Tabletki na włosy: jakie składniki powinny zawierać?
Tabletki na włosy bywają pomocne w ich pielęgnacji. Warto bowiem pamiętać, że na zdrowie i kondycję naszych włosów wpływa wiele czynników, z których tylko część zależy od ich pielęgnacji zewnętrznej. Szampony, odżywki i maseczki wpłyną odpowiednio na nasze włosy tylko jeśli funkcjonowanie naszego organizmu prawidłowo reguluje ich wzrost i trwałość. Wypadające, suche włosy mogą być objawem znacznych niedoborów witamin czy minerałów, które tabletki na włosy pomagają uzupełnić.
Tabletki na włosy to uzupełnienie ich odpowiedniej pielęgnacji. Warto jednak pamiętać, że zawsze pierwszym krokiem do zachowania ich dobrej kondycji powinna być dieta zbilansowana, dostarczająca różnorodnych składników i oparta na świeżych, nieprzetworzonych produktach.
Jeśli jednak nie możemy lub nie jesteśmy w stanie w ten sposób się odżywiać albo próbujemy nadrobić "szkody" wyrządzone w okresie mało zróżnicowanej diety, można sięgnąć po leki i suplementy diety, które wpłyną na poprawę nie tylko stanu naszej fryzury, ale na zdrowie całego organizmu, a nawet na samopoczucie.
Przedstawione poniżej witaminy i minerały można uzupełniać w sposób naturalny, podane są więc ich źródła w pokarmie, można też z powodzeniem stosować je w formie tabletek.
W tym drugim przypadku należy pamiętać, że wchłanianie się tych składników nie będzie tak efektywne jak w przypadku naturalnych źródeł. Istotne w skuteczności suplementacji jest stężenie danego składnika opisane zwykle w jednostce wagowej, mikrogramach oraz dziennej normy spożycia. Nie należy martwić się, że norma ta jest kilkukrotnie zwielokrotniona, właśnie ze względu na ograniczoną przyswajalność.
Spis treści
Tabletki na włosy: witaminy z grupy B
Kompleks witamin B to klasyczny suplement wzmacniający włosy – te witaminy znajdziemy we wszystkich tabletkach, które dedykowane są kondycji włosów. Jakie więc korzyści płyną z uzupełniania witamin B? Biorą one udział w metabolizmie, pracy układu krwionośnego oraz układu nerwowego. Niedobór witamin B objawia się suchością skóry i włosów, ale też stanami obniżonego nastroju czy kłopotami z koncentracją. Co istotne, na ich trwałość negatywnie wpływa obróbka żywności, co może skutkować tym, że nawet przy zbilansowanej diecie, tych elementów dostarczamy za mało.
Witamina B1 – tiamina – Jej wpływ na skórę i włosy jest szczególnie istotny. Nie tylko jest ważnym elementem w procesie biosyntezy aminokwasów, z których zbudowane są włosy, ale też reguluje pracę gruczołów łojowych. Jej niedobór może doprowadzić do szybszego przetłuszczania się włosów, a także do problemów z zapychaniem się porów i trądzikiem.
Źródła naturalne: wątróbka, rośliny strączkowe, drożdże, orzechy.
Witamina B2 – ryboflawina – kolejny istotny składnik syntezy aminokwasów oraz metabolizmu kwasów tłuszczowych. Odpowiada za rośniecie włosów i ich regenerację.
Źródła naturalne: wątróbka, sery, migdały, jajka, łosoś, rośliny strączkowe, pełnoziarniste pieczywo.
Witamina B3 – niacyna – jej rola w organizmie związana jest z metabolizmem składników odżywczych w celu uwolnienia energii. Jest też istotna w tworzeniu erytrocytów i pracy układu krwionośnego, w tym dostarczenie odpowiedniej ilości składników pokarmowych i tlenu do skóry i włosów.
Źródła naturalne: mięso, warzywa strączkowe, ziemniaki, nasiona słonecznika, drożdże.
