Masażer skóry głowy na porost włosów. Czy to rzeczywiście działa?

2024-05-30 10:34

Każdy, kto kiedyś miał robiony masaż skóry głowy, wie jak jest to relaksujące. Promuje się je jednak nie tylko w tej dziedzinie. Wiele się słyszy, że masowanie głowy może również pozytywnie wpłynąć na porost włosów. Czy to jednak prawda, a może kolejny mit?

Masażer skóry głowy na porost włosów. Czy to rzeczywiście działa?
Autor: fot. Getty Images Masażer skóry głowy na porost włosów. Czy to rzeczywiście działa?

Masaż skóry głowy - czy działa? Badania są ograniczone

Czy masaż skóry głowy rzeczywiście może wpływać na porost włosów? Na tę chwilę badania w tym zakresie są niezwykle ograniczone. Ta teoria może mieć jednak potwierdzenie w rzeczywistości.

Sam w sobie masaż skóry głowy przypomina te wykonywane na szyi, plecach i reszcie ciała. Zazwyczaj wykonuje się go jednak nieco delikatniej i bez dodatku oleju - choć jeśli mamy taką ochotę, możemy go dodać. Masaż można wykonać zarówno opuszkami palców, jak i urządzeniem, które naśladuje ich nacisk. W 2016 roku przeprowadzone zostało badanie, w którym naukowcom udało się udowodnić, że regularne masaże skóry głowy mogą doprowadzić do zagęszczenia włosów. Dziewięciu mężczyzn przez 24 tygodnie poddawało się 4-minutnowym masażom skóry głowy. Na koniec badania, ich włosy były grubsze niż na początku.

Ten sam wniosek przyniosły badania przeprowadzone w 2019 roku. 340 uczestników wykonywało 2 razy dziennie masaż skóry głowy, by załagodzić wypadanie włosów. 69 proc. uczestników stwierdziło, że łysienie uległo poprawie. 

Korzyści z masażu skóry głowy dla wzrostu włosów skupiają się przede wszystkim na meszkach włosowych. To właśnie tam początek ma każdy włos. Według badań masaż skóry głowy zwiększa grubość włosów poprzez rozciąganie komórek meszkowych włosów. To z kolei stymuluje meszki włosowe do produkcji grubszych włosów.

Masaż tajski

Jak poprawnie wykonać masaż skóry głowy? Opuszki palców lub masażer

Wiele osób uważa również, że masaż skóry głowy jest pomocny w rozszerzaniu naczyń krwionośnych pod skórą. Dzięki temu stymuluje również porost włosów. Jednak jeśli chcemy osiągnąć jak najlepsze wyniki, ważne jest również, żeby wiedzieć, jak wykonywać masaż skóry głowy. Tradycyjny masaż polega na użyciu wyłącznie opuszków palców. Za ich pomocom nakładamy lekki nacisk na skórę głowy, wykonując niewielkie okręgi. Można go wykonywać zarówno na suchych włosach, jak i podczas mycia głowy. Wystarczy pamiętać, że powinien trwać przynajmniej pięć minut. Sięgnąć można również po specjalny masażer do skóry głowy. Są one dostępne w postaci szczotek lub lekkich gumowych masażerów.

Choć masażery są zazwyczaj bezpieczne w użyciu, mogą pojawić się niepożądane skutki uboczne. Zazwyczaj są one wynikiem błędu użytkowania. Powinniśmy pamiętać, by nie wkładać w masaż zbyt dużo siły. Za mocny nacisk lub zbyt energiczny rytm może być nie tylko powodem uszkodzenia meszków włosowych, ale również obrażeń skóry i zasinienia w okolicy. Masażerowi nie powinno się stosować na otwarte rany i infekcje. Jeśli więc mamy problemy ze skórą głowy lub jakiś uraz, zanim zaczniemy korzystać z masażera, powinniśmy porozmawiać ze swoim lekarzem.

Sonda
Chodzisz czasami na masaż?