Jakie są metody powiększania ust? Ekspert wyjaśnia
Powiększanie ust to zabieg z zakresu medycyny estetycznej, dzięki któremu można uzyskać pełniejsze i wydatniejsze usta. Większość zabiegów powiększania i modelowania ust przebiega dość szybko i efekty są widoczne prawie że od razu. Obecnie jest dostępnych kilka metod powiększania ust, które dzielą się na małoinwazyjne i chirurgiczne. Na czym one dokładnie polegają, wyjaśnił dr Jakub Miszczyk, specjalista medycyny estetycznej z klinki Dr Szczyt-Charytonowicz.
Spis treści
- Małoinwazyjne metody powiększania ust
- Chirurgiczne metody powiększania ust
- Inne metody chirurgiczne powiększania ust
Na całym świecie medycyna estetyczna rozwija się bardzo szybko nie tylko od strony technologii, ale również od zakresu oferowanych zabiegów i operacji chirurgicznych. Zyskuje ona coraz więcej zwolenników wśród kobiet i mężczyzn. Najczęściej korzystają oni z pomocy chirurga plastyka lub lekarza medycyny estetycznej, aby poprawić wygląd swojej twarzy, szyi czy dekoltu.
Powiększenie ust jest jednym z najczęściej wybieranych zabiegów medycyny estetycznej. O dostępnych metodach powiększania i modelowania ust opowiedział w rozmowie z Poradnikiem Zdrowie specjalista medycyny estetycznej dr Jakub Miszczyk z klinki Dr Szczyt-Charytonowicz.
Małoinwazyjne metody powiększania ust
Modelowanie ust kwasem hialuronowym
Kwas hialuronowy jest obecnie najpopularniejszym preparatem wykorzystywanym do modelowania ust. Preparaty kwasu hialuronowego są dostępne od ponad 20 lat – dzięki temu dobrze przebadane i dające przewidywalne efekty. Kwasem hialuronowym możemy nie tylko powiększyć usta, ten materiał pozwala usta modelować - zmieniać ich kształt, unosić kąciki, wygładzać. Efekty zabiegu utrzymują się około 12-16 miesięcy.
W razie potrzeby preparat można rozpuścić wcześniej zastrzykiem z kolagenazy. Kwas hialuronowy wprowadza się cienką igłą lub kaniulą, w znieczuleniu specjalnym kremem lub znieczuleniu stomatologicznym. Przez 3 dni po zabiegu usta są opuchnięte, zazwyczaj objętość zmniejsza się o 1/3. Po modelowaniu ust mogą pojawić się zasinienia, przez 2-3 tygodnie wyczuwalne mogą być grudki.
Przeczytaj także: Jak wygląda zabieg z użyciem kwasu hialuronowego?
Powiększanie ust własnym tłuszczem
Obok kwasu hialuronowego jest to najpopularniejsza metoda powiększania ust. Nie pozwala na tak znaczną zmianę kształtu, jak kwas hialuronowy, ale pozwala zwiększyć objętość warg. Zabieg polega na pobraniu niewielkiej ilości tłuszczu w sposób podobny do liposukcji. Po przygotowaniu tłuszcz podawany jest w usta kaniulą. Początkowo objętość jest większa, przez kilka miesięcy tłuszcz ulega przebudowie i wgajaniu. Po kilku miesiącach około połowa podanej objętości zyskuje unaczynienie i pozostaje w nowym miejscu na stałe. Zabieg powiększania ust tłuszczem najczęściej łączymy z przeszczepem w inne części twarzy. Wystarczy znieczulenie miejscowe lub sedacja dożylna.
Płynne preparaty do modelowania ust
Obecnie poza kwasem hialuronowym i własnym tłuszczem nie istnieją dobrze przebadane płynne preparaty o pewnym profilu bezpieczeństwa. Nie należy stosować wypełniaczy trwałych jak silikon czy aquamid ze względu na duże ryzyko powikłań.
Chirurgiczne metody powiększania ust
Stały implant silikonowy lub gore-tex’owy
Metoda trwałego zwiększenia objętości warg polega na wprowadzeniu w mięsień okrężny ust stałego implantu o odpowiednim kształcie. Implant wprowadza się przez 2 niewielkie nacięcia w czerwieni wargowej, zazwyczaj wystarczy znieczulenie miejscowe. Efekt powiększenia jest trwały. Metoda jest dość bezpieczna, pozwala na usunięcie wszczepu w razie nietolerancji, ale została wyparta przez zabiegi mniej inwazyjne.
Przeczytaj także: Operacja nosa: jak wygląda? Ile kosztuje operacja plastyczna nosa?
Lip-lift
Zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu paska skóry u podstawy nosa, na granicy z częścią białą (skórną) wargi górnej. Pozwala na wywinięcie i zwiększenie wysokości 2/3 środkowych czerwieni wargi górnej. Najczęściej wystarczy znieczulenie miejscowe. Jest bardzo dobrą metodą korekcji w przypadku związanego ze starzeniem zwiększania wysokości wargi białej (skórnej). Blizna po zabiegu przebudowuje się przez minimum 6 miesięcy, a dzięki umiejscowieniu w naturalnym zagłębieniu pod nosem staje się mało widoczna.
Inne metody chirurgiczne powiększania ust
Wargi można też powiększać przy pomocy skórnych przeszczepów koriowych, metodę najczęściej wykorzystuje się do korekcji deformacji porozszczepowych. Kształt warg można też zmieniać przez wycięcie niewielkich fragmentów skóry na granicy wargi czerwonej (śluzówki) i białej (skóry). W przypadku chęci zredukowania objętości wargi górnej lub dolnej chirurg usuwa fragmenty śluzówki na granicy czerwieni suchej i mokrej.
Obecnie odbywa szkolenie specjalizacyjne w dziedzinie chirurgii plastycznej, z tą dziedziną medycyny związany jest już od początku studiów na kierunku lekarskim. Kunsztu chirurgii plastycznej uczy się od najlepszych lekarzy w kraju i za granicą, nieustannie pogłębia swoją wiedzę podczas licznych kongresów i szkoleń, jest również autorem wielu publikacji naukowych i doniesień zjazdowych. Badania anatomiczne prowadzone w Zakładzie Anatomii Prawidłowej WUM oraz odbywane szkolenie specjalizacyjne z chirurgii plastycznej dostarczają mu niezbędnej wiedzy na temat fizjologii tkanek i anatomii topograficznej, co przekłada się na subtelność, precyzję i bezpieczeństwo wykonywanych zabiegów.
W Klinice Dr Szczyt-Charytonowicz uczestniczy w operacjach chirurgicznych, a także samodzielnie wykonuje zabiegi małoinwazyjne. Jego zainteresowanie stanowi medycyna estetyczna, laseroterapia, chirurgia odtwórcza włosów, lipotransfery i mniejsze zabiegi chirurgii plastycznej.
Polecany artykuł: