CERA DOJRZAŁA po pięćdziesiątce - pielęgnacja, makijaż, dieta
Masz ulubione kremy i balsamy, których używasz od lat? Teraz pora je zmienić. Cera dojrzała po pięćdziesiątce ma inne potrzeby - wpływ na to ma menopauza. Dzięki nowoczesnym kosmetykom i zabiegom poprawisz kondycję skóry i z przyjemnością będziesz patrzeć w lustro.
Spis treści
- Cera dojrzała po pięćdziesiątce - jak się zmienia?
- Wybierz dobry krem do cery dojrzałej
- Cera dojrzała - konieczne filtry UV
- Pod fachową opieką
- Nie zapominaj o ciele
- Uwaga na trądzik
- Plamy i plamki - przebarwienia
- Makijaż musi ukryć niedoskonałości
- Dobrze się odżywiaj
Tempo starzenia się uwarunkowane jest genetycznie, ale ogromne znaczenie ma także styl życia. Godziny spędzone na słońcu, oparzenia, odmrożenia, wypalone papierosy, zarwane noce, stres, jedzenie w pośpiechu i byle czego, nadmiar alkoholu i kawy – to wszystko zostawia na skórze ślad. Żeby jej pomóc, musisz poznać potrzeby cery dojrzałej.
Cera dojrzała po pięćdziesiątce - jak się zmienia?
Po pięćdziesiątce w organizmie kobiety spada liczba estrogenów, zachodzą zmiany w strukturze i w wyglądzie skóry. Warstwa rogowa staje się grubsza, a pozostałe warstwy naskórka i strefy podnaskórkowej cieńsze. Zmienia się koloryt skóry, mogą pojawiać się przebarwienia i rozszerzone naczynka. Gorzej ukrwiona otrzymuje znacznie mniej składników odżywczych. Gruczoły łojowe pracują wolniej - naturalna warstwa ochronna staje się o wiele cieńsza. Skóra jest mało elastyczna, szorstka, sucha i wrażliwa na wszelkie czynniki zewnętrzne. Dochodzi do zaniku włókien kolagenowych i sprężystych, pogłębiają się więc zmarszczki mimiczne i grawitacyjne.
Wybierz dobry krem do cery dojrzałej
Krem dla dojrzałej kobiety powinien intensywnie nawilżać i działać przeciwzmarszczkowo. Szukaj dobrze znanych i sprawdzonych składników antystarzeniowych. Należą do nich:
- pochodne witaminy A – substancje odpowiedzialne za wzrost i dojrzewanie komórek naskórka, stymulujące produkcję włókien kolagenu,
- witamina C - wspomaga odnawianie włókien kolagenowych, poprawia koloryt skóry i wzmacnia naczynia krwionośne; jest silnym antyoksydantem, a to znaczy, że chroni skórę przed atakami wolnych rodników, które m.in. przyśpieszają starzenie się,
- witamina E i koenzym Q10 - również są dobrymi antyoksydantami,
- kwasy owocowe AHA - sprawdzają się w kremach na noc - powodują one rozklejenie się komórek warstwy rogowej, a dzięki temu inne składniki pielęgnacyjne wchłaniają się znacznie lepiej,
- fitoestrogeny (hormony roślinne) – często pozyskuje się je z soi, producenci zapewniają, że działają podobnie jak ludzkie estrogeny, przyśpieszają regenerację naskórka i stymulują produkcję włókien kolagenowych, a także zapewniają odpowiednie nawilżenie skóry,
- roślinny dpowiednik DHEA – prekursora hormonów płciowych produkowanego u człowieka przez nadnercza; najwięcej DHEA mamy między 20. a 30. rokiem życia, potem jego poziom zaczyna spadać, tymczasem, jak przekonują producenci kosmetyków, substancja ta nałożona na skórę spowalnia procesy starzenia, poprawia jej sprężystość, spłyca zmarszczki i chroni przed przebarwieniami,
- kwas foliowy przyśpiesza naprawę DNA komórek skóry uszkodzonego np. przez słońce, wapń - uszczelnia barierę naskórkową, dzięki czemu zapobiega utracie wody i wzmacnia skórę.
Cera dojrzała - konieczne filtry UV
Pamiętaj, że słońce znacznie przyśpiesza starzenie się skóry, dlatego krem na dzień musi mieć filtry UV. Smaruj nim także szyję i dekolt. Kup też specjalny krem pod oczy – zatroszczy się o kurze łapki, a jednocześnie nie podrażni wrażliwej okolicy. Wypróbuj krem o działaniu liftingującym - delikatnie napnie i wygładzi skórę – sprawdzi się zwłaszcza przed wielkim wyjściem, kiedy zależy ci, aby szczególnie dobrze wyglądać. Na noc wybierz krem intensywnie regenerujący albo serum, które jest od niego znacznie mocniejsze.
