Jadalne SKŁADNIKI KOSMETYKÓW: czekolada, wanilia, cynamon, cytrusy, migdały
Kosmetyki z jadalnymi składnikami doskonale pielęgnują urodę, poprawiają nastrój, a przy tym pachną tak kusząco, że masz ochotę je zjeść. To preparaty stworzone specjalnie po to, by cieszyć się nimi, gdy za oknem wciąż jeszcze zima. Sięgnij po kosmetyki z czekoladą, wanilią, migdałami, cytrusami czy cynamonem.
Spis treści
Składniki kosmetyków: czekolada ujędrnia
Ziarno kakaowca jest skarbnicą bezcennych dla urody substancji. Wytwarza się z niego czekoladę i masło kakaowe, będące podstawą czekoladowych kosmetyków. Dostarcza flawonoidów, które opóźniają procesy starzenia i neutralizują działanie wolnych rodników. Zawiera dużo żelaza, cynku, magnezu i wapnia – minerałów o właściwościach regenerujących i nawilżających, przyśpieszających krążenie krwi i limfy, dzięki czemu poprawia się koloryt skóry i znikają drobne obrzęki. Działa również silnie ujędrniająco i wyszczuplająco, oczyszcza skórę z toksyn, co jest zasługą znacznych ilości kofeiny. A obecna w czekoladzie fenyloetyloamina zwiększa produkcję hormonów szczęścia – endorfin – i sprawia, że kosmetyki na jej bazie także relaksują i poprawiają nastrój.
Składniki kosmetyków: wanilia nawilża
Jej największym walorem jest zniewalający zapach, słodki i balsamiczny. Dlatego wanilia jest stosowana głównie w produkcji perfum i kosmetyków, które mają relaksować, przywracać dobre samopoczucie. Ale olejek waniliowy, bogaty m.in. w naturalną witaminę E i kwas waniliowy, doskonale też pielęgnuje skórę. Ma silne właściwości nawilżające, zmiękczające i tonizujące. Skutecznie wspomaga regenerację skóry, zapobiega jej wysuszaniu i przedwczesnemu starzeniu, działa przeciwzapalnie, łagodząco i antyoksydacyjnie. Zabiegi z użyciem kosmetyków na bazie olejku waniliowego koją zmysły i przywracają stan harmonii, sprawiają, że skóra jest miękka, gładka i odzyskuje zdrowy koloryt.
Składniki kosmetyków: cynamon rozgrzewa
Od dawna uznawany jest za afrodyzjak – już sam jego zapach pobudza, sprawia, że robi się cieplej i weselej. Ale ma on również właściwości kosmetyczne. Dzięki zawartości olejku i kwasu cynamonowego oraz garbników i aldehydu kora cynamonowca działa rozgrzewająco i ujędrniająco. Dlatego znalazła zastosowanie w preparatach wyszczuplających i antycellulitowych, a także w kosmetykach do nóg i rąk przeznaczonych specjalnie do zimowej pielęgnacji. Cynamon ma też silne właściwości przeciwbakteryjne, więc doskonale sprawdza się przy pielęgnacji skóry tłustej i trądzikowej. Likwiduje ropne wypryski, rozjaśnia cerę, przyśpiesza usuwanie toksyn i w ten sposób zapobiega zmianom trądzikowym. Związki fenolowe cynamonowca to również naturalne filtry dla promieni UV oraz wymiatacze wolnych rodników i nadtlenków, które przysparzają skórze zmarszczek.
Cynamon - jakie ma właściwości?
Składniki kosmetyków: cytrusy rozjaśniają
Pomarańcza, cytryna i grejpfrut dostarczają substancji bardzo cenionych w pielęgnacji twarzy, ciała i włosów. Przede wszystkim witaminy C, która rozjaśnia skórę, wybiela przebarwienia, pobudza produkcję kolagenu, walczy z wolnymi rodnikami, chroni włókna elastynowe i wzmacnia naczynka krwionośne. Sprawia, że skóra staje się jędrniejsza i promienna, a drobne zmarszczki ulegają wygładzeniu. Jednym słowem – odmładza. Cytrusy zawierają też inne witaminy (A, z grupy B), minerały (m.in. wapń, potas, miedź) oraz związki (m.in. kwasy owocowe, fitohormony, garbniki), mające duże znaczenie dla kondycji skóry i włosów. Pozyskiwane z owoców lub kwiatów orzeźwiające i odprężające olejki eteryczne wykorzystuje się również w produkcji perfum.
Pyszne kombinacje
Łącząc odpowiednie składniki, można stworzyć kosmetyki o wyjątkowych walorach. Aby więc ziarna kakaowca dały z siebie jak najwięcej, często występują w parze z mlekiem, imbirem, mleczkiem migdałowym. Połączenie olejku pomarańczowego z cynamonowym wprost oszałamia zmysły. A wanilia z mlekiem i odrobiną miodu działa jak kompres odmładzający i odstresowujący.
Składniki kosmetyków: migdały wygładzają
W kosmetyce wykorzystuje się głównie olej ze słodkich migdałów, wyciskany na zimno. Jest bardzo bogaty w substancje odżywcze – proteiny, sole mineralne, witaminy z grupy B, a także A i E. Zawiera dużo kwasu oleinowego i linolowego, które zmiękczają naskórek. Kosmetyki migdałowe niwelują szkodliwy wpływ wolnych rodników, odżywiają wysuszone i zniszczone włosy, przeciwdziałają rozstępom, bo wygładzają i uelastyczniają skórę. Działają też nawilżająco – tworzą film, który zatrzymuje wilgoć w naskórku. Natomiast z gorzkich migdałów uzyskuje się kwas o działaniu antybakteryjnym i odbarwiającym, dlatego wykorzystuje się go w kosmetykach pilingujących, do walki z trądzikiem, przebarwieniami, zmarszczkami. Zmielonych pestek i łupin migdałów używa się też do produkcji pilingów mechanicznych, ścierających obumarłe komórki naskórka.
miesięcznik "Zdrowie"