Zabiegi wyszczuplające, czyli modelowanie sylwetki w gabinecie medycyny estetycznej

2014-09-29 16:07

Zabiegi wyszczuplające wbrew pozorom nie służą tylko pozbyciu się nadmiaru kilogramów. Przede wszystkim w gabinecie medycyny estetycznej wykonuje się zabiegi wyszczuplające. Współczesna medycyna estetyczna dysponuje metodami, które pozwalają usunąć na redukcję tkanki tłuszczowej raz na zawsze. I to bez użycia skalpela i pozostawania w szpitalu. Zabiegi wyszczuplające nie są jednak sposobem na odchudzanie - przed zabiegami należy zrzucić zbędne kilogramy.

Zabiegi kosmetyczne na wiosnę
Autor: Photos.com Zabiegi kosmetyczne na wiosnę

Spis treści

 1. Zabieg wyszczuplający - na czym polega?
 2. Zabieg wyszczuplający: efekt estetyczny, a nie zdrowotny
 3. Nowoczesne zabiegi wyszczuplające
 4. Zabieg wyszczuplający: to sprzyja odkładaniu się tłuszczu:
 5. Zabieg wyszczuplający: co się dzieje z komórkami tłuszczowymi po zabiegu?

Zabiegi wyszczuplające, wykonywane w gabinecie medycyny estetycznej, mają na celu wyszczuplenie sylwetki. Komórki tłuszczowe, których najbardziej nie lubimy, gromadzą się głównie w warstwie podskórnej, czyli niezbyt głęboko. Łatwo do nich dotrzeć i je zniszczyć, posługując się różnymi technikami, np. rozpuścić ich powłokę, wstrzykując pod skórę substancję chemiczną, rozbić za pomocą fali ultradźwiękowej lub światłem lasera.

Niezależnie od wybranej techniki efekt jest zawsze ten sam – nieodwracalne zniszczenie komórek tłuszczowych, które następnie w naturalnym procesie wydalania są usuwane z organizmu. Takie zabiegi wyszczuplające pozwalają wymodelować wybrany fragment ciała lub nawet całą sylwetkę. Ale...

Zabieg wyszczuplający - na czym polega?

Modelowanie to nie odchudzanie! Z tego trzeba zdać sobie sprawę, zanim podejmiemy decyzję o wizycie w klinice zajmującej się usuwaniem tłuszczu. Nie ma ani cudownego zabiegu, który pozwoli bez wysiłku osiągnąć idealną sylwetkę. Starania lekarzy muszą być wsparte odpowiednią dietą i ćwiczeniami. Modelowanie sylwetki to usunięcie nadmiaru tkanki tłuszczowej z wybranych fragmentów ciała, zazwyczaj z miejsc, z których tłuszczyk nie chce zniknąć po stosowaniu diety czy ćwiczeniach. Aby osiągnąć jak najlepsze efekty, lekarze zalecają, by 2–3 tygodnie przed planowanym zabiegiem przejść na dietę ze znacznie ograniczoną ilością tłuszczu. Wskazany jest też masaż klasyczny lub limfatyczny, by rozluźnić, rozbić ściśle upakowaną tkankę tłuszczową. Dzięki temu później organizm łatwiej się jej pozbędzie.

Przed wykonaniem zabiegu niezbędna jest konsultacja z chirurgiem plastykiem oraz wykonanie podstawowych badań lekarskich, w tym pomiaru ciśnienia krwi. Ważne jest również, by odpowiednio wcześniej zaszczepić się przeciw wirusowemu zapaleniu wątroby typu B.

Ważne

Zabieg wyszczuplający: efekt estetyczny, a nie zdrowotny

Usunięcie nadmiaru tłuszczu metodą liposukcji (inwazyjny zabieg odsysania tłuszczu) czy znacznie delikatniejszą lipolizą daje poprawę wyglądu, ale nie wpływa na zmniejszenie ryzyka chorób wynikających z otyłości. Amerykańscy naukowcy przebadali 15 kobiet z tzw. otyłością brzuszną, następnie wykonali u nich zabiegi liposukcji, odsysając każdej po ok. 10 kg tłuszczu z brzucha. 12 tygodni później u żadnej z kobiet wyniki badań ogólnych nie poprawiły się. Były one nadal w wysokim stopniu zagrożone zawałem i cukrzycą. Zdaniem badaczy zabiegi takie usuwają tylko tłuszcz podskórny i nie zmniejszają ilości pozostałych komórek tłuszczowych. Jedyną skutecznie zmniejszającą ryzyko chorób metodą jest dieta i wysiłek fizyczny.