Witamina B5 – kwas pantotenowy – bierze udział w procesach metabolicznych, ma wpływ na produkcję hormonów, neuroprzekaźników oraz kwasów tłuszczowych. Działa przeciwzapalnie i wspomaga gojenie się ran. Jej niedobór objawiać się może w zaburzeniach pracy układu krwionośnego, jak drętwienie i mrowienie kończyn, nerwowego, jak stany depresyjne, a także ma ogromny wpływ na włosy i może skutkować ich wypadaniem i siwieniem. Dodatkowo witamina B5 bierze udział w procesie tworzenia keratyny, która jest głównym białkiem budulcowym włosów.
Źródła naturalne: wątróbka, grzyby, awokado, jajka, orzechy, mleczko pszczele, banany.
Witamina B6 – kolejna niezwykle istotna witamina związana z produkcją aminokwasów, wpływająca w na ciśnienie krwi i pracę serca. Suplementując witaminę B6, wspomagamy proces tworzenia się nowych włosów.
Źródła naturalne: ciecierzyca, ziemniaki, banany, kasza gryczana.
Witamina B7 – biotyna – czyli składnik najczęściej wymieniany w reklamach suplementów na włosy. Wpływa na syntezę keratyny, czyli bezpośrednio na stan włosów, ich grubość, blask i sprężystość. Pełni też, tak jak i inne witaminy z kompleksu B, rolę w metabolizmie i magazynowaniu energii.
Źródła naturalne: wątróbka, jaja, pieczywo pełnoziarniste, szpinak, pomidory, orzechy, ser.
Tabletki na włosy: minerały
Zapoznajmy się bliżej z kilkoma makro- i mikroelementami, których suplementacja pomoże nam, jeśli zdarzają nam się problemy z wypadaniem włosów, ich łamliwością i suchością.
Żelazo – niedobór żelaza może prowadzić do anemii, która jest już poważnym stanem chorobowym, ale wypadanie włosów może być jednym z pierwszych objawów braku żelaza w diecie, na który warto w porę zareagować. Problem szczególnie może dotyczyć osób na dietach odchudzających bądź wegetarian, gdyż żelazo zawarte w mięsie jest bardzo dobrze przyswajalne. Żelazo bierze udział w produkcji krwinek czerwonych, a przede wszystkim jest składnikiem krwi, który odpowiada za transport tlenu do komórek.
Źródła naturalne: wątróbka, otręby pszenne, jajka, fasola, pietruszka.
Cynk – na suche i wypadające włosy może pomóc cynk, który reguluje syntezę keratyny, jest więc bardzo istotny w procesie tworzenia się włosów. Suplementować cynk również możemy, kiedy chcemy przyspieszyć ich porost.
Źródła naturalne: jaja, nasiona dyni, pietruszka, fasola, grzyby, sałata, warzywa strączkowe.
Magnez – minerał kojarzony przede wszystkim z pracą układu krwionośnego, który jest makroelementem wpływającym bezpośrednio na najważniejsze procesy zachodzące w naszym organizmie. Jego niedobór również wpłynie negatywnie na skórę i włosy. O niedobór magnezu jest niestety łatwo – wypłukuje się razem z kawą, herbatą, alkoholem, a negatywny wpływ na jego poziom w organizmie ma także stres czy aktywność fizyczna.
Źródła naturalne: kakao, szpinak, pestki dyni, mąka pełnoziarnista, orzechy.
W przypadku witamin rozpuszczalnych w tłuszczach oraz minerałów istnieje pewne ryzyko przedawkowania, dlatego nie należy przekraczać dawek zalecanych na ulotce i obserwować reakcje swojego organizmu. Nie musimy się jednak martwić o zbyt duże porcje witamin rozpuszczalnych w wodzie, czyli witamin z grupy B oraz witaminy C, ich nadmiar zostanie wydalony z moczem.