Jak leczyć trądzik? [Porada eksperta]

2016-09-29 13:02

Moja wnuczka ma 12 lat i ma trądzik. Jak go leczyć?

Porada lekarza medycyny estetycznej
Autor: Getty Images

Spis treści

  1. Jak pielęgnować skórę z trądzikiem?
  2. Leczenie trądziku laserem biostymulującym

Po pierwsze sugeruję wizytę u specjalisty. To on oceni, co jest podłożem zmian, i zaleci odpowiednie leczenie. W przypadku Pani wnuczki najpewniej trądzik jest związany ze zmianami hormonalnymi, które zachodzą w młodym organizmie. Warto jednak przeprowadzić wnikliwą diagnozę i na przykład sprawdzić, czy nie jest uczulona, na jakiś składnik spożywczy.

Jak pielęgnować skórę z trądzikiem?

Na pewno niezbędna jest odpowiednia pielęgnacja skóry trądzikowej w domu. Nie zalecam przesuszania skóry (to nic nie da, a wręcz pogorszy stan skóry). Proszę postawić na częste mycie skóry i stosowanie preparatów pielęgnacyjnych, które pomagają skórze się złuszczać. Mam na myśli kosmetyki z małym stężeniem witaminy A, ewentualne z kwasem glikolowym, które przyśpieszą proces złuszczania i poprawią pracę komórek skóry, która po pierwsze, szybciej się odnawia; a po drugie, mniej się zatyka.

Uważałbym na tradycyjne sposoby leczenia nasilonego trądziku, które zakładają najczęściej antybiotykoterapię i doustne przyjmowanie pochodnych witaminy A. Tymczasem taka terapia przede wszystkim obciąża organizm. Leki trzeba przyjmować co najmniej kilka miesięcy, antybiotyki zawierają pochodne tetracykliny, która źle wpływa na układ pokarmowy, zaś zażywanie witaminy A w dużych ilościach wymaga regularnego wykonywania badań krwi. Dodatkowo często zdarza się, że leczenie doustne antybiotykami niestety daje krótkotrwałe efekty, po czym trądzik wraca.

Leczenie trądziku laserem biostymulującym

Tymczasem można uzyskać o wiele lepsze rezultaty stosując inne metody i co istotne nie obciążając w żaden sposób organizmu. Z mojej praktyki wynika, że najlepsze wyniki terapeutyczne daje laseroterapia przeprowadzona laserem, który emituje falę o odpowiedniej długości. Konieczne jest, żeby był to laser o odpowiednich parametrach, wyposażony w światło żółte, które działa bardzo korzystnie na skórę trądzikową. Jedynym procesem niszczącym, do jakiego doprowadza ten laser, jest eliminacja bakterii, które są odpowiedzialne za powstawanie trądziku (długość fali jest pochłaniana przez barwnik w komórkach tych bakterii, przez co ulegają one zniszczeniu). Poza tym światło lasera działa na komórki skóry biostymulująco, dzięki czemu skóra lepiej funkcjonuje, bardzo dobrze reguluje pracę gruczołów łojowych i działa przeciwzapalnie, czyli trądzik ustępuje. Dodatkowymi zaletami lasera biostymulującego jest to, że działa tylko miejscowo, nie ma więc po nim skutków ubocznych, a bakterie nie uodporniają się na jego działanie, można więc stosować go stale. Działanie biostymulujące lasera likwiduje istniejące zmiany zapalne i zapobiega powstawaniu nowych. Leczenie nim wymaga regularnego naświetlania skóry. Trzeba więc wykonać od trzech do nawet kilkunastu krótkich i bezbolesnych zabiegów, w odstępach od jednego do dwóch tygodni. Ilość zależy od stopnia nasilenia trądziku, a sama terapia przynosi pewne efekty, są one jedynie uwarunkowane właśnie ilością potrzebnych zabiegów.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Marek Wasiluk

Specjalista w dziedzinie laseroterapii.

Współwłaściciel warszawskiego Centrum Medycyny Nowoczesnej Triclinium

Al. Komisji Edukacji Narodowej 47 lokal 13

02-777 Warszawa

www.triclinium.pl

Inne porady tego eksperta