Pod fachową opieką
Zacznij chodzić do kosmetyczki i dermatologa, nawet jeśli masz zdrową skórę. Dopasują oni odpowiednie zabiegi i dobiorą właściwą kurację domową. Najlepiej na dojrzałą skórę działają peelingi, np. glikolowe czy z retinoidami. Zabiegi nie są bardzo drogie i nie trzeba ich wykonywać zbyt często – średnio kilka razy do roku. Dzięki nim skóra szybko się regeneruje i odzyskuje ładny koloryt, a nakładane później kosmetyki lepiej się wchłaniają. Po serii peelingów można zastosować inne, lżejsze zabiegi, np. jonoforezę czy mezoterapię (wprowadzanie do skóry substancji odżywczych za pomocą ultradźwięków lub poprzez wstrzykiwanie) albo mikrodermabrazję (mechaniczne złuszczanie naskórka).
Zobacz: Mezoterapia na zmarszczki
Nie zapominaj o ciele
Za swój codzienny obowiązek powinnaś uznać nawilżanie i natłuszczanie. Warto też pozbyć się brodawek i naczyniaków – defektów, które pojawiają się z wiekiem i nie wyglądają najpiękniej. Dodatkowo, wraz z upływem czasu, często ujawniają swoją złośliwą naturę. Zwróć uwagę na dłonie - to one najczęściej zdradzają wiek. Po każdym myciu rąk smaruj je specjalnym, głęboko nawilżającym kremem. Latem wybierz ten z filtrami UV – dłonie są przecież cały czas wystawione na działanie słońca. Zadbaj też o stopy. Dojrzała kobieta musi mieć wypielęgnowane paznokcie i gładkie pięty. Jeśli masz problem z pękającą skórą, koniecznie wybierz się do dobrej pedikiurzystki – przez pęknięcia bardzo łatwo wnikają wszelkie grzyby, bakterie i wirusy. Dłonie i stopy traktuj wyjątkowo delikatnie. Nie przegrzewaj stóp i nie narażaj ich na odmrożenia, regularnie nawilżaj stopy i skórę pięt. Pamiętaj szczególnie o odpowiednim obcinaniu i piłowaniu paznokci, a problem ich wrastania skonsultuj z podologiem.
- Regularnie wykonuj peelingi. Peeling całego ciała rób raz na dwa tygodnie pod prysznicem. Tak samo potraktuj dłonie i stopy. Peeling do ciała musi być mocniejszy, gruboziarnisty, ponieważ skóra na udach czy pośladkach jest grubsza i trudniejsza do złuszczania. Do dłoni i stóp stosuj delikatne peelingi myjące z olejkami nawilżającymi. Regularne stosowanie peelingów pozwala nie tylko ''wymienić skórę'' na młodszą i piękniejszą, ale pobudza również krążenie, co poprawia koloryt i naprężenie skóry. Peeling łatwo i szybko zrobisz w domu z ogólnie dostępnych produktów spożywczych i kosmetycznych.
Zobacz: Przepisy na domowy peeling do twarzy i ciała
Uwaga na trądzik
Po pięćdziesiątym roku życia zwiększa się prawdopodobieństwo zachorowania na trądzik różowaty. Przyczyny nie są znane, wiadomo jednak, że skłonność do tego schorzenia jest dziedziczna i ma związek ze zmniejszającą się liczbą hormonów płciowych. Na twarzy pojawiają się liczne rozszerzone naczynka, a z czasem również grudki. Wystrzegaj się uczuleń czy różnic temperatury, a także opalania, przemrażania i przesuszania skóry. O taką profilaktykę szczególnie powinny zadbać osoby z cerą naczynkową.
Zobacz: Objawy i leczenie trądziku różowatego
Plamy i plamki - przebarwienia
Przebarwienia pojawiają się, gdy opalasz się w trakcie stosowania hormonalnej terapii zastępczej lub w wyniku występujących w dojrzałym wieku zaburzeń pracy melanocytów. Na efekt działania aptecznych kremów trzeba czekać długo. Skuteczniejsze są peelingi, które dobiera dermatolog. Pamiętaj, że podstawą powodzenia każdej kuracji wybielającej jest skrupulatna ochrona przed promieniowaniem UV.
