Pielęgnacja włosów w dojrzałym wieku

2019-07-08 12:50

Pielęgnacja włosów w dojrzałym wieku będzie wyglądała inaczej niż w przypadku włosów nasto- czy dwudziestolatki. Jest coraz więcej specjalistycznych kosmetyków i zabiegów, które mogą włosom pomóc i przywrócić im piękny wygląd. Sprawdź, jakie są zasady pielęgnacji włosów w dojrzałym wieku!

WŁOSY DOJRZAŁE. Pielęgnacja, wzmacnianie i odżywianie starzejących się włosów
Autor: Thinkstockphotos.com Włosy dojrzałe potrzebują specjalnej pielęgnacji. Szampony, maski i wcierki dla siwych włosów pozwolą opóźnić procesy starzenia się włosów.

Spis treści

  1. Pielęgnacja włosów w dojrzałym wieku: jak starzeją się włosy?
  2. Pielęgnacja włosów w dojrzałym wieku: na czym polega?
  3. Pielęgnacja włosów w dojrzałym wieku: domowe sposoby
  4. Pielęgnacja włosów w dojrzałym wieku: dieta
  5. Pielęgnacja włosów w dojrzałym wieku: zabiegi profesjonalne

Pielęgnacja włosów w dojrzałym wieku - na czym powinna polegać i co dzieje się z włosami wraz z upływem lat?

Pielęgnacja włosów w dojrzałym wieku: jak starzeją się włosy?

Siwe włosy powstają na skutek  zmniejszonego wydzielania melaniny – naturalnego pigmentu włosów. To jednak nie jedyna oznaka ich starzenia się, choć często tak właśnie uważamy. Pierwsze procesy degeneracyjne rozpoczynają się już przed 30. rokiem życia, ale z reguły postępują tak powoli, że ich skutki staja się widoczne dopiero po latach.

  • Stopniowo słabnie aktywność genów odpowiedzialnych za powstawanie keratyny (główny materiał budulcowy włosów);
  • Gruczoły łojowe przy mieszkach włosowych zaczynają wytwarzać coraz mniej sebum (włosy staja się bardziej suche i kruche);
  • zmniejsza się ilość wytwarzanego w organizmie kolagenu i wydajność mieszków włosowych (włosy są słabiej zakotwiczone w skórze głowy i spada tempo ich wzrostu).

Na zmiany wynikające z upływu czasu nakładają się jeszcze skutki błędów w pielęgnacji włosów. Dlatego w końcu zawsze przychodzi taki moment, gdy musimy przyznać, że włosy stały się cieńsze, a przez to wydaja się mniej geste niż dawniej, są bardziej suche, sztywne i łatwo się łamią, wolniej rosną, za to maja skłonność do wypadania, brak im blasku, a fryzurze objętości.

Starzenia się włosów nie da się powstrzymać, bo jest to normalny proces fizjologiczny, związany m.in. z gospodarka hormonalną organizmu. Można go jednak skutecznie spowolnić, co więcej, sprawić, że włosy odzyskają sprężystość i blask, a nawet gęstość.

Pielęgnacja włosów w dojrzałym wieku: na czym polega?

Najważniejsza jest codzienna pielęgnacja odpowiednio dobranymi kosmetykami. Włosy dojrzałe potrzebują wsparcia m.in. keratyny i koenzymu Q10, który pobudza jej produkcje. Pomogą im też peptydy, aminokwasy, hydrolizat kolagenu, odmładzająca witamina E, a także olejki i ekstrakty roślinne, które nawilżają skórę głowy, dostarczają cebulkom włosowym składników odżywczych, odbudowują strukturę włosów, dodają im objętości.

Myj włosy tak często, jak tego wymagają, bo nagromadzone sebum i inne zanieczyszczenia utrudniają skórze oddychanie i odżywienie mieszków włosowych. Nie tylko dobrze dobrany szampon – ważna jest też technika mycia włosów.

