Zimą wyglądamy starzej i gorzej. Dlaczego zima wpływa niekorzystnie na wygląd

2025-01-16 11:19

Zimą czujemy się bardziej zmęczone i ospałe, niektórym osobom doskwiera sezonowe obniżenie nastroju. Jakby tego było mało, patrzymy w lustro i widzimy... że wyglądamy gorzej i starzej. Dlaczego zima niekorzystnie oddziałuje na nasz wygląd? Wyjaśnimy i podpowiemy, jak można temu zaradzić.

Zimą wyglądamy starzej i gorzej. Dlaczego zima wpływa niekorzystnie na wygląd
Autor: GettyImages Zimą wyglądamy starzej i gorzej. Dlaczego zima wpływa niekorzystnie na wygląd

Dlaczego zimą wyglądam staro i brzydko?

Jesień i zima mogą powodować, że... wyglądamy starzej. To nie złudzenie powodowane pogorszeniem nastroju. To fakt, że zimna pogoda może niekorzystnie oddziaływać na stan skóry. Co się dzieje zimą z naszą twarzą?

  • Skóra może się bardziej łuszczyć
  • skóra może być wyraźnie przesuszona
  • pod oczami mogą być bardziej widoczne ciemne cienie
  • zmarszczki, bruzdy, niedoskonałości cery mogą stawać się bardziej widoczne
Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc.15 Witamina E

Dlaczego zimą wygląda się gorzej niż latem 

Według różnych szacunków zimą nasza twarz może wyglądać starzej nawet o 4-7 lat! Dlaczego tak się dzieje, że wyglądamy starzej zimą?

Zimne powietrze powoduje przesuszenie skóry, która traci co najmniej 25 proc. zdolności do zatrzymywania wilgoci. W efekcie pogarsza się elastyczność skóry, jest ona skłonna do spierzchnięcia. Efekt? Matowa, zmęczona cera.

Cienie pod oczami to również znak charakterystyczny zimowej aparycji – i nie chodzi o mocny sylwestrowy makijaż. Oczy wydają się bardziej podkrążone, a cienie pod oczami – ciemniejsze. Latem narzeka na to, statystycznie ok. 38 proc. osób. Zimą – nawet 82 proc.! To skutek m.in. niedoborów witaminy D i witaminy K, co może powodować przebarwienia, matową cerę, ciemniejsze worki pod oczami, bardziej podpuchnięte okolice oczu.

Pod wpływem zimna, wiatru, deszczu, w naturalny sposób mrużymy oczy, marszczymy brwi. Na efekty nie trzeba długo czekać – w połączeniu z przesuszoną skórą zmarszczki stają się coraz liczniejsze i bardziej widoczne.

Do tego pogarsza się nasz nastrój, m.in. z powodu niedoboru witaminy D, dluższych nocy, panujących ciemności i okołonoworocznego stresu. W efekcie uśmiech rzadziej gości na twarzy. A to też przekłada się na wygląd i optyczne postarzenie.

Pogorszeniu ulega też kondycja włosów, które ciepią w ogrzewanych pomieszczeniach i... pod czapką.

Jak zima wpływa na człowieka? 

Zimą mamy też skłonność, żeby ubierać się w ciemne kolory, w przeciwieństwie do letnich, soczystych barw. Dlatego też możemy optycznie wydawać się starsze.

Mniej ćwiczeń i mniejsza aktywność przekładają się też na większą masę ciała, co również może niekorzystnie oddziaływać na wygląd.

Święta, sylwester to też nierzadko stres i wir przygotowań. Nic dziwnego, że po męczącym maratonie można wyglądać starzej i smutniej.

Zimą zapominamy o kremach z filtrem, a tymczasem odpowiednią ochronę należałoby stosować przez cały rok, żeby m.in. zapobiegać przedwczesnemu starzeniu skóry.

