Pielęgnacja cery mieszanej [Porada eksperta]

2013-10-09 13:14

Od wieków zmagam się z przetłuszczaniem na całej buzi (nie tylko w strefie T). I zaczęło mnie zastanawiać to, czy aby dobrze i dokładnie pielęgnuję swoją cerę? Moja twarz zaczęła mnie do takiego stopnia irytować, że zwróciłam się po pomoc do p. dermatolog w swojej miejscowości. Przepisała mi zestaw leków: Normaderm Vichy, tonik do cery tłustej - z La Roche Posay, Brevoxyl, krem regenerujący do cery tłustej na noc, i na rano pod makijaż Base Matt. Poprawy nie widzę (może przez kilka dni początkowo), a buzia przetłuszczona jest bardziej, jakby chroniła się przed tym preparatami. Zwłaszcza irytujące jest to, gdy noszę make up - nie potrafi się utrzymać przez połowę dnia nie mówiąc o całym - wszystko się ściera i rozmywa, zwłaszcza w okolicy powiek. I dlatego zastanawia mnie jak dobrze zdiagnozować, jaki typ cery posiadam i jak ją pielęgnować. Kiedyś skorzystałam z pomocy Pani na stanowisku, na którym za pomocą małego urządzenia określa się poziom nawilżenia i następnie po kilku minutach mówiła nam, czy buzia jest sucha, tłusta, mieszana, itp. Podeszłam, poprosiłam o takie badanie, po czym dowiedziałam się, że jestem posiadaczką cery w okolicy policzków bardzo suchej, a na czole mam suchą. Co w takiej sytuacji mam zrobić? Zacząć używać preparatów z serii dla osób z cerą normalną, suchą - nie ukrywam, że jest to mi nie na rękę, zwłaszcza że wiadomo takie kosmetyki niektóre mogą być drogie? A jeśli tak, to jakie?

Porada lekarza medycyny estetycznej
Autor: Getty Images

Z opisu, który Pani przedstawiła, wynika że ma Pani skórę mieszaną, czyli taką, która łączy w sobie cechy skóry tłustej i suchej. Tłustej - bo występuje w niej tendencja do nadmiernego wydzielania sebum, zaskórników i stanów zapalnych, suchej - bo w niektórych jej partiach (policzki i skronie), na skutek niedoboru wydzielania łoju i braku ochronnego płaszcza lipidowego skóra jest przesuszona, napięta i skłonna do podrażnień. Skóra taka wymaga specjalnej, odpowiednio dobranej pielęgnacji, gdyż stosowanie niewłaściwych kosmetyków, np. przeznaczonych wyłącznie dla skóry tłustej, może nasilać zaburzenia równowagi skóry mieszanej i dawać poczucie dyskomfortu.

W codziennej pielęgnacji cery mieszanej należy przestrzegać kilku zasad, takich jak:

  • dokładne oczyszczanie skóry (rano i wieczorem),
  • odpowiednie jej tonizowanie (należy unikać preparatów zawierających alkohol
  • i co najważniejsze - intensywne nawilżanie.

Aby zapewnić mieszanej skórze odpowiednie nawilżenie, z reguły potrzebne są dwa kremy. Partie twarzy takie jak czoło, nos i broda wymagają produktów o lekkiej konsystencji, matujących, które niwelując nadmierne błyszczenie skóry zapewnią trwałość makijażu. Przesuszona i delikatna skóra policzków i skroni wymaga z kolei kosmetyków o działaniu łagodząco-nawilżającym, chroniących skórę przed odwodnieniem i odbudowujących naturalną barierę lipidową.

Odpowiednia pielęgnacja powinna przynieść dobre efekty, gdyby jednak nie rozwiązała Pani problemu, warto ponownie skonsultować się z dermatologiem. Być może potrzebuje Pani dodatkowych badań hormonalnych i silniejszych środków dostępnych na receptę, zlecanych przez lekarza.

Pamiętaj, że odpowiedź naszego eksperta ma charakter informacyjny i nie zastąpi wizyty u lekarza.

Marta Fabich-Krok

Absolwentka I Wydziału Lekarskiego Uniwersytetu im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu. Należy do Polskiego Towarzystwa Medycyny Estetycznej i Anty-Aging. Specjalizuje się w wykonywaniu mezoterapii igłowej, peelingów medycznych, zabiegów z użyciem rollera medycznego, a także zabiegów zapobiegających wypadaniu włosów, np. PRP Angel System – z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego. http://www.dsinstytut.pl

Inne porady tego eksperta