  • Rozprowadź niewielka ilość kosmetyku w dłoniach i nałóż na włosy zmoczone letnią wodą. Masuj łagodnie przez 2-3 minuty – masaż poprawia ukrwienie skóry głowy, wiec to, co cenne w szamponie, ma szanse przeniknąć do mieszków włosowych. Po spłukaniu i lekkim osuszeniu włosów ręcznikiem nałóż odżywkę – najpierw na końcówki, które z reguły są najbardziej zniszczone, a potem grzebieniem o szeroko rozstawionych zębach rozprowadź kosmetyk na całej długości włosów. Nie nakładaj u samej ich nasady ani nie wcieraj w skórę głowy, aby jej nie podrażnić czy nie sprowokować łojotoku. Na koniec spłucz głowę letnią wodą.

Pielęgnacja włosów w dojrzałym wieku: domowe sposoby

Przynajmniej raz w tygodniu połóż na włosy maskę – zawiera więcej niż zwykle składników odbudowujących i regenerujących. Wybieraj preparaty, które zawierają składniki silnie nawilżające i regenerujące – z proteinami, z odżywczymi olejkami, kolagenem, keratyną.

Nałóż maskę na świeżo umyte, wilgotne włosy – przeczytaj informacje na opakowaniu, niektóre maski należy wmasować też w skórę głowy. Po rozprowadzeniu kosmetyku możesz jeszcze owinąć głowę folią i ciepłym ręcznikiem – w cieple łuski się otworzą, a włosy wchłoną więcej dobroczynnych składników.

Dla dojrzałych, osłabionych i wypadających włosów przeznaczone są także specjalne kuracje wzmacniające. Najczęściej są to preparaty zawierające opatentowane kompleksy roślinno-witaminowe o silnym działaniu – odbudowują strukturę włosów, poprawiają ukrwienie skóry głowy i odżywienie mieszków włosowych.

Przeznaczone są do wcierania w skórę głowy – poprawiają w niej mikrokrążenie i pobudzają mieszki włosowe, hamują wypadanie włosów i stymulują ich wzrost. Często można je stosować na dzień, na świeżo umyte włosy – nie obciążają ich, nie nasilają wydzielania łoju. Taką kuracje zazwyczaj należy prowadzić systematycznie przez 3 miesiące – po takim czasie efekt bywa naprawdę spektakularny.

Pielęgnacja włosów w dojrzałym wieku: dieta

Skuteczna regeneracja nie kończy się na stosowaniu odpowiednio dobranych kosmetyków – na zdrowie i wygląd włosów duży wpływ ma także dieta. Warto wiec wprowadzić do menu więcej produktów zawierających witaminy i mikroelementy, które wspomogą odbudowę struktury włosów – m.in. cynk, miedź, żelazo, witaminy z grupy B. Można także sięgnąć po preparaty, które pomogą szybciej przywrócić włosom dobra kondycje, np. z wyciągami ze skrzypu polnego.

Pielęgnacja włosów w dojrzałym wieku: zabiegi profesjonalne

Pomoc dla osłabionych, wypadających włosów oferują tez gabinety medycyny estetycznej. Doskonałe efekty dają zabiegi mezoterapii skóry głowy. Polegają na ostrzykiwaniu jej koktajlami witaminowo-mineralnymi, dobieranymi w zależności od potrzeb – mogą np. nawilżać i odżywiać skórę głowy, hamować wypadanie włosów.

Na podobnej zasadzie oparty jest zabieg polegający na ostrzykiwaniu skóry głowy osoczem z krwi pobranej od pacjenta. Zostaje ona tak spreparowana, by zawierała jak najwięcej tzw. czynników wzrostu, które silnie stymulują mieszki włosowe, pobudzają nawet te, które zostały już "uśpione" – w efekcie włosy odzyskują gęstość i witalność.

miesięcznik "Zdrowie"