Kosmetyki do CERY WRAŻLIWEJ muszą koić i nawilżać

2019-03-18 9:31

Skórze wrażliwej najlepiej służą kosmetyki z aptecznej półki. Istotne, aby preparaty do cery wrażliwej poza właściwościami kojącymi, miały także działanie silnie nawilżające.

Kosmetyki do CERY WRAŻLIWEJ muszą koić i nawilżać
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Cera wrażliwa - minimalizm wskazany
  2. Cera wrażliwa a cera alergiczna
  3. Solarium zakazane przy cerze wrażliwej
  4. Codzienna dieta

Już kilka kropli wody z kranu może spowodować zaczerwienienie i podrażnienie. I na nic wtedy wapń czy łagodzące okłady z rumianku.

Cera wrażliwa - minimalizm wskazany

Nawet najdelikatniejszy demakijaż i mycie wrażliwej skóry może doprowadzić do bolesnych podrażnień. Zapomnij o wodzie z mydłem oraz o większości żeli do mycia twarzy. Najlepszym rozwiązaniem, polecanym przez dermatologów byłaby mikstura apteczna sporządzona na bazie oleju lnianego. Jeśli jednak nie przepadasz za zapachem lnu oraz kleistą konsystencją, możesz zdać się na kosmetyki przeznaczone do wrażliwej cery. Rozwiązaniem proponowanym przez dermatologów są m.in. dermokosmetyki przeznaczone do wrażliwej cery. Zdecydowanie warto sięgnąć po płyny micelarne, których nie trzeba spłukiwać wodą. Zawierające w swoim składzie łagodzące substancje, jak np. mannitol czy ramzona oprócz dokładnego oczyszczenia będą łagodzić i koić skórę, nie dopuszczając do zwiększenia jej wrażliwości.

W przypadku skóry nadwrażliwej dozwolone są niemal wyłącznie kosmetyki z aptecznej półki. Istotne, aby poza właściwościami kojącymi, miały one także działanie silnie nawilżające. I to w zupełności wystarczy. Im mniej bowiem składników w słoiczku czy tubce, tym mniejsze ryzyko zaczerwienienia czy pieczenia.

Nawilżamy nie tylko twarz, ale i całe ciało. Dlatego lepiej unikać gorących kąpieli, które dodatkowo wysuszą skórę. Podczas kąpieli do wody warto dodać też kilka kropli naturalnego olejku roślinnego lub kosmetyku w postaci olejku, co dodatkowo wzmocni płaszcz lipidowy skóry i chociaż trochę poprawi nawilżenie skóry.

Cera wrażliwa a cera alergiczna

Zdarza się, że predyspozycje do nadwrażliwej skóry to cecha dziedziczna, najczęściej jednak ta nadwrażliwość pojawia się już w dorosłym życiu. Przyczyny? Zbyt agresywne w składzie kosmetyki, stosowanie i mieszanie zbyt wielu preparatów, zanieczyszczenie powietrza, chlorowana woda, promieniowanie ultrafioletowe oraz stres. Ten ostatni potrafi być jedyną przyczyną pojawiających się nagle atopowego zapalenia skóry czy trądzika różowatego.

Osłabiony, przemęczony organizm jest znacznie bardziej podatny na różnego rodzaju infekcje, także skórne, które mogą przekształcić się w stany przewlekłe. Niekiedy konsekwencją nadwrażliwości skóry są różnego rodzaju alergie. Ale podczas gdy alergię da się wytłumaczyć jednorazowym użyciem nowego tuszu do rzęs, tak nadwrażliwości niestety nie. Kapryśność wrażliwej skóry potrafi całkowicie zaskoczyć. Ten sam kosmetyk czasem potrafi ją podrażnić, a czasem skóra toleruje go nadspodziewanie dobrze.

Skórnymi wrażliwcami zdecydowanie częściej są kobiety. Ich skóra jest cieńsza i delikatniejsza niż mężczyzn, chociaż i w ich przypadku wrażliwość może dać o sobie znać. Fałszywym stereotypem krążącym wokół nadwrażliwości jest łączenie jej tylko i wyłącznie ze skórą suchą. Coraz częściej bowiem pojawia się ona u osób o cerze mieszanej i tłustej.

Ważne

Wyciąg z melisy, rumianku czy nagietka, pantenol, gliceryna,  alantoina oraz witamina A i E to najmniej podrażniający zestaw składników. Niewskazane są za to kwasy owocowe, alkohol, retinol oraz witamina A i C.

Solarium zakazane przy cerze wrażliwej

Niebezpieczne dla wrażliwej skóry są przejściowe pory roku. Nagłe zmiany temperatury, z bardzo wysokich do niskich i na odwrót sprawiają, że nadwrażliwość staje się szczególnie dokuczliwa. Dlatego skórni nadwrażliwcy powinni starać się unikać gwałtownych oziębień i ociepleń. Mowa tutaj przede wszystkim o pomieszczeniach klimatyzowanych, wychodzeniu na mróz z nagrzanych budynków, czy środków komunikacji. Stety-niestety, należy pożegnać się z solarium, które jak mało co potrafi rozjuszyć wrażliwą skórę. To samo dotyczy „psiej” pogody. Silny wiatr z zacinającym deszczem w ogóle nie należy do najprzyjemniejszych, ale w przypadku wrażliwej skóry jest szczególnie niewskazany. Podczas pierwszych chłodów, pamiętajmy o nakładaniu przed wyjściem z domu dodatkowej warstwy kremu ochronnego.

Codzienna dieta

Odstaw mocną herbatę (dozwolona jest tylko owocowa, ziołowa, zielona), kawę, wszelkie napoje gazowane, a także alkohol i ostre potrawy. O papierosach nie mówimy, bo jest to oczywiste same w sobie.

Tego nie rób
  • nie siedź długo w klimatyzowanych i przegrzanych pomieszczeń
  • unikaj nagłych zmian temperatur
  • nie pal i nie przebywaj w zadymionych pomieszczeniach
  • nie wystawiaj twarzy na działanie silnego wiatru i zacinającego deszczu
  • nie chodź do solarium
  • nie noś syntetycznych materiałów (czapek, szalików)