Wzmacnia i zagęszcza włosy, zwalcza łupież. Domowy napar z rozmarynu to hit
Jeśli twój cel to gęste i długie włosy, mamy dla ciebie prosty sposób, który sprawi, że włosy będą rosły jak szalone. Woda rozmarynowa na włosy to sekret pięknej fryzury. Jak przygotować napar z rozmarynu? Jak go stosować? Jak często myć włosy wodą rozmarynową? Podpowiadamy.
Rozmaryn - właściwości, zalety, zastosowanie
Rozmaryn lekarski, Rosmarinus officinalis, to gatunek rosnący naturalnie w basenie Morza Śródziemnego. Uprawiany jest natomiast również w wielu innych krajach świata, m.in. z uwagi na szereg prozdrowotnych właściwości. Rozmaryn może poprawiać pamięć, zmniejszać dolegliwości bólowe mięśni i stawów.
Pobudza apetyt i świetnie smakuje, dlatego bywa dodawany do potraw jako przyprawa. Rozmaryn ma również właściwości antyoksydacyjne, zawiera flawonoidy, witaminy z grupy B i witaminę C. Napar z rozmarynu stosowano na włosy, aby stały się gęste, długie i mocne. Uważa się, że również w przypadku siwiejących włosów, może działać korzystnie, przyciemniając je.
Dzięki właściwościom przeciwzapalnym i przeciwbakteryjnym zwalcza łupież i zmniejsza ryzyko nawrotów, łagodzi świąd skóry. Rozmaryn jest wykorzystywany w kosmetologii m.in. w tonikach czy płynach micelarnych, peelingach, profesjonalnych szamponach, środkach do pielęgnacji cery trądzikowej i tłustej, w kremach do stóp, w środkach przeciwłupieżowych i przeciwłojotokowych.
Współcześnie woda rozmarynowa na włosy znów jest na fali. W mediach społecznościowych polecana jest ta prosta i zarazem niebywale skuteczna płukanka na porost włosów. Jeśli twój cel to gęste i długie włosy, woda rozmarynowa na włosy zmniejszy wypadanie i poprawi kondycję włosów. Olejki rozmarynowe można znaleźć w profesjonalnych produktach do pielęgnacji włosów, ale również można samodzielnie przygotować napar rozmarynowy na włosy.
Jak wygląda rozmaryn?
Wbrew obiegowej opinii, nie jest to zioło o gabarytach mięty, lecz krzew, który może sięgać do nawet 2 metrów wysokości. W Polsce bywa hodowany w doniczkach i na balkonach, jako roślina ozdobna.
Łodyga drewnieje w drugim roku. Liście są ciemnozielone, wąskie, niekiedy podwinięte - i, co szczególne, wiecznie zielone. Charakterystyczny jest wyglądu kwiatów rozmarynu. Kwiaty mają kształt dzwonkowaty, z niebieskimi lub różowawymi kielichami. Atuty rozmarynu doceniano już w starożytności i w ziołolecznictwie ludowym.
Jak zrobić w domu napar z rozmarynu na włosy?
Istnieje kilka wariantów przepisu. Dwie łyżki liści rozmarynu – mogą być świeże lub suszone – zalewany litrem wrzątku i zostawiamy, aby zaparzały się przez co najmniej 30 minut. Jeśli to możliwe, napar z rozmarynu na włosy może po zaparzeniu odstać nawet całą noc. Inny sposób to zagotowanie litra wody z liśćmi rozmarynu, przez ok. 10 minut.
Gdy ostygnie, można przelać do butelki ze spryskiwaczem lub użyć innego, wygodnego dla ciebie sposoby na rozprowadzenie wody rozmarynowej na włosach. Używaj wody rozmarynowej w temperaturze letniej, pokojowej, co pozwala zamykać łuski włosów.
Można również wykorzystać inny przepis na wcierkę. Potrzebne są 2 szklanki liści rozmarynu, które należy zalać szklanką oliwy z oliwek. Po zalaniu na miesiąc odstawić w ciemne, suche miejsce. Po miesiącu gotowe do użycia.
Jeśli długie i gęste włosy to twój cel, to właśnie ta woda rozmarynowa przybliży cię do tego celu. Co zrobić, jeśli nie dysponujemy liśćmi rozmarynu? Po pierwsze warto wiedzieć, jak wygląda rozmaryn, bo może rośnie właśnie w twoim przygodowym ogródku? Po drugie, jeśli nigdzie w okolicy nie widać „żywego” rozmarynu, możesz skorzystać z olejku rozmarynowego, który znajdziesz w aptece.
Jak stosować wodę rozmarynową na włosy?
Można używać wcierek, które pobudzają krążenie, stymulują porost włosów, mają też działanie przeciwłupieżowe. Zmniejszają uczucie świądu, podrażnienia czy przesuszenia skóry głowy. Z kolei płukanki wzmacniają strukturę już rosnących włosów, które stają się mocniejsze i mniej kruche.
Zaleca się, aby napar z rozmarynu stosować już po umyciu i dokładnym spłukaniu włosów. Po zastosowaniu wody rozmarynowej nie musisz już spłukiwać włosów. Ten wiecznie zielony krzew można stosować w domowej roboty produktach, jak również dodawać do drogeryjnych środków do włosów.
Włosomaniaczki polecają też wcieranie naparu z rozmarynu w skórę głowy i również pozostawienie do wyschnięcia. Czy można codziennie myć włosy z użyciem wody rozmarynowej? Zdania są w tej kwestii podzielone. Współcześnie uważa się, że można codziennie myć włosy, a jeśli zauważymy, że to powoduje ich nadmierne przesuszenie, oznacza to, że należy zmienić szampon.