Składniki kosmetyków do cery dojrzałej: 5 najważniejszych z nich

2019-09-27 14:34

Składniki kosmetyków do cery dojrzałej mają najtrudniejsze zadanie ze wszystkich znanych środków pielęgnacyjnych. Oczekuje się od nich, że zatrzymają, a nawet cofną efekty starzenia się skóry. Poznaj 5 składników, które powinny się znaleźć w kosmetykach do cery dojrzałej!

Składniki kosmetyków do cery dojrzałej: 5 najważniejszych z nich
Autor: gettyimages.com Witamina A to ten składnik kosmetyków do cery dojrzałej, który nie kosztuje dużo, a działa skutecznie.

Spis treści

  1. Składniki kosmetyków do cery dojrzałej

Spis treści:

  1. Składniki kosmetyków do cery dojrzałej

Składniki kosmetyków do cery dojrzałej mają za zadanie przede wszystkim utrzymać możliwie jak najdłużej jędrność i elastyczność skóry, zminimalizować widoczność zmarszczek i powstawanie nowych. Jakie substancje wspierają uzyskanie tego efektu? Poznaj 6 składników, które okażą się przydatne!

Składniki kosmetyków do cery dojrzałej

Kolagen

Kolagen jest białkiem tkanki łącznej, co czyni go głównym twórcą tkanki skórnej. Jest używany przez chirurgów plastycznych do przyspieszenia gojenia się ran i blizn, a przez kosmetologów do wypełniania zmarszczek.

Nikogo więc chyba nie dziwi, że polecany jest także w domowej pielęgnacji cery dojrzałej. Obecnie w nawiązaniu do najnowszych badań poleca się stosowanie kolagenu rybiego, który ma mniejsze cząsteczki, dzięki czemu potrafi wnikać w skórę i nie zostaje zmyty z jej powierzchni, jak kolagen o dużych cząsteczkach. Kolagen można znaleźć w kremach, jak również w czystej postaci w hipoalergicznego żelu.

Retinol

Ten organiczny związek chemiczny powstaje w wątrobie, a występuje w powierzchniowej warstwie skóry i odpowiada za jej prawidłowe funkcjonowanie. Przez ekspertów ze świata kosmetyki został odkryty około roku 1970.

Retinol najczęściej można znaleźć w składach kremów przeciwzmarszczkowych i serum. Oprócz działania anti-aging jest także polecany do pielęgnacji cery tłustej. Działa złuszczająco, pomaga skórze w produkcji kolagenu i elastyny, substancji niezbędnych do jej funkcjonowania i utrzymania elastyczności. Stosowany jest w różnych stężeniach w zależności od stanu i wieku skóry oraz przeznaczenia. Działa jak zewnętrzne uzupełnienie witaminy A, która znika z organizmu pod wpływem oddziaływania promieniowania UV.

Witamina C

Witamina C również należy do tych składników, które wspomagają syntezę kolagenu. Wygładza drobne zmarszczki i rozjaśnia skórę, dzięki czemu twarz dostaje blasku, wygląda bardziej świeżo.

Witamina C jest polecana nie tylko do walki ze zmarszczkami, ale także na usunięcie przebarwień typowych dla skóry dojrzałej. Wspiera też pracę naczyń krwionośnych, co widocznie poprawia koloryt skóry. Często występuje jako serum będące połączeniem witaminy C i witaminy E, i właśnie w tym towarzystwie działa najmocniej. Dodatkową zaletą witaminy C jest również jej niska cena, dlatego to obowiązkowa pozycja na półce.

Ceramidy

Ceramidy pełnią rolę muru, który chroni skórę przed przepuszczaniem wody, stanowi o jej elastyczności, a także trzymaniu odpowiedniej, stałej temperatury. Jak wiele składników, ceramidy słabną z wiekiem, spowalnia ich produkcja oraz działanie. Są dobrze wchłaniane przez skórę przy dostarczaniu zewnętrznym, dlatego stosowaniem kremów z ceramidami naprawdę ma sens.

Naturalne olejki

Wegańskie, organiczne i pozyskiwane w z roślin mogą stać się alternatywą dla fanów naturalnej pielęgnacji. Wśród nich świetne opinie zbierają olejek arganowy oraz olejek z awokado. Dzięki witaminom A, E i C odżywiają, nawilżają i natłuszczają skórę. Kolejny plus dla olejków to przystępna cena i łatwa dostępność.

Witamina E

Jej znaczenie dla skóry jest ogromnie ważne, podobnie jak w przypadku witaminy C. Te dwie witaminy razem przy regularnym stosowaniu potrafią znacznie poprawić stan dojrzałej, zaniedbanej skóry. Witamina E odznacza się działaniem antyutleniającym, wspomaga ceramidy i ochrania błony fosfolipidowe. W efekcie wygładza skórę i wyrównuje jej koloryt. Jest częstym składnikiem kremów i eliksirów młodości, ale można ją znaleźć również w roślinnych olejkach lub w czystej postaci jako serum.

O autorze
Katarzyna Zielińska
Katarzyna Zielińska
Dziennikarka związana z serwisem Poradnikzdrowie.pl jako współpracownik. Miłośniczka naturalnej pielęgnacji i kosmetyków kolorowych, a także ziołolecznictwa i zdrowego odżywiania. Współzałożycielka salonu kosmetycznego Naru w Warszawie.