Kolczyk w uchu - rodzaje, higiena, sposoby przekłucia. Jakie są przeciwwskazania?
Kolczyki w uszach pożądane są przez większość kobiet na całym świecie. Czasami decydujemy się na tylko jeden, niekiedy nawet na kilka. Przekłuć można płatek ucha albo jego chrząstkę. Kolczyki, w zależności od tego gdzie zostały umieszczone, mają różne nazwy. Co warto wiedzieć o kolczyku w uchu?
Spis treści
- Kolczyk w uchu – higiena
- Kolczyk w uchu – sposoby przekłucia
- Rodzaje kolczyków w uszach
- Kolczyk w uchu – przeciwwskazania
- Ile kosztuje przekłucie uszu?
Kolczyk w uchu to uroczy element wizerunku każdej kobiety, a czasami także i mężczyzny. Obecnie służą głównie ozdobie, jednak setki lat temu, ich znaczenie w zależności od kultury mogło być różne. Ponoć przekłucie płatka ucha miało chronić przed złymi duchami. Wiązało się z tradycją, religią i wierzeniami, a także pozycją zajmowaną w danej społeczności.
Kolczyk w uchu – higiena
Przekłucie ucha jest szybkim i niemalże bezbolesnym zabiegiem. Jednak rana po przekłuciu ucha, tak jak każda inna, wymaga szczególnej pielęgnacji i higieny. Pierwszy kolczyk powinien być antyalergiczny. Należy zwrócić również uwagę na jego kształt. Nie powinien zahaczać o włosy, ani kaleczyć skóry. Z racji tego, że zostanie w uchu przez kilka tygodni (do momentu zagojenia rany) najlepiej by był mały i wygodny.
Jak powinna wyglądać prawidłowa higiena? Przed każdym dotknięciem kolczyka w uchu należy dokładnie umyć ręce. Ranę można przemywać solą fizjologiczną lub octeniseptem, nie powinno używać się preparatów z alkoholem. Należy uważać, by podczas ubierania czy czesania nie zahaczyć o kolczyk, by nie doprowadzić do podrażnienia rany.
Większość osób wykonujących zabieg zaleca, by przez dwa tygodnie unikać basenu, sauny i solarium. Jeśli pojawi się opuchlizna lub zaczerwienienie utrzymujące się przez kilka dni, warto skonsultować się z lekarzem lub specjalistą, który przekłuwał ucho.
Kolczyk w uchu – sposoby przekłucia
Piercing, czyli forma ozdabiania ciała, która opiera się na przekłuciu za pomocą iły lub innego przyrządu określonych tkanek i umieszczeniu w powstałym otworze kolczyka, niesie za sobą pewne ryzyko infekcji. Dlatego tak ważne jest, by uszy przekłuć w sprawdzonym salonie kosmetycznym lub studiu piercingu.
Metoda z pistoletem
Jedną z popularniejszych metod przekłuwania uszu jest ta przy użyciu pistoletu. Specjalnym pistoletem „strzela się” w ucho i wbija w tkankę antyalergiczny kolczyk. Choć metoda cieszy się dużą popularnością to ma jeden minus. Przerwanie tkanki w uchu następuje bardzo szybko, co znaczne wydłuża gojenie rany, a tym samym zwiększa ryzyko rozwoju infekcji.
Metoda z igłą
Najbardziej rozpowszechnioną i najczęściej stosowaną metodą przekłuwania uszu jest piercing za pomocą igły. Sposób ten uważany jest za zdecydowanie bezpieczniejszy. Igła nie przerywa tkanki ucha nagle, wszystko odbywa się zdecydowane wolniej.
Sterylną igłę wkuwamy pod kątem 90 stopni. Po przekłuciu, do dziurki wkładamy antyalergiczny kolczyk. Niestety, zabieg przekłuwania za pomocą igły trwa dłużej i jest bardziej bolesny.
Rodzaje kolczyków w uszach
Mnogość rodzajów przekłuć ucha niejednego może zadziwić. Do najczęściej wybieranych metod należą:
- Earlobe – klasyczne przebijanie płatków uszu
- Helix – przekłucie górnej części chrząstki w uchu
- Industial – dwie dziurki w górnej części chrząstki
- Tragus – przekłucie chrząstki znajdującej się najbliżej twarzy
- Anti tragus – przebicie chrząstki znajdującej się od razu nad płatkiem ucha
Kolczyk w uchu – przeciwwskazania
Choć przekłuwane uszu jest prostym i szybkim zabiegiem, to niestety niesie za sobą ryzyko rozwoju infekcji. Przekłuwanie uszu, zarówno za pomocą pistoletu jak i igły nie jest wskazane dla u osób z zaburzeniami krzepliwości krwi.
Istotnym przeciwwskazaniem są zmiany chorobowe w okolicach uszu, cukrzyca, epilepsja, ostre zapalenie wątroby. Zabieg nie jest polecany osobom uczulonym na metale np. srebro.
Ile kosztuje przekłucie uszu?
Cena zabiegu uzależniona jest głównie od metody, na którą się zdecydujemy. W większości przypadków zabieg z użyciem pistoletu jest nieco tańszy niż ten wykonywany za pomocą igły. Koszt przekłucia ucha, w zależności od miasta i gabinetu, wynosi od 50 do nawet 150 zł.
Polecany artykuł: