Farby do włosów mogą być rakotwórcze? Niestety, to nie mity

2024-09-09 21:00

Czas sobie uświadomić dość oczywistą prawdę, że nie wszystko, co można legalnie kupić, służy naszemu zdrowiu i jest bezpieczne. Wystarczy rozejrzeć się na półkach sklepowych, nawet w spożywczaku czy drogerii. Farby do włosów mogą szkodzić? Owszem, nie tylko alergikom czy osobom szczególnie wrażliwym.

Farby do włosów mogą być rakotwórcze? Niestety, to nie mity
Autor: GettyImages

Od czasu do czasu w mediach pojawiają się doniesienia o poważnych zatruciach po stosowaniu farb do włosów, a nawet o przypadkach śmiertelnych. Nie są to wyłącznie fake news, chociaż trzeba przyznać, że ryzyko, zwłaszcza przy jednorazowym zastosowaniu preparatu ze szkodliwą substancją, jest znikome.

Każdego dnia miliony kobiet na świecie stosują preparaty, których skład może budzić wątpliwości. Niektóre stają się niebezpieczne dopiero w formie skoncentrowanej, inne kumulują się w organizmie przez lata. Jedne szkodzą samym włosom, inne całemu organizmowi.

Z pewnością w drogerii, podobnie jak w sklepie spożywczym, nie zaszkodzi czytanie etykiet i przemyślenie, czy faktycznie wszystkie finansowe oszczędności są opłacalne.

Łysienie u kobiet

Substancje drażniące w farbach do włosów - żadna tajemnica

Czy farby do włosów z drogerii faktycznie różnią się od tych proponowanych w salonach fryzjerskich? Zdecydowanie tak, bo udana koloryzacja włosów przeprowadzana przez osobę niedoświadczoną wymaga choćby większej koncentracji barwników, łatwości w stosowaniu. Domowa farba musi być bardziej uniwersalna.

Czy nowoczesne farby faktycznie zawierają substancje drażniące? Zdecydowanie tak i nie kryją tego producenci. Wręcz przeciwnie - ostrzegają o tym w ulotce dołączonej do opakowania, instruują, jak przeprowadzić test na skórze przed farbowaniem, by sprawdzić ewentualną nadwrażliwość na jej składniki.

 Amoniak i reszta - czym to grozi

Farbujesz włosy i nic złego się nie dzieje? Pamiętaj, że dostępne produkty znacząco różnią się składem i następnym razem możesz nie mieć tyle szczęścia. Co więcej: nawet do tej pory obojętne substancje z czasem mogą wywołać podrażnienia.

Substancje drażniące zawarte w farbach do włosów mogą szkodzić nie tylko im, ale też innym narządom. Działają szczególnie negatywnie na drogi oddechowe, oczy i błony śluzowe. To dlatego przy ich nakładaniu i podczas koloryzacji wskazane są szczególne środki ostrożności, ale to czasem za mało.

Wśród składników farb, na które trzeba szczególnie uważać, wymienia się choćby alkohol izopropylowy, kwas oleinowy glikol polietylenu i różne chlorki. Najpopularniejsza substancja drażniąca w farbach do włosów to wciąż amoniak.

Wybierasz farby bez amoniaku? Jego zamienniki w farbach, czyli inne substancje, które pomogą otworzyć łuskę włosa i umożliwią koloryzację, także powodują podrażnienia.

Farby do włosów a substancje rakotwórcze

Stosując farbę zawierającą substancje drażniące możesz możesz odczuwać drapanie w gardle, a nawet duszności, obserwować osłabienie koncentracji, mieć zawroty głowy i nudności.

To jednak przejściowe problemy, a są i takie, które działają na nas niekorzystnie również w dłuższej perspektywie.

W wielu popularnych farbach do włosów znajdują się związki chemiczne, które mogą powodować nowotwory. Koniecznie unikaj produktów zawierających:

  • 4-metoksy- m-fenylenodiaminę,
  • 4-chloro- m-enylenodiaminę,
  • 4-amino- 2-nitrofenol 
  • 2-4 toluenodiaminę.

Ich rakotwórcze działanie zostało potwierdzone naukowo.

Lepiej przeczytaj ulotkę i sprawdź, czy twoja farba ich nie zawiera. Od końca XX wieku producenci muszą stosować jednakowe nazewnictwo składników, co ułatwia taką kontrolę.

Niełatwo będzie znaleźć w drogerii farbę wolną od wszystkich tych substancji. Jeśli jeszcze chcesz unikać obciążających włosy silikonów czy częstych alergenów (nikiel, fenylenodiaminy, siarczany, rezorcyna, nadtlenek wodoru, chlorowodór i parabeny), naprawdę niełatwo będzie zrobić zakupy.

Może faktycznie lepiej oddać się w ręce specjalistów?