Czy suszenie i prostowanie niszczy włosy?

2019-11-20 11:47

Jak suszyć i prostować włosy, aby ich nie zniszczyć? Dowiedz się, jak w prosty sposób zadbać o włosy, by stylizacja na gorąco nie wiązała się z ich wysuszeniem i rozdwojeniem końcówek.

Czy suszenie i prostowanie niszczy włosy? Stylizacja włosów na gorąco
Autor: Thinkstockphotos.com Suszenie włosów nie będzie dla nich niebezpieczne, jeśli wcześniej zabezpieczysz je specjalnym preparatem.

Spis treści

  1. Jak suszyć włosy, by ich nie zniszczyć?
  2. Jak bezpiecznie prostować i kręcić włosy?
  3. Pielęgnacja włosów po stylizacji

Stylizacja na gorąco to jeden z największych wrogów zdrowych włosów. Jeśli jednak nie możemy z niej zrezygnować, warto zastosować się do kilku reguł, które sprawią, że zabiegi te będą bezpieczniejsze. Włosy każdego dnia poddawane są one różnym sposobom stylizacji – suszeniu, kręceniu, prostowaniu. Niestety, chcąc poprawić ich wygląd sprawiamy, że stają się one wysuszone i osłabione. Traktowanie włosów wysoką temperaturą powoduje ich łamliwość, matowienie i rozdwajanie końcówek. W wyniku tych zabiegów końcówki są tak zniszczone, że kruszą się, uniemożliwiając zapuszczenie włosów. Mimo, że zdajemy sobie sprawę z negatywnego wpływu stylizacji fryzury na gorąco często zapominamy o ochronie włosów przed wysoką temperaturą.

Jak suszyć włosy, by ich nie zniszczyć?

Nawet, jeśli nie stylizujemy włosów, bardzo często musimy sięgnąć po suszarkę, w wielu przypadkach nawet codziennie. Warto w związku z tym zainwestować w suszarkę, która posiada regulację temperatury oraz funkcję jonizacji włosów.

  • Zanim zaczniemy suszyć włosy, odsączmy z nich wodę za pomocą ręcznika. Pamiętajmy jednak, by nie trzeć ich mocno o materiał, ponieważ możemy je wtedy połamać.
  • Ustawmy suszarkę na średnią temperaturę i podsuszmy włosy, zaczynając od dolnych partii fryzury. Jeśli zależy nam na gładkiej tafli włosów suszmy je zgodnie z kierunkiem wzrostu, od góry do dołu.
  • Gdy ważniejsza jest dla nas objętość fryzury i odbicie włosów od nasady powinny one być suszone głową w dół.
  • Jeśli zamierzamy modelować włosy na szczotce, należy spryskać je specjalnym preparatem zabezpieczającym przed działaniem wysokich temperatur. Do modelowania wybierzmy gorące powietrze. Pamiętajmy wówczas, aby trzymać suszarkę w odległości około 15-20 centymetrów od głowy, tak aby nie osłabić delikatnych cebulek i skóry, co mogłoby spowodować wypadanie włosów lub ich przetłuszczanie.
  • Na koniec utrwalmy fryzurę chłodnym powietrzem z suszarki. Pozwoli to na domknięcie łusek włosów i nadanie fryzurze blasku.
Zdaniem eksperta
Tymoteusz Pięta, właściciel salonów Hairmate, ambasador Dyson Airwrap Styler
Tymoteusz Pięta, właściciel salonów Hairmate, ambasador Dyson Airwrap Styler

Jako profesjonalista, zawsze doradzam klientkom, w jaki sposób stylizować włosy w domu. Technologia z dnia na dzień idzie do przodu i na rynku pojawiają się nowe godne uwagi rozwiązania. Zmysłowe fryzury bez użycia wysokiej temperatury i bez ryzyka uszkodzeń włosów są już możliwe, dzięki unikalnemu połączeniu kontrolowanego ciepła (max. 150 °C) i bardzo silnego strumienia powietrza. Taka kombinacja to prawdziwa rewolucja w dziedzinie stylizacji włosów.

Jak bezpiecznie prostować i kręcić włosy?

Bezpieczne kręcenie i prostowanie włosów to mit. Nie ma magicznego sposobu, który sprawiłby, że stylizacja za pomocą gorącego urządzenia nie odbije się negatywnie na kondycji naszych włosów. Kategorycznie nie powinno się korzystać z tych urządzeń codziennie, a jedynie okazyjnie. Pamiętając o kilku prostych zasadach możemy zminimalizować efekty stylizacji włosów na gorąco.

Jeśli nie masz czasu na suszenie, możesz kupić prostownicę do stylizacji na mokro, są jednak one dość rzadko spotykane i droższe.

Po pierwsze, kupując lokówkę czy prostownicę wybierajmy taką, która posiada regulację temperatury, aby mieć możliwość korzystania z niższych temperatur. Koniecznie przed przystąpieniem do stylizacji należy wysuszyć włosy. Najzdrowsze jest oczywiście suszenie naturalne, jednak gdy nie mamy na to czasu należy wysuszyć włosy suszarką. Zetknięcie prostownicy czy suszarki z mokrym włosem mogłoby skutkować jego spaleniem.

Gdy włosy już wyschną dzielimy je na pasma i każde dokładnie pokrywamy warstwą kosmetyku termoochronnego, który otoczy włosy ochronnym filmem i obroni włosy przed działaniem temperatury. Następnie pasmami prostujmy lub kręćmy włosy, zwracając uwagę na to, by ich styczność z gorącą powierzchnią była jak najkrótsza.

Pielęgnacja włosów po stylizacji

Po stylizacji włosów na gorąco zazwyczaj nakładamy na nie jeszcze produkty mające wykończyć fryzurę i utrzymać ją w ryzach – czyli spraye nabłyszczające, silikonowe mgiełki i lakiery. Warto po zakończeniu pracy nad fryzurą wsmarować w końcówki włosów kilka kropel ulubionego olejku do włosów, który odżywi je wnikając wewnątrz. Pod koniec dnia należy pamiętać o dokładnym myciu włosów, tak aby pozbyć się wszystkich substancji chemicznych pochodzących z tych kosmetyków. W przeciwnym wypadku podczas następnej stylizacji pozostałości kosmetyków oraz zanieczyszczenia mogłyby za sprawą temperatury wniknąć wewnątrz.

Po każdym myciu należy używać odżywki nawilżającej, a przed suszeniem psikać włosy silikonową mgiełką, która dodatkowo ochroni włosy. Jeśli włosy są bardzo zniszczone, co najmniej raz w tygodniu należy przeprowadzić na nich dodatkowe zabiegi pielęgnacyjne, czyli olejowanie i nakładanie regenerujących masek.

To ci się przyda

Do drogeryjnej maski do włosów dodaj żółtko jaja kurzego oraz łyżeczkę naturalnego olejku, a następnie nałóż na głowę na co najmniej 30 minut. Włączenie do pielęgnacji jajka pozwoli odbudować włosy poprzez uzupełnienie ich struktury za sprawą zawartych w nim protein.