czy nadmierne wypadanie włosów można zaobserwować, gdy tracimy naprawdę dużą ilość włosów lub, gdy pojawiają się łyse miejsca. Istnieje wówczas podejrzenie, że degeneracji ulegają mieszki włosowe, a wszelka terapia tylko wtedy uratuje nasze owłosienie, jeśli mieszki jeszcze całkowicie nie zanikły.

Utrata włosów bywa następstwem różnych schorzeń, a łysienie zasadniczo można podzielić na dwa typy:

  • pierwotne - łysienie typu męskiego i łysienie plackowate;
  • wtórne - będące konsekwencją np. niedoborów pokarmowych, zatruć czy różnych chorób np. łysienie łojotokowe.

W każdym z przypadków zawsze najlepiej zwrócić się do lekarza dermatologa lub trychologa, bo współczesna medycyna coraz lepiej radzi sobie z problemem. Istnieją też metody, zapobiegające nadmiernemu wypadaniu włosów, a co za tym idzie także trwałemu łysieniu.

Mezoterapia igłowa - na czym polega zabieg?

Za pomocą licznych nakłuć w skórę głowy aplikuje się specjalnie przygotowane koktajle odżywiające włosy lub środki farmakologiczne. Nakłuć dokonuje się za pomocą igły i strzykawki. Pod wpływem mikrourazów aktywowane są procesy regeneracyjne, polepsza się ukrwienie skóry. Efektem zabiegu mezoterapii igłowej jest również pobudzenie cebulek włosów.

Zabieg (nakłucia) wykonuje się w miejscu, gdzie widoczne są oznaki łysienia.

Zabieg jest niestety bolesny, ponieważ owłosionej skóry nie da się całkowicie znieczulić (chyba, że na głowie nie ma włosów), stosuje się za to maści miejscowo znieczulające. Za pomocą mezoterapia można również aplikować w skórę osocze bogatopłytkowe. To coraz popularniejsza, przynosząca doskonałe efekty, metoda leczenia łysienia.

Przeciwwskazania do zabiegu mezoterapii igłowej

  • ciąża i okres karmienia piersią,
  • cukrzyca,
  • miesiączka,
  • choroby nowotworowe,
  • alergia na któryś ze stosowanych preparatów,
  • opryszczka, infekcje i zapalenia skóry,
  • infekcje bakteryjne i wirusowe,
  • zażywanie leków immunosupresyjnych,
  • skłonność do blizn.
Warto wiedzieć
  • Najwięcej włosów mają blondyni około 140 tysięcy, bruneci mniej- 110 tysięcy, a najmniej rudzi ok. 80 tysięcy.
  • Przy urodzeniu się, skóra owłosiona głowy ma około 1100 mieszków włosowych na centymetr kwadratowy, lecz gęstość ta stopniowo zmniejsza się z wiekiem, osiągając liczbę 250-300 na centymetr kwadratowy, kiedy człowiek ma około 50 lat.
  • Włosy rosną szybciej latem niż zimą.

Dla kogo zabieg mezoterapii igłowej?

Oczywiście o doborze terapii decyduje lekarz po uprzednim zdiagnozowaniu pacjenta. Kuracja wymaga przynajmniej kilku zabiegów, natomiast skutek to miłe zaskoczenia. W wyniku mezoterapii igłowej następuje widoczna regeneracja struktury włosa, hamuje się proces wypadania i bardzo często włosy odrastają. Warunkiem ich odrostu jest obecność żywych mieszków włosowych. Dlatego tak ważna jest profilaktyka. Poprzez rozpoczętą odpowiednio wcześniej, można znacząco opóźnić łysienie.

Leczenie wypadania włosów należy zacząć od diagnostyki i w tym celu zgłosić się do dermatologa lub trychologa. Jednym z podstawowych badań jest trichogram, czyli analiza stanu włosów pod mikroskopem. Należy najpierw wyrwać kosmyk włosów, by następnie ocenić przyczynę wypadania. Jest to szczególnie ważne w przypadku kobiet, ponieważ leczenie ,,kobiecego'' łysienia jest znacznie bardziej skomplikowane.

Koszt mezoterapii igłowej

Zabieg mezoterapii wykonywany jest w gabinetach medycyny estetycznej przez lekarzy. Kuracja to kilka zabiegów.Cena jednego zabiegu: ok. 350 - 400 zł. Cena zależy od wykorzystywanego preparatu i stopnia zaawansowania leczenia.

Zobacz, jak wygląda zabieg mezoterapii igłowej:

Mezoterapia igłowa