Dlaczego zimą wypadają włosy? Sposoby na poprawę kondycji włosów
Zimą tracimy energię, mamy gorszy nastrój, bardziej odczuwamy zmęczenie, senność i... wypadanie włosów. Pod wpływem warunków atmosferycznych, włosy puszą się, elektryzują i niszczą. Nic dziwnego, że później mogą łamać się i wypadać. Co zrobić, żeby powstrzymać zimowe wypadanie włosów? Jak często myć włosy w ziemie? Jak poprawić stan włosów zimą? Co jeść, żeby zmniejszyć wypadanie włosów. Na te pytania - i na kilka innych też - postaramy się znaleźć odpowiedź.
Jak zimno szkodzi skórze i włosom
Zima to czas, który nie sprzyja naszej aparycji. Na dworze jest szaro i brzydko, a wiele osób ma wrażenie, że też wygląda podobnie: zmęczona zszarzała cera, podkrążone oczy.
O tym, jak i dlaczego właśnie tak staro i ponuro prezentujemy się zimą, można przeczytać w artykule Zimą wyglądamy starzej i gorzej. Dlaczego zima wpływa niekorzystnie na wygląd.
Czy mróz szkodzi włosom?
Ale zimą „obrywa” nie tylko nasza skóra. Zimą pojawia się też szereg problemów z włosami, którym szkodzi niska temperatura, wiatr, deszcz, śnieg, ogrzewanie mieszkań i przesuszone powietrze we wnętrzach. Jakby tego nie było dosyć, zimą nosimy czapki i kaptury, które nie tylko skutecznie psują nasze fryzury, ale też uszkadzają strukturę włosów.
W efekcie w okresie zimowym włosy stają się przesuszone, puszące się, skóra głowy łatwiej ulega podrażnieniom, może pojawiać się łupież. Włosy mogą być łamliwe i z większą skłonnością do wypadania. Jak się uporać z tymi dolegliwościami? Jak poprawić kondycję włosów w okresie zimowym? Wyjaśniamy.
Dlaczego zimą wypadają włosy?
Zimą jednym z problemów, jakie doskwierają włosom, jest ich nadmierne przesuszenie. Zbyt niska wilgotność powietrza zimą, w połączeniu z ogrzewaniem pomieszczeń, sprzyja przesuszeniu włosów i skóry głowy. Wówczas mogą się pojawiać takie objawy, jak:
- Suche włosy
- Włosy stają się szorstkie
- Włosy stają się podatne na łamanie
- Swędząca skóra głowy
- Łuszcząca się skóra głowy
- Podrażnienia skóry głowy
- Łupież
- Wzmożone wypadanie włosów
- Puszenie się włosów
- Elektryzowanie się włosów
5 codziennych nawyków, które niszczą skórę. Pracujesz nie tylko na zmarszczki
Wymienione objawy mogą nasilać się u osób, które używają urządzeń do stylizacji włosów na gorąco lub intensywnie suszą włosy suszarką.
Jak dbać o włosy w zimie?
Co można zrobić dla przesuszonych i zmęczonych zimą włosów? Warto sięgać po nawilżające maski, co najmniej raz w tygodniu. Świetnym pomysłem może być stosowanie naturalnych olejków, jak olejek arganowy czy olej kokosowy.
Zrezygnuj na czas zimy z lokówki czy prostownicy (musisz przyznać, że pod czapką twoje wysiłki i tak szybko zostaną zniweczone). Żeby włosy się mniej puszyły, stosuj odpowiednie odżywki albo serum. Warto też postawić na czapki i szaliki z naturalnych tkanin. Polecane są także te, które są podszyte jedwabiem lub satyną, jako chroniące włosy, zapobiegające puszeniu i elektryzowaniu.
Ile razy powinnyśmy myć włosy zimą?
Żeby nawilżyć zbyt przesuszoną skórę głowy, sięgnij po szampony bogate w nawilżające substancje lub dodawać parę kropli olejku do codziennej pielęgnacji włosów. Polecane są olejki z drzewa herbacianego, jak również produkty do pielęgnacji na bazie aloesu. Cennym wsparciem w pielęgnacji skóry głowy jest także olejek jojoba.
Nie da się ukryć, że zimą uwielbiamy gorące kąpiele. Zaleca się jednak żeby odpuścić sobie mycie włosów w zbyt gorącej wodzie. Letnia woda będzie lepszym pomysłem. Zamiast codziennego mycia włosów, można to robić co 2, 3 dni, żeby unikać przesuszania włosów i podrażniania skóry głowy.
Nie zapominaj też o odżywkach, najlepiej takich bez spłukiwania. Możesz przygotowywać też naturalne maski do włosów, na przykład na bazie miodu, oleju kokosowego, oliwy z oliwek.
Co jeść, żeby nie wypadały włosy w zimie?
Nie zapominajmy też o odżywianiu naszych włosów od środka. Korzystnie wpływa na ich stan spożywanie produktów bogatych w witaminy i minerały, takie, jak:
- Biotyna (witamina B7) – źródła to m.in. orzechy, migdały, jaja, awokado, banany, łosoś, a także preparaty z biotyną, szczególnie w połączeniu z innymi witaminami z grupy B
- Witamina A – źródła: marchew, bataty, dynia, szpinak, jarmuż (Uwaga: nadmiar witaminy A może szkodzić, więc zachowaj ostrożność z suplementacją)
- Witamina E – źródła: orzechy, pestki słonecznika, szpinak, oliwa z oliwek. Olejki do włosów z witaminą E można też stosować zewnętrznie
- Witamina C, która wspomaga produkcję kolagenu, który wzmacnia włosy, znajduje się w cytrusach, papryce, kiwi, jagodach, truskawkach
- Żelazo, którego niedobór może powodować wypadanie włosów, znajdziemy w takich produktach, jak czerwone mięso, wątróbka, szpinak, buraki, soczewica
- Cynk również wspiera regenerację komórek i zdrowie skóry głowy, zimą możemy sięgać po preparaty z cynkiem, którego naturalne źródła to pestki dyni, nasiona sezamu, orzechy, pełnoziarniste produkty zbożowe
- Kwasy tłuszczowe omega-3 – źródła to tłuste ryby (łosoś, makrela, sardynki), siemię lniane, nasiona chia, orzechy włoskie
- Krzem również wzmacnia włosy, paznokcie i skórę, warto sięgać w tym celu po zielone warzywa, pełnoziarniste produkty zbożowe, herbatę z pokrzywy
- Selen chroni przed stresem oksydacyjnym i wspiera zdrowie skóry głowy, znajdziemy go w orzechach brazylijskich, rybach, grzybach
- Pamiętaj też o optymalnym nawodnieniu organizmu, o czym często zapominamy, bo zimą mniej odczuwamy pragnienie