Nowoczesne zabiegi wyszczuplające

 • Zabieg wyszczuplający: lipoliza chemiczna

(inaczej zwana igłową) zaliczana jest do zabiegów mało inwazyjnych. Najlepsze rezultaty przynosi zastosowanie jej do poprawiania kształtu twarzy i podbródka, ale można jej poddać także większe obszary ciała – biodra, pośladki, uda (tzw. bryczesy). Zabieg polega na ostrzykiwaniu wybranych partii ciała aktywną substancją otrzymywaną z soi – fosfatydylocholiną, która działa na powierzchnię komórki tłuszczowej jak rozpuszczalnik.

Przed zabiegiem lekarz zaznacza miejsca, które będą poddane modelowaniu. Następnie za pomocą cieniutkich igieł wprowadza preparat pod skórę. Dobre efekty daje zrobienie 2–4 zabiegów co 6–8 tygodni.

Powikłania: utrzymujące się kilka dni zaczerwienienia w miejscu wkłucia igły i delikatny obrzęk. Przeciwwskazania: zabiegu nie wykonuje się u dzieci, kobiet w ciąży i karmiących, chorych na cukrzycę, z zaburzeniami naczyniowymi, immunologicznymi, uszkodzeniami wątroby i nerek, otyłych i z zaburzeniami krzepnięcia krwi. Czas trwania: 10–30 minut.Znieczulenie: nie stosuje się lub na życzenie – miejscowe. Skóra jest drażliwa przez 2–3 dni.Czas gojenia podrażnień: 1–2 dni. Powrót do pełnej sprawności po 7 dniach. Po zabiegu przez 2–3 tygodnie należy unikać opalania.Cena: ok. 6 tys. zł lub więcej w zależności od ilości zużytego preparatu.

 • Zabieg wyszczuplający: lipoliza laserowa

 • (SmartLipo) to nowa i bezpieczna technika opracowana do usuwania nadmiaru tkanki tłuszczowej poprzez działanie specjalnego lasera. Przez minimalne nacięcie (1–2 mm) lekarz wprowadza pod skórę kanipę ze światłem lasera. Rozbija ono błonę komórki tłuszczowej, dzięki czemu ta się rozpada. Zabieg wykonywany jest na ramiona, biodra, uda, brzuch, talię, pośladki, kolana, łydki. Najlepsze efekty osiąga się, gdy tkanka tłuszczowa nie przekracza grubości 3–5 centymetrów. Rozbicie komórek tłuszczowych jest nieodwracalne, ale jeśli nie będziemy przestrzegać diety, tłuszcz odłoży się w innych partiach ciała. Energia lasera poprawia stan obwisłej i nierównej skóry, czyniąc ją bardziej jędrną i gładką.

  Powikłania: przez 2 tygodnie może utrzymywać się lekkie zasinienie i niewielki obrzęk na skórze.Przeciwwskazania: otyłość olbrzymia, zaburzenia naczyniowe, immunologiczne, uszkodzenia wątroby i nerek, choroby naczyń, serca, cukrzyca, zaburzenia krzepnięcia krwi, choroby nerek, wątroby.Czas trwania: w zależności od obszaru od 40 minut do 2 godzin.Znieczpenie: miejscowe. Skóra jest wrażliwa przez 4–7 dni. Po 14 dniach następuje powrót do normalnego życia. Trzeba w tym czasie nosić elastyczne ubranie, które kształtuje sylwetkę.Czas gojenia drobniutkich nacięć skóry: 3–4 dni.Cena: od 3 tys. zł zależnie od obszaru, np. brzuch ok. 8 tys. zł, uda ok. 6 tys. zł, biodra ok. 6 tys. zł, plecy ok. 5 tys. zł, ramiona i pachy po ok. 4 tys. zł.

 • Zabieg wyszczuplający: ptradźwięki

 • to bezbolesne rozbijanie komórek tłuszczowych. Tkankę tłuszczową usuwa się bez naruszenia narządów, naczyń krwionośnych i nerwów. Zabieg składa się z dwóch części. Pierwsza to zniszczenie komórek tłuszczowych. W tym celu do wybranego fragmentu ciała lekarz przykłada specjalną głowicę i po jej uruchomieniu przesyła w głąb ciała wiązkę ptradźwiękową o wysokiej intensywności. Z pękniętych komórek tłuszczowych uwalnia się tłuszcz i przenika do przestrzeni międzykomórkowej.