Bierzesz długie gorące kąpiele, używasz bardzo gorącej wody pod prysznicem? Pewnie jest to przyjemne po chłodnym dniu, ale nie zapominajmy też o tym, że sprzyja to dodatkowemu przesuszeniu skóry.

Poradnik Zdrowie Google News
Autor:

Co się dzieje z twoją skórą zimą? 

Dlaczego zimą wyglądamy gorzej i starzej niż latem? Sprzyja temu kilka aspektów. Lekka letnia opalenizna może sprzyjać zyskaniu korzystnego wyglądu, maskować niedoskonałości cery, poprawiać jej koloryt. Latem jemy więcej owoców, warzyw, więcej się ruszamy, a więc możemy nieco zeszczupleć – także na twarzy.

Do tego zimą nasza skóra jest narażona na niskie temperatury na zewnątrz i suche powietrze w ogrzewanych wnętrzach. Do tego dochodzą zimowe wzrosty masy ciała i pogorszenie samopoczucia. Niedobór światła słonecznego sprzyja z kolei niedoborom witaminy D, której odpowiednia podaż ma również znaczenie dla tempa procesów starzenia. Zimą zmniejsza się również nasza ochota na aktywność fizyczną, a to również jest nie bez wpływu na wygląd (i na nasze zdrowie).

5 codziennych nawyków, które niszczą skórę. Pracujesz nie tylko na zmarszczki

Co zrobić, żeby zima nie wpływała niekorzystnie na nasz wygląd?

Warto zadbać o relaks, żeby zmniejszyć poziom stresu. Spacery, ćwiczenia, prawidłowe oddychanie czy medytacja, mogą sprzyjać relaksacji. Można też opracować swój własny sposób, żeby poczuć się lepiej w swoim ciele. Korzystnie może wpłynąć pobyt w spa lub w saunie, który zregeneruje i rozgrzeje ciało, a także może pomóc poprawić zmęczony zimą wygląd.

Nie zapominajmy o zdrowej diecie. Zimą mogą się zmieniać preferencje żywieniowe – przeczytacie o tym w artykule Dlaczego ciągle mam chęć na mięso? Dietetyczka wskazuje przyczyny. Współcześnie nawet zimą możemy mieć dostęp do świeżych warzyw i owoców – sięgnięcie po nie jest kwestią chęci.

Zimą chce ci się bardziej spać? Więc zrób to. Nasze organizmy nadal odczuwają rytm natury, bardziej niż pozwalają na to nasze grafiki związane z pracą czy szkołą. Dlatego zimą warto słuchać swojego ciała i nieco przearanżować grafik, żeby móc spać co najmniej 7-8 godzin na dobę.

Warto przy tym oczywiście dbać o właściwą temperaturę i wilgotność powietrza w sypialni. O skutkach spania za blisko kaloryfera przeczytacie tutaj: Lubisz spać blisko kaloryfera? W ten sposób możesz sobie zaszkodzić i to bardziej, niż myślisz.

Jak lepiej wyglądać w zimie 

  • Zadbaj o skórę twarzy stosując takie zabiegi, jak maseczki. Peelingi możesz natomiast robić rzadziej, żeby dodatkowo nie podrażniać i nie złuszczać skóry.
  • Pij odpowiednią ilość wody, mimo że zimą odczuwamy zmniejszone pragnienie. Takie nawilżenie od środka jest również bardzo istotne. 
  • Nie stosuj przez cały rok tych samych kremów. Zimą intensywniej nawilżaj i natłuszczaj cerę, aby chronić ją przed czynnikami atmosferycznymi. Częściej aplikuj krem na skórę. Możesz do stosowanych na co dzień kosmetyków dodawać cenne nawilżające i odżywiające skórę olejki.
  • Dbaj o właściwą temperaturę i wilgotność w pomieszczeniach, co korzystnie wpływa nie tylko na wygląd, ale przede wszystkim na zdrowie. Obniż temperaturę wody, którą myjesz twarz, co zmniejszy przesuszenie skóry.