Swędzenie skóry głowy doprowadza mnie do „szału”. Jakie może być źródło tego problemu?

2024-05-17 15:09

Pojawia się w najmniej oczekiwanym momencie i powoduje duży dyskomfort. Kiedy swędzi skóra głowy, włącza się w nas nieodparta potrzeba drapania lub skubania. Mamy wrażenie, że ten świąd nie odpuści, a uczucie ulgi nigdy nie przyjdzie. Przyczyn tego niezwykle uciążliwego problemu jest kilka. Trycholożka zdradza dwa proste „lifehacki”, które mogą przynieść ukojenie. Wypróbuj, a od razu poczujesz różnicę.

Swędzenie skóry głowy doprowadza mnie do „szału”. Jakie może być źródło tego problemu?
Autor: Getty Images Swędzenie skóry głowy doprowadza mnie do „szału”. Jakie może być źródło tego problemu?

Świąd skóry głowy - jaką może mieć przyczynę?

Swędzenie skóry głowy może dotknąć każdego i potrafi niekiedy doprowadzić do „szału”. Gdy dokucza nam świąd, nie możemy się na niczym skupić, tylko myślimy o tym, aby się podrapać. Niestety, istnieje wiele przyczyn, które wywołują ten wyjątkowo nieprzyjemny i uciążliwy objaw.

- Może ujawnić się, kiedy mamy różne stany zapalenia skóry głowy przy przewlekłych chorobach dermatologicznych, m.in. łuszczycy, łojotokowym zapaleniu skóry, atopowym zapaleniu skóry (AZS). Do częstych symptomów zalicza się swędzenie, zaczerwienienie czy łuszczenie skóry - mówi w rozmowie z naszym serwisem trycholożka Magdalena Szymczak-Kępka z Klinki Włosów Hair Lab.

Uporczywy świąd skóry głowy może także powodować łupież suchy i tłusty oraz alergiczne kontaktowe zapalenie skóry. - Rzadko na to zwracamy uwagę, ale czasami bywa tak, że różne substancje chemiczne znajdujące się w składzie szamponów, odżywek, farb do włosów i kosmetykach do stylizacji mogą powodować podrażnienia i uczulenia. Występuje wówczas najczęściej zaczerwienienie i swędzenie - wskazuje ekspertka.

Czego potrzebuje nasza skóra, aby była jędrna? I co ma z tym wspólnego kolagen?

Swędzenie skóry głowy na tle nerwowym

Zdarza się też, że pod wpływem silnego stresu i napięcia emocjonalnego dochodzi do nasilenia świądu skóry głowy. Kortyzol, czyli hormon stresu, osłabia układ odpornościowy, przez co czyni skórę bardziej narażoną na zakażenia, szczególnie bakteryjne. Co więcej, zaburza barierę hydrolipidową, która odpowiada za utrzymanie właściwego poziomu nawilżenia skóry oraz chroni ją przed negatywnym działaniem czynników zewnętrznych, takich jak: zimno czy zanieczyszczenia.

Swędzenie skóry głowy to nieprzyjemna dolegliwość, którą może też powodować choroba o podłożu psychosomatycznym tzw. trichodynia. – Stan dyskomfortu skóry głowy obejmujący swędzenie, ból określany przez pacjentów jako „ból włosów, cebulek” lub skóry głowy. Problem ten potrafi mocno dać się we znaki. W przebiegu tej przypadłości skóra głowa staje się bolesna, drażliwa i bardzo wrażliwa na dotyk. Pojawia się swędzenie oraz uczucie mrowienia. Niektóre pacjentki mówią, że nawet upięcie włosów powoduje ogromny dyskomfort - wyjaśnia trycholożka. 

Jak poradzić sobie ze swędzącą skórą głowy?

Świąd skóry głowy to nie tylko dyskomfort, ale przede wszystkim alarmowy sygnał wskazujący na różne problemy zdrowotne lub nieodpowiednią pielęgnację. Jakie zatem kroki należy podjąć, by zażegnać ten nieprzyjemny problem? Ważne jest wychwycenie przyczyny tej dolegliwości i w tym celu najlepiej zgłosić się do dermatologa lub trychologa.

- Dobór odpowiednich produktów do włosów ma również duże znaczenie w walce ze swędzeniem skóry głowy. Warto zwracać uwagę, czy dany preparat pielęgnacyjny zawiera składniki, takie jak: aloes, oleje (np. kokosowy) oraz alantoinę, która ma właściwości kojące i łagodzące przy różnych podrażnieniach skóry. Z kolei przy swędzeniu, gdzie przyczyną są problemy skórne jak nadmiar zanieczyszczeń, łojotok, łupież, warto zadbać o odpowiednie oczyszczanie, a następnie nawilżanie skóry. Zawartość kwasu salicylowego w kosmetykach sprawdzi się, gdy zmagamy się z nadmiarem sebum lub łupieżem tłustym. Dobrze sprawdzi się również dodatek np. olejku z drzewa herbacianego z właściwościami przeciwzapalnymi i antybakteryjnymi. Z kolei w przypadku poważniejszych stanów zapalnych stosuje się szampony ze składem leczniczym - podkreśla specjalistka.

Pamiętajmy także, że po każdym oczyszczaniu przychodzi czas na nawilżenie skóry. Co więcej, warto także zadbać o pielęgnację dodatkową i zacząć używać serum do skóry głowy, np. z colostrum, które przyniesie doraźne poczucie ulgi od uporczywego swędzenia. Aplikuje się je na nieumytą skórę głowy lub tuż po umyciu włosów.

Dwa skuteczne „lifehacki” na swędzącą skórę głowy

Trycholożka zdradza niezawodny sposób na swędzącą skórę głowy. Okazuje się, że warto mieć „pod ręką” masażer skóry głowy, który składa się z elastycznych drutów kilku plastikowych części, które są zakończone małymi, zaokrąglonymi, metalowymi kuleczkami. - W momencie, gdy czujemy uporczywy świąd skóry głowy, warto sięgnąć po ten zdezynfekowany i czysty przyrząd, by zapewnić sobie doraźne ukojenie. Rada, aby masażer trzymać w lodówce, bo wtedy dodatkowo spełnia swoje zadanie, czyli koi skórę lekkim chłodem - dodaje. 

Jeśli borykamy się z psychogennym swędzeniem skóry głowy, należy skupić się na wyciszeniu układu nerwowego. Pomoże w tym krótki trening oddechowy, który przyniesie ulgę. - Chodzi o to, by zmniejszyć produkcję kortyzolu poprzez wyciszenie ciała migdałowatego. Można to uzyskać poprzez ćwiczenie odpowiedniego oddechu. Wystarczy dziennie poświęcić kilka minut, aby poczuć ukojenie - zaznacza Magdalena Szymczak-Kępka.

W walce z tym uporczywym problemem duże znaczenie mają pielęgnacja zewnętrzna, ale także dieta niwelująca stany zapalne i produkcję łojotoku, masaż skóry głowy oraz trening oddechu.

Sonda
Masz ten problem?