Mniszek lekarski w kosmetyce. Przepisy na kosmetyki z mniszkiem lekarskim

2016-04-29 13:44

Mniszek lekarski stosowany jest w tradycyjnej medynie od wieków. Nie każdy jednak wie, że ten popularny ''chwast'' ma również szerokie zastosowanie w kosmetyce. Wybielanie przebarwień, kojenie cery trądzikowej, właściwości przeciwłupieżowe - to tylko niektóre z możliwości, jakimi może pochwalić się mniszek lekarski. Sprawdź przepisy na domowe kosmetyki z mniszkiem.

Mniszek lekarski w kosmetyce. Przepisy na kosmetyki z mniszkiem lekarskim
Autor: Thinkstockphotos.com Mniszek lekarski to popularny mlecz, który rośnie dziko na łąkach i trawnikach. Mniszek jest często używany w leczeniu trądziku

Spis treści

  1. Mniszek lekarski w kosmetyce
  2. Zdrowotne właściwości mniszka lekarskiego
  3. Przepisy na domowe kosmetyki z mniszka lekarskiego
  4. Mniszek lekarski w walce z cellulitem
Mniszek nazywany jest dmuchawcem, mleczem, popią głową, żabim kwiatem. Jego francuska nazwa to dent de lion, co oznacza''lwi ząb''.

Mniszek lekarski lub pospolity traktowany jest przeważnie jak zwykły chwast. Każdy zbierał kiedyś żółte kwiatki mniszka i dmuchał w dmuchawce, które są nieodłącznym elementem polskiego krajobrazu, ale o właściwościach tej rośliny wie niewiele osób. Mniszek lekarski jest byliną z rodziny astrowatych, występuje w strefie klimatu umiarkowanego. W Polsce mniszek jest zwiastunem lata, porasta łąki i trawniki w całym kraju.

Roślina jest używana jako surowiec leczniczy i kosmetyczny. Zbiera się i suszy zarówno pąki mniszka, jak i liście, korzenie. Mniszek stosowany jest od wieków w tradycyjnej medycynie w łagodzeniu stanów zapalnych, w pomocniczej terapii cukrzycy i schorzeń układu moczowego.

Kwiaty mniszka lekarskiego zbieraj w maju, wtedy są najbardziej dojrzałe. Zbieraj je przed południem, ponieważ wtedy mają najwięcej aromatu.

Mniszek lekarski w kosmetyce

Mniszek stosowany jest również w kosmetyce. Ma potwierdzone właściwości przeciwzapalne (stosowany jest również w leczeniu schorzeń reumatycznych), dlatego doskonale sprawdza się we wspomagającej terapii leczenia trądziku. Mniszka lekarskiego używa się również w preparatach typu ''anti-ageing'', ponieważ terapeutyczne działanie mniszka wynika głównie z jego właściwości antyoksydacyjnych (walki z wolnymi rodnikami). Mniszek bogaty w przeciwutleniacze stosowany jest w kosmetykach, które wygładzają i zmiękczają skórę, co korzystnie wpływa na widoczne procesy starzenia.

Mniszek lekarski wpływa korzystnie na każdy typ cery. Roślina bogata jest w witaminy A, C, E, K, ryboflawiny, witaminę B6, wapń, żelazo, mangan, potas, kwas foliowy, fosfor i miedź. Domowe kosmetyki z czystka stosuje się w terapii leczenia trądziku, w kuracjach przeciwstarzeniowych, w celu poprawienia/ wyrównania kolorytu skóry. Zawarte w mniszku lekarskim magnez i witamina C przyspieszają procesy gojenia się skóry, wyciszają stany zapalne, zmniejszają widoczność blizn potrądzikowych.

Co ciekawe, od wielu pokoleń kobiety stosują wywar z mniszka jako kosmetyk na piegi i przebarwienia. Regularne przemywanie twarzy tonikiem z kwiatów mniszka poprawia kolor skóry (nadaje jej delikatnego, miodowego odcienia) oraz niweluje drobne przebarwienia. Mniszek korzystnie wpływa na kondycję włosów. Odżywia włosy dzięki zawartości witamin A, C i E oraz witamin z grupy B, a także choliny, żelaza, magnezu, cynku, fosforu, biotyny. Ma również działanie przeciwłupieżowe, przeciwłojotokowe. Regularne płukanie włosów płukanką z mniszka lekarskiego może delikatnie barwić włosy.

Zdrowotne właściwości mniszka lekarskiego

Przepisy na domowe kosmetyki z mniszka lekarskiego

Maseczka z mniszka lekarskiego na trądzik

Świeże liście mniszka umyj dokładnie i posiekaj. Następnie zalej niewielką ilością przefiltrowanej wody, doprowadź do wrzenia i zdejmij z ognia. Zrób okład z ostudzonych liści mniszka - nałóż liście na twarz i zdejmij po ok. 20 minutach. Aby złagodzić właściwości mniszka, wsyp do garnka kilka kwiatów rumianku.

Maseczka z kwiatów mniszka lekarskiego

Garść kwiatów mniszka zmiksuj blenderem z tłustą śmietaną lub jogurtem greckim (ok. 1 szklanki). Maseczkę nałóż na dekolt i szyję, zmyj po 30 minutach ciepłą wodą.

Tonik z kwiatów mniszka lekarskiego

Garść świeżych kwiatów mniszka umyj pod bieżącą wodą i zalej wodą (wody w garnku powinno być tyle, by przykryła kwiaty). Doprowadź mieszankę do wrzenia i gotuj przez 15- 20 minut. Po ostudzeniu odlej wywar i wyrzuć kwiaty. Przemywaj tonikiem skórę przynajmniej raz dziennie, wodę z kwiatów przechowuj w szklanej butelce w lodówce (maksymalnie kilka dni).

Maseczka miodowa z mniszka lekarskiego

Przygotowany wcześniej miód z mniszka lekarskiego nakładaj bezpośrednio na twarz lub wymieszaj z tłustym twarogiem, śmietaną lub jogurtem greckim. Maseczkę nałóż na twarz i trzymaj przez ok. 30 minut. Zmyj maseczkę letnią wodą. Maska miodowa łagodzi podrażnienia skóry, lekko ją napina i uelastycznia, a także poprawia jej koloryt.

Płukanka do włosów z mniszka lekarskiego

Do wywaru z kwiatów mniszka dolej pół szklanki soku z aloesu. Dokładnie wymieszaj składniki i polewaj skórę głowy, a następnie masuj skalp przez kilka minut. Zmyj włosy letnią wodą lub delikatnym szamponem. Płukanka łagodzi swędzenie skóry głowy, ogranicza łojotok, wspomaga porost włosów, nadaje połysk i lekko miodowy kolor.

Mniszek lekarski w walce z cellulitem

Źródło: Dzień Dobry TVN/ x-news

Ważne

Pamiętaj, aby zawsze zbierać kwiaty i liście mniszka lekarskiego, nie mlecza. Dlaczego? Mlecz jest trujący i nie wolno go spożywać, stosować na skórę. Mniszek i mlecz odróżnisz od siebie patrząc na kwiaty. W przypadku mniszka każdy kwiat osadzony jest na oddzielnej łodydze. Natomiast mlecz może mieć na jednej łodydze nawet kilka kwiatów.