Zobacz: Usuwanie przebarwień na skórze
Makijaż musi ukryć niedoskonałości
Makijaż w dojrzałym wieku znacznie różni się od tego, który robiłaś przez całe swoje życie. Makijaż dla dojrzałej kobiety ma przede wszystkim zadanie maskujące niedoskonałości cery, zmarszczki, bruzdy. Więcej uwagi przykładaj do aplikacji korektora, dobrego podkładu i pudru. Niestety, codzienny makijaż po pięćdziesiątce powinien zaczynać się od ukrycia cieni pod oczami żółtym korektorem, zamaskowania przebarwień różowym i zamalowania zielonym korektorem rozszerzonych naczynek. Idealny podkład powinien mieć lekką konsystencję, by nie osiadał na skórze. Pamiętaj, że kolor fluidu nie może być dużo ciemniejszy niż naturalny kolor skóry, ponieważ znacznie postarzy twarz. Najlepiej dobrać podkład delikatnie ciemniejszy niż skóra twarzy - wtedy nada jej zdrowy i świeży wygląd.
Dopełnieniem makijażu powinien być delikatny puder brązujący lub róż w brzoskwiniowym kolorze. Niestety, wszystkie soczyste odcienie różu zarezerwowane są dla młodej skóry. Puder powinien zostawiać na skórze połyskującą mgiełkę odbijającą światło tak, że zmarszczki stają się niewidoczne. Unikaj natomiast kosmetyków z brokatem z wyraźnie widocznymi pojedynczymi drobinkami – jeśli jedna z nich znajdzie się na dnie zmarszczki, podkreśli jej głębokość. Podczas malowania oczu zrezygnuj z mocnej kreski. Jeśli chcesz użyć konturówki, starannie ją rozetrzyj, efekt będzie delikatniejszy. Rezygnuj z mocnych odcieni szminek i pomadek. Mocny, ciemny kontur i wypełnienie ust nadają im zaciętego i groźnego wyglądu, a to widocznie postarza. Dojrzała kobieta może bez obaw korzystać z delikatnych błyszczyków i nawilżających pomadek w delikatnych, owocowych odcieniach i jasnych brązach lub beżach.
Zobacz: Jak odmłodzić się makijażem?
Dobrze się odżywiaj
Po 50. roku życia bardzo często pojawiają się problemy z nadwagą. U kobiet jest to głównie związane z pracą hormonów i przekwitaniem. Nawet, jeśli przez całe życie byłaś szczupła, w dojrzałym wieku możesz zauważyć oznaki nadwagi. Gromadzenie się tkanki tłuszczowej w okolicach brzucha jest najczęstszą zmorą kobiet po pięćdziesiątce. Dlatego tak ważne jest, by zdrowo i regularnie jeść. Odpowiednia dieta pomoże zachować zgrabną sylwetkę i uchronić się przed miażdżycą, podwyższonym cholesterolem, a nawet chorobą Parkinsona. W menu dojrzałej kobiety powinny znaleźć się głównie ryby, chude mięso, kasze, owoce i warzywa, fasola. Pamiętaj, by regularnie uzupełniać poziom płynów w organizmie - w tym może pomóc woda i słaba herbata, a także świeże soki warzywne i owocowe. Zrezygnuj ze słodyczy, tłustych mięs, sosów, makaronów i alkoholu. Dodaj do tego regularny wysiłek fizyczny, np. bieganie, jazdę na rowerze, nordic walking, a pozbędziesz się problemów ze zdrowiem i ciałem. Zdrowa dieta, to nie tylko zdrowy duch - odpowiednie wartości odżywcze pomogą zachować piękną i jędrną skórę.
Zobacz: Odchudzanie w każdym wieku
Jeśli masz dość widoku zmarszczek
- wstrzyknij botoks - blokuje on przewodzenie impulsów nerwowych do mięśni, a dzięki temu uniemożliwia nam wykonywanie grymasu, który powtarzany przez lata wyrzeźbił w skórze zmarszczkę, efekt utrzymuje się kilka miesięcy (kurze łapki – ok. 800 zł).
- wypełnij je kwasem hialuronowym - nadaje się do spłycania bruzdy nosowo-wargowej, podnoszenia kącików ust czy nieznacznego podkreślania kości policzkowych. Efektem będziesz się cieszyć mniej więcej pół roku (zmarszczka nosowo-wargowa – ok. 800 zł).
Zobacz: Botoks - pogromca zmarszczek
miesięcznik "Zdrowie"