Laser frakcyjny: przebieg zabiegu. Wskazania i przeciwwskazania

2019-01-16 15:48

Laser frakcyjny to wszechstronne, nowoczesne narzędzie do walki ze zmarszczkami, głębokimi rozstępami i bliznami. Ale czy na pewno przebieg zabiegu z użyciem lasera frakcyjnego jest bezpieczny i wart swojej ceny? Jakie są wskazania i przeciwwskazania do jego wykonania? Czy laser boli? Sprawdź, na czym polega i ile kosztuje zabieg z użyciem lasera frakcyjnego.

Laser frakcyjny: przebieg zabiegu. Wskazania i przeciwwskazania
Autor: thinkstockphotos.com Zabieg laserem frakcyjnym boli, ale nie jest niebezpieczny.

Spis treści

 1. Laser frakcyjny: opis metody
 2. Laser frakcyjny: wskazania
 3. Laser frakcyjny: przeciwwskazania
 4. Laser frakcyjny: przebieg zabiegu
 5. Laser ablacyjny a nieablacyjny
 6. Laser frakcyjny: skutki uboczne

Laser frakcyjny: opis metody

Laser frakcyjny to nowoczesna, bardzo skuteczna metoda walki ze zmarszczkami, przebarwieniami, a nawet bliznami. Zabieg z wykorzystaniem tego rodzaju laseru oparty jest o zjawisku fototermolizy frakcyjnej.

Tkanki ludzkiej skóry posiadają substancje nazywane fotoakceptorami, które potrafią wchłaniać energię o określonej długości fal elektromagnetycznych. Takie substancje to np. woda, melanina, białko i hemoglobina zawarta we krwi.

Podczas zjawiska fototermolizy wykorzystywane są właśnie te właściwości skóry. Laser frakcyjny emituje energię o tak dostosowanej długości fal, żeby fotoakceptory mogły te fale pochłonąć. W tkankach za pośrednictwem lasera podgrzewana jest woda, a wydzielone przez nią ciepło powoduje mikrouszkodzenie i przerwanie skóry.

Fototermoliza frakcyjna charakteryzuje się tym, że na powierzchni skóry wykonuje się cały pas odseparowanych od siebie mikrouszkodzeń, który otoczony jest przez nieuszkodzoną tkankę. Z tego powodu skóra wokół mikrouszkodzeń jest "zmuszona" do szybszej regeneracji i zagojenia blizn.

Przypomina to efekt rozmycia na zdjęciach, gdzie niechciany obiekt jest lekko zamazany za pośrednictwem pobrania próbki materiału (np. koloru) z obiektu znajdującego się obok. Regeneracja po zabiegu trwa od kilkunastu tygodni do trzech miesięcy. Skóra łuszczy się i może być opuchnięta. Po tym czasie można ocenić ostateczne efekty.

Ceny zabiegu z użyciem lasera frakcyjnego zaczynają się od 400 złotych za takie partie ciała jak czoło oraz obie dłonie, a dochodzą nawet do 2500 złotych za komplet "twarz, szyja i dekolt" w droższych salonach kosmetologicznych. Należy przy tym uwzględnić, że zabiegi wykonuje się w serii, więc ostateczna cena jest kilka razy droższa. Na szczęście salony często oferują zniżki przy większej ilości zabiegów lub łączeniu lasera frakcyjnego z innymi usługami.

Czytaj też: Rodzaje laserów kosmetycznych

Czytaj też: Zastosowanie laserów w kosmetyce

Czytaj też: Depilacja laserowa - jak wygląda zabieg?

Laser frakcyjny: wskazania

Laser jest polecany wszystkim pełnoletnim kobietom i mężczyznom, którzy borykają się z takimi problemami jak: zmarszczki, blizny potrądzikowe, blizny pooparzeniowe, blizny pooperacyjne, rozstępy, pomarszczone dłonie, przebarwienia skórne. Po zabiegu niechciane zmiany skórne są zredukowane, skóra widocznie odmłodzona, o wyrównanym kolorycie, większej gęstości i sprężystości.

