W PRL-u ta ziołowa herbatka uchodziła za najlepszy lek na trądzik. Wraca do łask. Słusznie?
To jedno z tych "naturalnych lekarstw", co do których brak dowodów na skuteczność, a jednak ludzie stosowali je i stosują konsekwentnie, niejednokrotnie nie obserwując u siebie wyraźnej poprawy. Wiele osób do dziś odczuwa skutki takiej terapii, nosząc trwałe ślady po chorobie. To zdrowy napar, można pić, ale cudów nie oczekuj.
Pij herbatkę z bratka, będziesz piękna i gładka - przekonywała niejedna mama i babcia. Niewątpliwie, ziele bratka trójbarwnego może działać pomocniczo przy problemach ze skórą, zwłaszcza tłustą, trądzikową, ale bez przesady. Nie zastąpi jednak profesjonalnych leków i konsultacji lekarskiej.
Bratek trójbarwny może być też stosowany bezpośrednio na zmienioną skórę i niewątpliwie do pewnego stopnia łagodzi podrażnienia, ale nie są tak spektakularne, jak byśmy chcieli. Ja przygotować odpowiedni napój i dlaczego to ma działać?
Bratek - dlaczego to ma działać na trądzik
Wiosenne bratki zdobią już wiele rabatek, gazonów i trawników. W zielarstwie nie wykorzystuje się jednak tych roślin ozdobnych, tylko bliskich krewniaków - bratki polne.
Bratek polny, często nazywany też fiołkiem trójbarwnym (Viola tricolor), to roślina o wysokości 10–20 cm. Kwiaty tego bratka przypominają te bratków ogrodowych. Ich kwiaty są jednak mniejsze, w kolorach: fioletowy, żółty i biały.
Zielarze zbierają bratki w maju i czerwcu, potem jeszcze raz jesienią. Surowcem leczniczym są zielone części rośliny i kwiaty (po wysuszeniu).
Dlaczego bratki mają działać dobrze na skórę? Zawierają przyjazne jej witaminy A i C, przeciwzapalne salicylany, wzmacniającą naczynia krwionośne rutynę, a także regeneracyjne flawonoidy.
Zwolennicy metod naturalnych podkreślają, że ta kuracja nie daje efektów ekspresowych, skóra poprawia się stopniowo. Warto przy tym pamiętać, że nasilenie trądziku niejednokrotnie z wiekiem samo się zmniejsza.
Herbatka z bratka działa moczopędnie i niejeden nastolatek tak leczony, zauważył przede wszystkim nasilone parcie na pęcherz moczowy.
Jak przygotować herbatkę z bratka na trądzik
Dwie łyżki suszonych bratków (samych kwiatów, ale można też wykorzystać łodygi) zalej dwiema szklankami wrzącej wody i odstawić na 20 minut.
Tak przygotowany napar można wypić doustnie,ale też stosować na skórę - np. zanurzając waciki i robiąc okłady.
Dermatolożka: trądzik to choroba
Oczywiście, herbatka z bratka raczej ci nie zaszkodzi, ale nim po nią sięgniesz warto skonsultować trądzik z lekarzem.
Kiedy z trądzikiem trzeba wybrać się do dermatologa? Odpowiedź jest banalnie prosta: zawsze, bo trądzik to choroba. Nieprawda, że to taka uroda w wieku dojrzewania.
- Trądzik pojawia się w wieku dojrzewania, ale to wcale nie oznacza, że jest jego koniecznym, naturalnym elementem - ostrzega w "Poradniku Zdrowie" dermatolog dr Kamila Stachura.
Ekspertka podkreśla, że trądzik to jednostka chorobowa. Niejednolita, złożona, wymagająca leczenia pod okiem dermatologa z wykorzystaniem preparatów medycznych. Nie powinna być łagodzona doraźnie.
- Duża część moich pacjentów traci czas na wypróbowywanie kolejnych metod i sposobów, zamiast zacząć od diagnozy. W leczeniu trądziku czas rozpoczęcia kuracji jest bardzo ważny.