Joga twarzy pomaga dbać o wygląd. Przykładowe ćwiczenia
Joga twarzy jest reklamowana jako naturalny sposób na zachowanie pięknego, młodego wyglądu. Ćwiczenia, wykonywane regularnie i we właściwy sposób, lepiej niż kremy poprawią owal twarzy, zredukują głębokość zmarszczek i zapewnią relaks zmęczonej skórze. Jakie ćwiczenia wykonuje się w ramach jogi twarzy?
Spis treści
- Czy joga twarzy jest skuteczna?
- Joga twarzy – jak przygotować się do ćwiczeń?
- Joga twarzy – samotnie czy z instruktorem?
- Proste ćwiczenie z jogi twarzy
Joga twarzy to rodzaj gimnastyki twarzy, która ma na celu przywrócenie skórze jędrności, poprawienie krążenia krwi, eliminację toksyn, wygładzenie i profilaktykę zmarszczek, a w efekcie rozjaśnienie skóry i jej odmłodzenie.
Czy joga twarzy jest skuteczna?
Joga twarzy bazuje na holistycznym systemie technik czerpiących z jogi i ajurwedy. W skórze twarzy znajduje się ponad 50 mięśni, które można ćwiczyć tak jak każde inne. Dzięki regularnemu treningowi zwiększają swoją objętość i poprawia się ich napięcie. Pierwsze efekty widać już po 2-3 tygodniach – skóra jest wyraźnie napięta dzięki naturalnemu liftingowi. Co ważne, ćwiczenia można wykonywać o każdej porze i niemal w każdym miejscu – przed poranną toaletą, w samochodzie podczas stania w korku, wieczorem podczas oglądania telewizji, a nawet w pracy przed monitorem komputera. Wystarczy przeznaczyć kilka minut na ćwiczenia, które pomogą zachować jędrność skóry i złagodzić efekty starzenia się.
Joga twarzy – jak przygotować się do ćwiczeń?
Przede wszystkim nie przystępuj do ćwiczeń, zanim nie rozgrzejesz twarzy i nie rozluźnisz twarzy. Warto posmarować się oliwką lub delikatnym kremem. Joga to ćwiczenia wpływające na poprawę kondycji całego ciała, dlatego zanim zaczniesz ćwiczyć, wyprostuj kręgosłup w pozycji stojącej lub leżącej. Zamknij oczy. Jednym z popularnych sposobów na osiągnięcie rozluźnienia jest wyobrażenie sobie świetlistej kulki, która pierwotnie znajduje się na czole, a następnie jej światło i ciepło spływa na całą twarz. Poruszaj szczęką w prawo i w lewo – rozluźnisz ją. Postaraj się przez kilka minut patrzeć przez okno bez ruszania jakimikolwiek mięśniami – w ten sposób wyciszysz się i wyrównasz oddech, który jest podstawą wszystkich technik jogi.
Joga twarzy – samotnie czy z instruktorem?
Jeśli joga jest dla Ciebie nowością, zanim zaczniesz indywidualne ćwiczenia, udaj się na kilka lekcji z instruktorem, który wyjaśni, jak wykonywać najważniejsze ćwiczenia, by nie zrobić sobie krzywdy. Ponadto jako profesjonalista oceni, które partie twarzy wymagają najbardziej intensywnego treningu i które ćwiczenia pomogą zniwelować niedoskonałości.
Kiedy już opanujesz podstawowe techniki i informacje na temat jogi twarzy nic nie stoi na przeszkodzie, by zacząć samodzielne ćwiczenia. Na początku warto jednak wykonywać je przed lustrem, by kontrolować ruchy mięśni – to pozwoli uniknąć w przyszłości ewentualnych złych nawyków. Ćwiczenia wykonuj starannie i bez pośpiechu.
Proste ćwiczenie z jogi twarzy
Wygładzenie pionowej zmarszczki między brwiami – pozycja zdziwione oczy
Otwórz jak najszerzej oczy, jednak nie unoś przy tym brwi ani nie marszcz czoła. Postaraj się rozluźnić całą twarz. Przez 5-10 sekund wpatruj się w przestrzeń przed Tobą. Następnie zamknij oczy i mocno dociśnij, ale uważaj, by nie mrużyć oczu. Powtórz to ćwiczenie 4 razy. W ten sposób wzmocnisz mięśnie okrężne oczu i sprawisz, że pionowa zmarszczka między brwiami stanie się mniej widoczna.
Zmniejszenie worów pod oczami – pozycja hinduska tancerka
Ustaw głowę prosto i nie obracając jej, spójrz jak najdalej w prawo, wytrzymaj ok. 3 sekundy. Spójrz znów przed siebie i spójrz w lewo. Powtórz procedurę 5 razy, a następnie zamknij oczy i "patrz" na czubek nosa przez ok. 5-10 sekund. Wzmocnione mięśnie sprawią, że worki pod oczami zaczną niknąć.
Wzmocnienie mięśni podbródka, szyi i brody - pozycja ptaszek
Przekręć głowę w prawo i unieś podbródek. Spójrz na sufit i rozchyl usta. Dotknij językiem górnego podniebienia i przełknij ślinę. Następnie wróć do pozycji wyjściowej i potwórz procedurę, mając głowę zwróconą w lewo. Ćwiczenie powtórz 3-4 razy na każdą stronę. W tej pozycji ćwiczysz wszystkie najważniejsze mięśnie dolnej części twarzy.
Wzmocnienie mięśni okrężnych oraz policzkowych
Palce wskazujące zaczep w kącikach warg i lekko rozciągnij usta. Zwróć uwagę na to, by podczas rozciągania napiąć mięśnie okrężne i policzkowe, w ten sposób stawiając opór rozciąganiu. Wykonuj ćwiczenie przez ok. 5 sekund, rozluźnij twarz i powtórz procedurę ok. 10 razy.
Zapobieganie opadaniu i obwisaniu skóry pod oczami
Szeroko się uśmiechnij, a palce wskazujące połóż w miejscu, gdzie masz tzw. kurze łapki. Uciskaj je, jednocześnie napinając mięśnie pod powiekami, by w ten sposób przeciwstawić się oporowi. Nie angażuj to tego ćwiczenia innych mięśni twarzy. Wykonaj ok. 20 powtórzeń, z których każde trwa ok. 5-7 sekund.