  Teraz czas na drugi etap zabiegu, czyli drenaż limfatyczny. W tym celu używa się sześciu głowic ptradźwiękowych, które pracują sekwencyjnie. Efektem jest przyśpieszone odprowadzenie nagromadzonego tłuszczu z organizmu.

  Powikłania: nie odnotowano ubocznych skutków zabiegu. Przeciwwskazania: ciąża, choroby nowotworowe, zakrzepowe zapalenie żył, hemofilia, łuszczyca, ostre stany zapalne, wszczepiony stympator lub metalowe implanty.Czas trwania: 15–40 minut.Znieczpenie: nie stosuje się. Skóra jest nadwrażliwa 2–3 dni.Czas gojenia podrażnień: 1 dzień. Powrót do sprawności po 7 dniach.Cena w zależności od miejsca ciała: 3 zabiegi na brzuch ok. 1,8–2 tys. zł, 6 zabiegów na brzuch i uda ok. 4,8 tys. zł.

  Ważne

  Zabieg wyszczuplający: to sprzyja odkładaniu się tłuszczu:

  • Zachwianie równowagi między ilością dostarczanej organizmowi energii a jej zużywaniem, czyli za dużo jedzenia, za mało ruchu.
  • Stres i częste zmiany nastroju.
  • Zaburzenia endokrynologiczne: m.in. niedoczynność tarczycy, zespół policystycznych jajników, niedobór hormonu wzrostu.
  • Leki, których przyjmowanie może prowadzić do zwiększenia masy ciała, np. psychotropowe, przeciwpadaczkowe i insulina.
  • Geny- decydują o tym, w jaki sposób bilansujemy wydatkowaną energię i spożywane kalorie.
  • Budowa endomorficzna (okrągła twarz, delikatna budowa kośćca, krótkie nogi, małe stopy).
  • Szybkość przemiany materii – jeśli przemiany metaboliczne zachodzą wolno, należy uważać, co i w jakich ilościach się je.
  • Płeć – kobiety spalają o 10–20 proc. mniej kalorii.
  • Wiek – z upływem lat wolniej zachodzą też przemiany metaboliczne, a to sprawia, że organizm ma mniejsze zapotrzebowanie na kalorie.
  • Ilość adipocytów czyli komórek tłuszczowych, które są magazynem niewykorzystanej energii. Kształują się do 2 roku życia i wieku dojrzewania, dlatego jeśli nastolatka zachowa szczupłą sylwetkę, w dorosłym życiu łatwiej będzie jej schudnąć niż osobie z większą ilością adipocytów.

  Zabieg wyszczuplający: co się dzieje z komórkami tłuszczowymi po zabiegu?

  W zależności od tempa przemiany materii organizm potrzebuje ok. 2 miesięcy na wydalenie uwolnionego w czasie zabiegów tłuszczu. Czy nie obciąża to zbytnio wątroby i jak przebiega ten proces? Tłuszcz zgromadzony w komórce tłuszczowej ma formę trójglicerydów. Każda cząsteczka tego związku składa się z trzech kwasów tłuszczowych dołączonych do glicerolu. Gdy zniszczymy komórkę, związki te przedostają się do płynu międzykomórkowego, a stąd do krwiobiegu. Wędrują z krwią i są wychwytywane przez różne tkanki, dla których stanowią materiał budulcowy lub źródło energii.

  Niewykorzystany tłuszcz po przemianach metabolicznych i po połączeniu się z innymi substancjami, np. albuminami, dociera do wątroby. Ponieważ ta nie rozróżnia, który tłuszcz pochodzi ze zniszczonych komórek, a który z jedzenia, poddaje go rutynowej obróbce. Innymi słowy, tłuszcz uwolniony w trakcie zabiegów jest przerabiany podczas normalnych procesów, które natura stworzyła w naszym organizmie do transportu, przetwarzania i wydalania tłuszczu. Wątroba musi tylko nieco intensywniej pracować, ale w żaden sposób nie upośledza to jej fizjologicznych funkcji. Aby ułatwić jej nieco zadanie, powinniśmy przed zabiegiem i po nim być na diecie niskotłuszczowej.

  miesięcznik "Zdrowie"