Laser frakcyjny: przeciwwskazania

 • Ciąża i karmienie piersią ze względu na bezpieczeństwo dziecka.
 • Opalanie na słońcu, solarium (również natryskowym) lub stosowanie samoopalacza w czasie krótszym niż dwa tygodnie przed zabiegiem ze względu na zmiany kolorytu skóry.
 • Stosowanie witaminy A i beta-karotenu w czasie krótszym niż dwa tygodnie przed zabiegiem ze względu na ich wpływ na koloryt skóry.
 • Przyjmowanie leków zmniejszających krzepliwość krwi (również kwasu acetylosalicylowego), antybiotyków o działaniu fotouczulającym, antydepresantów, retinoidów w czasie krótszym niż sześć miesięcy przed zabiegiem ze względu na możliwość wystąpienia reakcji chemicznej.
 • Spożywanie alkoholu w czasie krótszym niż 24 godziny przed zabiegiem ze względu na zmniejszenie krzepliwości krwi.
 • Nowotwór, padaczka, cukrzyca, rozrusznik serca.
 • Bielactwo lub łuszczyca w miejscu poddawanym zabiegowi.

Laser frakcyjny: przebieg zabiegu

Laser frakcyjny nie jest zabiegiem jednorazowym i wymaga wykonania całej serii w gabinecie. W zależności od przypadłości pacjenta, aby wygładzić zmarszczki stosuje się od trzech do pięciu zabiegów, a żeby pozbyć się blizn i rozstępów, które są głębsze niż zmarszczki, potrzeba już minimum pięciu zabiegów.

Przed wykonaniem zabiegu skóra jest oczyszczana i dezynfekowana, a dopiero następnie poddawana działaniu lasera. Po tej części osoba wykonująca zabieg nakłada na skórę pacjenta maskę kojącą. Całość trwa od 30 minut do godziny. Zabieg może trwać dłużej, jeśli powierzchnia skóry jest większa lub gdy laser wykorzystywany jest na więcej niż jednej partiach ciała. Zabieg jest bolesny, a dyskomfort odczuwany jest jeszcze przez kolejne cztery godziny po wykonaniu.

Czytaj też: Dermabrazja i laser na rozstępy

Warto wiedzieć

Laser ablacyjny a nieablacyjny

Istnieją dwa rodzaje laserów frakcyjnych – laser frakcyjny ablacyjny oraz laser frakcyjny nieablacyjny. Ten pierwszy ma silniejsze działanie i działa wewnątrz oraz na powierzchni skóry. Skóra goi się dłużej, ale efekt jest bardziej widoczny. Poleca się go do naprawdę głębokich zmian skórnych, takich jak blizny i rozstępy. Drugi rodzaj lasera uszkadza skórę jedynie wewnątrz, przez co gojenie trwa krócej.

Laser frakcyjny: skutki uboczne

Laser frakcyjny jest zabiegiem dość bolesnym, jednak bezpiecznym. Po wyjściu z gabinetu pojawiają się zaczerwienienie, podkrwienie, opuchlizna i przebarwienie skóry. O wiele rzadziej dochodzi do zakażenia bakteryjnego, infekcji takich jak opryszczka, bliznowców oraz blizn zanikowych. Jeśli pacjent ma skłonności do tych schorzeń lub obniżoną odporność, przed zabiegiem warto uprzedzić o tym swojego lekarza.

O autorze
Katarzyna Zielińska
Katarzyna Zielińska
Dziennikarka związana z serwisem Poradnikzdrowie.pl jako współpracownik. Miłośniczka naturalnej pielęgnacji i kosmetyków kolorowych, a także ziołolecznictwa i zdrowego odżywiania. Współzałożycielka salonu kosmetycznego Naru w Warszawie.