Stosuj po 40-tce, a zachowasz młodość na dłużej. Kosmetolog ma 3 cenne rady
Czas gna do przodu i odciska swoje piętno na naszej skórze. Choć natury nie da się oszukać, to z pewnością można z nią nawiązać przyjazną relację i przeciwdziałać efektom procesu starzenia. Po osiągnięciu 40. proces ten nabiera tempa - ciało zaczyna się zmieniać, pojawiają się zmarszczki. Kosmetolog zdradza sposoby na zachowanie młodości na dłużej.
Starzenie to naturalny i nieuchronny etap, któremu można z powodzeniem stawić czoła. Pierwsze jego objawy mogą pojawić się już około 35. roku życia, ale najbardziej widoczne stają się po przekroczeniu magicznej czterdziestki. Do oznak starzenia zalicza się m.in. zmarszczki mimiczne, zmniejszenie gęstości skóry, opadanie policzków oraz utratę owalu twarzy. Niezależnie od wieku nie należy zapominać o rutynowej pielęgnacji twarzy. Jak ją przeprowadzić, by dawała pożądane efekty?
Spis treści
- Pielęgnacja skóry twarzy po 40. roku życia
- Zasady domowej pielęgnacji skóry po czterdziestce
- Wsparcie specjalistów również mile widziane
- O tych nawykach nie zapominaj, by mieć zdrową i promienną skórę
Pielęgnacja skóry twarzy po 40. roku życia
Doktor nauk medycznych i nauk o zdrowiu, kosmetolog Anna Jaros-Sajda ze „Skin Masters”, wskazuje na dwa nurty w pielęgnacji.
- Istnieją dwa sposoby na przeciwdziałanie procesom starzenia. Pierwszy, stawiający na fizjologiczną stymulację skóry, oparty jest o zabiegi mające na celu zwiększenie produkcji kolagenu, np. radiofrekwencja mikroigłowa, mezoterapia, retinoidy, kwasy lub inne tego typu substancje oraz antyoksydanty. Kluczowa jest również odpowiednio dobrana pielęgnacja domowa - wyjaśnia ekspertka w rozmowie z naszym serwisem.
Drugi aspekt terapii anti-aging stanowi medycyna estetyczna. Jest ona przeznaczona dla osób, które oczekują szybszych i mocniejszych efektów. Takie działania opierają się o użycie kwasu hialuronowego, toksyny botulinowej bądź stymulatorów tkankowych.
Po 40. roku życia pewne mechanizmy już dosyć mocno spowalniają i dlatego najlepszym rozwiązaniem jest połączenie tych dwóch praktyk. Pozwoli to uzyskać jak najlepsze efekty.
Zasady domowej pielęgnacji skóry po czterdziestce
O skórę twarzy warto też regularnie dbać w domowym zaciszu. Właściwa pielęgnacja twarzy pomaga zachować jej zdrowy i promienny wygląd oraz opóźnić procesy starzenia. Ta rutyna powinna mieć dwa wymiary. Pierwszy z nich obejmuje trzy kroki:
- mycie twarzy odpowiednio dobrane do potrzeb skóry,
- prawidłowo dobrany produkt nawilżający,
- stosowanie kremów z filtrem przeciwsłonecznym m.in. SPF 30.
- Skórę twarzy należy myć wieczorem bardzo dokładnie tak, aby zmyć z niej resztki makijażu. Pozwoli to również zachować fizjologiczne pH skóry i działa normalizująco na proces keratynizacji. Krem nawilżający ma za zadanie uszczelnić płaszcz hydrolipidowy i dbać o jej odpowiednie nawodnienie. Natomiast filtry, pozwolą chronić skórę przed szkodliwym działaniem promieni UV, co samo w sobie stanowi już świetne działanie przeciwstarzeniowe – tłumaczy ekspertka.
Wsparcie specjalistów również mile widziane
Do drugiego wymiaru rutyny pielęgnacyjnej zaliczają się produkty funkcyjne, które powinny być dobierane indywidualnie przez specjalistę w gabinecie kosmetologicznym.
- Każda skóra ma inne potrzeby. Aby je zaspokoić, oprócz bazowej pielęgnacji należy również stosować odpowiednio dobrane produkty zawierające substancje aktywne działające na konkretny problem. Do takich substancji zaliczamy alfrahydroksykwasy, retinoidy, kwas ferulowy bądź traneksamowy, bądź też niacynamid, i wiele innych. Najczęściej w pielęgnacji anti-aging stosowany jest kwas glikolowy, aczkolwiek nie tylko. W przypadku skór dotkniętych zmianami rumieniowymi często sprawdza się kwas migdałowy, a przy nadmiernej warstwie rogowej skuteczny będzie kwas mlekowy. Retinoidy, czyli retinol, retinal bądź inne formy kwasu retinowego dostępnego w kosmetykach, odpowiadają za stymulację fibroblastów do produkcji kolagenu i elastyny, czyli substancji, które zwiększają produkcję kolagenu i działają zagęszczająco. Należy jednak pamiętać, że wszystkie te substancje warto dobierać pod okiem doświadczonego specjalisty, w przeciwnym razie mogą przynieść nam więcej szkody niż pożytku - ostrzega kosmetolog.
O tych nawykach nie zapominaj, by mieć zdrową i promienną skórę
Oprócz stosowania produktów bazowych i funkcyjnych niezwykle ważne są nawyki żywieniowe. Zawsze powinniśmy zwracać uwagę na to, co jemy, ale po 40. roku życia warto swoją dietę wzbogacić o produkty bogate w antyoksydanty, m.in. owoce, warzywa i tłuste ryby.
- Podczas starzenia skóra podlega działaniu wolnych rodników, czyli stresowi oksydacyjnemu, a ten proces jest niwelowany przez antyoksydanty. Po 25. roku życia ilość naturalnych antyoksydantów w naszym organizmie spada i należy wtedy zadbać o to, by dostarczać je wraz z pożywieniem. Warto też pamiętać o odpowiednim poziomie witaminy D3 oraz suplementacji kwasów omega-3, które pozytywnie odbijają się na kondycji skóry - tłumaczy.
Aby móc dłużej cieszyć się młodym wyglądem należy zatroszczyć się nie tylko o rutynę pielęgnacyjną, ale także o tą codzienną. W prewencji anty-aging duże znaczenie ma również wysypianie się, redukcja stresu oraz uprawianie aktywności fizycznej, np. jogi czy stretchingu.
- Te formy aktywności regulują gospodarkę hormonalną, wyciszają i pomagają walczyć z wewnętrznym napięciem. Wpływają też bardzo dobrze na postawę, a z kolei postawa wpływa między innymi na utrzymanie powięzi i mięśni, które przekładają się na to, jak docelowo starzeje się nasza twarz. Tak naprawdę twarz i to, jak wyglądamy, to nie tylko skóra, ale także struktury pod skórą, czyli mięśnie, tkanka tłuszczowa i kościec - mówi Anna Jaros-Sajda.
Podsumowując, dbanie o skórę twarzy po czterdziestce jest złożonym procesem, który obejmuje zarówno nawyki pielęgnacyjne, jak i nawyki zdrowego stylu życia. Zachowanie tej synergii sprawia, że zachowamy młody wygląd jak najdłużej.