Mezoterapia włosów - nowoczesne narzędzie w walce z łysieniem

2013-01-31 16:17

Jedną z najskuteczniejszych i niestety najdroższych metod leczenia łysienia jest mezoterapia włosów z wykorzystaniem osocza bogatopłytkowego lub komórek macierzystych pobieranych z krwi pacjenta? Na czym dokładnie polega ten zabieg i dla kogo jest przeznaczony?

Mezoterapia włosów - nowoczesne narzędzie w walce z łysieniem
Autor: Thinkstockphotos.com Mezoterapia włosów z wykorzystaniem komórek macierzystych jest polecana zwłaszcza osobom z zaawansowanym łysieniem.

Spis treści

  1. Mezoterapia z użyciem osocza bogatopłytkowego
  2. Mezoterapia z użyciem komórek macierzystych
  3. Kto może poddać się mezoterapii włosów?
  4. Ile kosztuje mezoterapia?
  5. Jak długo utrzymują się rezultaty mezoterapii?

Jedną z najskuteczniejszych metod stymulacji wzrostu silnych i mocnych włosów jest mezoterapia. Zabieg polega na ostrzykiwaniu skóry głowy odpowiednim preparatem, dostosowanym do potrzeb pacjenta. Wstrzykiwane pod skórę specjalnych koktajli zawierających witaminy, aminokwasy i mikroelementy pozwala odnawiać i regenerować słabe, szare i cienkie włosy. Koktajle z peptydami działają odżywczo, stymulując je do wzrostu. W efekcie włosy stają się mocniejsze, zregenerowane, grubsze, gęstsze, bardziej nawilżone i lśniące. Aby rezultaty mezoterapii z użyciem koktajli były trwałe i widoczne, należy wykonać serię 3-5 zabiegów w odstępach co 2-3 tygodnie.

Mezoterapia z użyciem osocza bogatopłytkowego

Mezoterapia z użyciem osocza bogatopłytkowego jest terapią wskazaną zarówno dla osób z łysieniem plackowatym, jak i z włosami wyjątkowo słabymi, wymagającymi silnego odżywienia. Koncentrat bogatopłytkowy uzyskuje się z własnej krwi pacjenta. Po znieczuleniu miejscowym skóry głowy i pobraniu krwi próżniowo do próbówek krew zostaje poddana wirowaniu w medycznej wirówce laboratoryjnej. Uzyskane osocze bogatopłytkowe będzie pobudzać cebulki do wytwarzania nowych włosów. Lekarz wciąga preparat do strzykawki i ostrzykuje nim skórę głowy pacjenta.

Nie jest to zabieg bezbolesny, ale krótki. Jednorazowa wizyta trwa od 10 do 15 minut. Po jednym dniu nie widać już ukłuć igły i można spokojnie iść do pracy. Po mezoterapii osoczem bogatopłytkowym odrastają nowe i mocniejsze włosy, jest ich też więcej niż było wcześniej – z jednej cebulki wyrasta więcej niż jeden włos. W efekcie zabieg powstrzymuje wypadanie włosów i hamuje proces łysienia. Na rezultaty trzeba jednak nieco poczekać, ponieważ proces odrostu nowego włosa trwa 3 miesiące. Dla najlepszych efektów wskazane jest wykonanie serii 3 zabiegów co 2 miesiące.

Mezoterapia z użyciem komórek macierzystych

Inaczej jest w przypadku mezoterapii z użyciem komórek macierzystych. Wykonuje się go tylko raz, a efekt jest natychmiastowy. - Komórki macierzyste pobierane są z krwi pacjenta w specjalnym procesie separacji komórek macierzystych. Jest to bardzo zaawansowana technologicznie metoda, całkowicie sterylna i bezpieczna. Tak pozyskane komórki macierzyste podawane są pacjentowi w celu pobudzenia komórek skóry i jej przydatków. Użycie tej metody najbardziej wskazane jest w przypadku pacjentów z zaawansowaną utratą włosów. Podczas jednego z badań dermatologicznych w Pensylwanii stwierdzono, że badani łysi wcale nie są łysi. Jak to tłumaczyć? Czasami wydaje się, że w danym miejscu na głowie nie mamy włosów, a tymczasem są tam cebulki. Wystarczy poddać je stymulacji, by wyrosły nowe, silne włosy - wyjaśnia dr Urszula Brumer, z warszawskiej kliniki Dr Urszula Brumer Medycyna Urody.

Zabieg mezoterapii jest obecnie najbardziej skuteczną nieinwazyjną metodą leczenia łysienia. Komórki macierzyste pobudzają nawet uśpione cebulki do produkcji włosów i przy odnowie komórkowej są w stanie wywołać powstawanie nowych cebulek włosowych.

Kto może poddać się mezoterapii włosów?

Zabiegom mezoterapii osoczem bogatopłytkowym i komórkami macierzystymi mogą poddać się wszyscy z wyjątkiem osób z niektórym chorobami układu krwionośnego. U takich ludzi przeszkodą może być problem z pobraniem wystarczającej ilości krwi, potrzebnej do wykonania zabiegów. Takie ryzyko istnieje, kiedy pacjent ma słabe i schowane żyły. Krew pacjenta może też mieć bardzo małe stężenie komórek macierzystych, przez co nie jest możliwe zebranie odpowiedniej ich ilości i wykonanie mezoterapii z ich użyciem.

Ile kosztuje mezoterapia?

Koszt pojedynczego zabiegu mezoterapii osoczem bogatopłytkowym w polskich gabinetach waha się od 800 do nawet 2000 złotych. Natomiast komórkami macierzystymi od 8000 do 12000 złotych.

Jak długo utrzymują się rezultaty mezoterapii?

Wszystko zależy od genetyki i od nas samych. Jeśli nie zmienimy swojego trybu życia, nie wyeliminujemy stresu i nie zmienimy nawyków żywieniowych, zarówno problem łysienia, jak i osłabionych włosów powróci.

Materiały prasowe