Te produkty do włosów znikną z półek? Zawierają rakotwórczy składnik
Uzyskanie gładkich i prostych włosów bywa kłopotliwe, jeśli na co dzień nasza fryzura raczej zwija się w loki i fale. Dlatego na rynku znajduje się wiele preparatów, których zadaniem jest dodatkowe wygładzenie włosa podczas prostowania. Jednak Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków planuje wprowadzić zakaz sprzedaży tego rodzaju kosmetyków. Wszystkiemu winien jest skład preparatów.
Sięgając po produkty ze sklepowych półek ufamy, że są w stu procentach bezpieczne. Niestety, zdaniem badaczy korzystanie z preparatów do prostowania włosów przyczynia się do występowania nowotworów. Wyniki analiz sprawiły, że w Stanach Zjednoczonych rozpoczęto opracowywanie nowych przepisów.
Prostowanie włosów może być niebezpieczne. Unikaj tych preparatów
W badaniach opublikowanych przez National Institutes of Health przeanalizowano wpływ substancji chemicznych obecnych w kosmetykach do prostowania włosów. Wyniki wykazały, że kobiety, które stosowały właśnie tego typu preparaty były bardziej narażone na raka macicy w porównaniu do kobiet, które nie zgłosiły stosowania tych produktów.
Co ciekawe, naukowcy nie stwierdzili żadnych powiązań z rakiem macicy w przypadku innych produktów do włosów o których zawiadamiały pacjentki, w tym farb do włosów, rozjaśniaczy lub trwałej ondulacji.
Badania przeprowadzono na 33 497 amerykańskich kobietach w wieku 35-74 lat. Obserwacje były realizowane przez National Institute of Environmental Health Sciences (NIEHS). Celem była identyfikacja czynników ryzyka raka piersi oraz innych schorzeń diagnozowanych u kobiet.
Pacjentki obserwowano przez niemal 11 lat i w tym czasie zdiagnozowano 378 przypadków raka macicy.
- Oszacowaliśmy, że 1,64% kobiet, które nigdy nie używały produktów do prostowania włosów, zachorowało na raka macicy w wieku 70 lat, a w przypadku częstego sięgania po preparaty ryzyko to wzrasta do 4,05 proc. Ten wskaźnik podwojenia jest niepokojący - powiedziała dr Alexandra White, szefowa grupy NIEHS Environment and Cancer Epidemiology i główna autorka nowego badania.
Specjalistka podkreśliła, że należy bezwzględnie zaznaczyć, że biorąc pod uwagę kontekst całej sytuacji, wyniki są wyjątkowo niepokojące zważywszy, że do tej pory rak macicy stanowił 3 proc. wszystkich nowych przypadków nowotworów. Okazuje się, że mimo to jest najczęstszym nowotworem kobiecego układu rozrodczego. A tylko w 2022 roku zdiagnozowano kolejne 65 950 przypadków.
Niebezpieczne kosmetyki i sprawa w sądzie
Mieszkanka stanu Missouri złożyła pozew przeciwko popularnej marce L'Oreal twierdząc, że długotrwałe stosowanie produktów do prostowania włosów przyczyniło się do jej choroby. U kobiety w 2018 roku zdiagnozowano raka macicy i konieczne było wykonanie histerektomii, czyli usunięcie narządów rodnych.
Słynna marka odniosła się do złożonego pozwu zaznaczając, że priorytetem firmy jest zdrowie, dobre samopoczucie oraz bezpieczeństwo klientów. Uznała, że wpływające skargi są bezzasadne i nie mają podstaw prawnych.
- Nasze produkty podlegają rygorystycznej naukowej ocenie ich bezpieczeństwa przez ekspertów, którzy zapewniają również ścisłe przestrzeganie wszystkich przepisów na każdym rynku, na którym działamy - poinformowali w oświadczeniu.
Sprawie wnikliwie analizuje Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków. Instytucja planuje wprowadzenie określonych przepisów, które w szczególności zakażą wprowadzania na rynek produktów do prostowania włosów zawierających formaldehyd i inne substancje chemiczne uwalniające formaldehyd, takie jak metylen lub glikol.