Przetłuszczają się, siwieją i wypadają. Niedobór tej witaminy to duży problem dla włosów
Na kondycję włosów poza pielęgnacją w dużej mierze wpływa nasza dieta. Dlatego widząc, że po zimie są wysuszone, łamliwe, czy bardziej się przetłuszczają, nie wystarczy sięgnąć po maseczki, wcierki, czy podciąć końcówki. Wygląd to efekt kondycji zdrowotnej, dlatego wykonaj proste badanie krwi.
Niedobory witamin dają o sobie znać na różne sposoby. Dlatego kiedy nauczymy się słuchać organizmu i reagować na wysyłane sygnały, łatwiej pozbyć się problemu, sięgając do jego źródeł. Tak samo jest w przypadku włosów. Pudrowanie rzeczywistości polegające jedynie na zewnętrznym działaniu nie sprawdzi się na dłuższą metę jeśli nie zapewniamy w jadłospisie odpowiednich składników.
Poziom witaminy B12 jest ważny. Wykonaj badania krwi
Witamina B12 określana również jako kobalamina w dużej mierze odpowiada za prawidłowy przebieg metabolizmu komórek. W dużym uproszczeniu jej niedobór utrzymujący się przez dłuższy czas prowadzi do zahamowania dojrzewania erytrocytów, co ostatecznie kończy się anemią megaloblastyczną.
Choć niedobory witaminy B12 obserwuje się przeważnie u osób starszych, to jednak coraz częściej wskaźniki poniżej normy są zauważalne także u młodych ludzi. Problem ten dotyka osoby niedożywione i te z zaburzeniami wchłaniania (np. celiakia, choroba Leśniowskiego-Crohna, etc.).
Nie oznacza to jednak, że mówimy włącznie o przykładach, gdzie w grę wchodzą zaburzenia autoimmunologiczne, czy kiedy dany pacjent z powodów ekonomicznych nie może pozwolić sobie na bogatą, zróżnicowaną dietę. Pośpiech, niewłaściwe wybory żywieniowe, czy problemy z układem trawiennym to polska codzienność.
Dlatego jeśli widzisz, że twoje włosy siwieją szybciej niż u kolegów i koleżanek, to nie koniecznie musi być to kwestia genów. Na skutek anemii megaloblastycznej spowodowanej niedoborem witaminy B12 skóra głowy szybciej się przetłuszcza, przez co włosy zaczynają wypadać, stają się osłabione i pozbawione blasku.
Chcąc wykluczyć anemię megaloblastyczną, wykonaj badania krwi. Zrób podstawową morfologię i zbadaj poziom witaminy B12. Jeśli okaże się, że wyniki są poniżej normy, wykonaj test Schellinga. To uzupełniająca diagnostyka polegająca na ocenie przyswajania przez organizm witaminy B12.
To ważne, ponieważ czym innym jest spożywanie produktów z witaminą, a czym innym jej przyswajalność. Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego jak wygląda test Schellinga i jak się do niego przygotować, to wszelkie niezbędne informacje znajdziesz TUTAJ.
Właściwości witaminy B12. Wspomaga nie tylko włosy
Witamina B12 jest ważna dla całego organizmu. Bierze udział w tworzeniu niezbędnych neuroprzekaźników. Poza tym wpływa na metabolizm tłuszczów i węglowodanów oraz syntezuje białka. Jest bardzo ważna dla prawidłowego funkcjonowania układu krwionośnego i pokarmowego, czy w końcu zmniejsza poziom zmęczenia.
Nie występuje jednak w warzywach i owocach, dlatego weganie są dużo bardziej narażeni na jej niedobory. Witaminę B12 znajdziemy w mięsie, rybach, jajkach, serach i innych produktach odzwierzęcych. Stąd jeśli nasza dieta opiera się wyłącznie o produkty roślinne, powinniśmy wykonać wspomniane wyżej badania krwi, aby wykluczyć anemię megaloblastyczną.
Zapotrzebowanie na witaminę B12 różni się pod względem wieku, natomiast w przypadku osób dorosłych dzienna dawka powinna wynosić 2,4 µg, czyli 0,0024 mg. Niedobór witaminy B12 to nie tylko problemy ze skórą czy włosami.
Specjaliści wskazują, że anemia megaloblastyczna wywołana tym niedoborem prowadzi do chorób na tle neurologicznym oraz sprzyja występowaniu zaburzeń układu sercowo-naczyniowego, rozwoju miażdżycy, zaburzeń na tle psychicznym, wad rozwojowych płodu czy poronieniom.