Pięć sposobów na ŁYSIENIE u mężczyzn

2011-01-14 14:15

Co trzeci mężczyzna w wieku 25-40 lat zaczyna łysieć. Warto wcześnie podjąć działania, by uratować jak najwięcej włosów. Przedstawiamy skuteczne sposoby na łysienie u mężczyzn.

Pięć sposobów na ŁYSIENIE u mężczyzn
Autor: thinkstockphotos.com Pięć sposobów na ŁYSIENIE u mężczyzn

Spis treści

  1. Kosmetyki pomocne w leczeniu łysienia
  2. Leczenie farmakologiczne na łysienie męskie
  3. Zabiegi laserowe na łysienie
  4. Mezoterapia pobudza wzrost włosów
  5. Przeszczep włosów ostatnią deską ratunku
Pięć sposobów na ŁYSIENIE u mężczyzn
Autor: Thinkstockphotos.com Warto jak najwcześniej zacząć walkę z łysieniem. Na początku wypróbuj kuracje dostępne w aptece bez recepty, przyjrzyj się swojej diecie i trybowi życia.

Po 50. roku życia wypada ok. 20 proc. włosów. Łysienie może być dziedziczne, ale jego przyczyną bywają też zaburzenia hormonalne, niektóre przewlekłe schorzenia, leki, złe odżywianie się, palenie i stres. Leczeniem łysienia zajmują się dermatolodzy lub trycholodzy – specjaliści od schorzeń skóry głowy i włosów.

80% przypadków łysienia ma podłoże genetyczne. Wraz z genem łysienia dziedziczy się także nadwrażliwość na testosteron.

Kiedy należy zgłosić się z problemem do specjalisty? Kiedy zauważysz, że włosy wypadają w dużych ilościach i bardzi często. Wykonaj prosty test, który pozwoli zauważyć problem: włóż obie dłonie we włosy, jakbyś chciał je przeczesać, i pociągnij. Powtórz to kilka razy. Jeżeli po każdym pociągnięciu w dłoniach pozostaną ci 2–3 włosy, skontaktuj się z lekarzem.

Kosmetyki pomocne w leczeniu łysienia

Gdy czupryna zaczyna się przerzedzać, warto stosować odżywki do włosów, które w składzie mają keratynę, proteiny, witaminy A, B6 i E oraz cynk i miedź. Cynk odpowiada za kondycję mieszków włosowych, zapobiega ich osłabieniu. Pierwiastek ten odgrywa ważną rolę w utrzymaniu odpowiedniego poziomu tłuszczu w skórze głowy, co jest szczególnie istotne dla zwalczania łupieżu. Preparaty wspomagające utrzymanie bujnej czupryny powinny dodatkowo zawierać komórki placenty (wyciąg z łożyska zwierzęcego) oraz cystynę – aminokwas, który dostarcza siarkę potrzebną do budowy włosa. Pierwszych efektów kuracji można się spodziewać po 2–3 miesiącach. Koszt – ok. 160 zł miesięcznie.

Czytaj też: Przeszczep włosów - ile kosztuje i jak przebiega ten zabieg?

Leczenie farmakologiczne na łysienie męskie

W leczeniu łysienia androgenowego często stosuje się tabletki blokujące przekształcanie się testosteronu w DHT (hormon sprzyjający łysieniu). Dostępne na receptę zawierają zwykle minoxidil lub finasteryd. Leki są skuteczne, ale mogą mieć działania niepożądane, np. zaburzenia funkcji seksualnych. Efekty pojawią się po ok. 3 miesiącach nieprzerwanej kuracji. Koszt tabletek to ok. 150 zł miesięcznie.

Zabiegi laserowe na łysienie

Jeżeli po kilku miesiącach nie uzyskasz dobrego efektu, rozważ zabiegi laserowe. Terapia poprawia krążenie krwi, co zwiększa porost włosów. Aby osiągnąć widoczne rezultaty, kuracja powinna trwać rok, a potem co miesiąc należy zgłaszać się na zabiegi podtrzymujące. Leczenie jest bezbolesne. Seria 10 naświetlań kosztuje ok. 800 zł.

Mezoterapia pobudza wzrost włosów

Mezoterapia to nastrzykiwanie skóry substancjami, które stosuje się w zabiegach odmładzających. Leki do mezoterapii skóry głowy dobiera się indywidualnie, m.in. na podstawie trychogramu, czyli mikroskopowej oceny włosów pobranych z pięciu obszarów głowy. Preparat cienkimi igiełkami wprowadzany jest do mieszków włosowych i w ten sposób pobudza się je do pracy, której efektem jest wzrost włosów. Jeden zabieg  kosztuje 100–250 zł (potrzeba ich 4–6) .

Przeszczep włosów ostatnią deską ratunku

Gdy zawiodą inne metody, pozostaje jeszcze przeszczep włosów. Zabieg polega na pobieraniu pasemek włosów (na ogół z tyłu i z boków głowy) i wszczepianiu ich w nowe miejsce. Pasemka zostają podzielone na mikroskopijne fragmenty i umiejscawiane tam, gdzie włosy się przerzedziły. W czasie jednego zabiegu można przenieść ok. 2 tys. fragmentów skóry (każdy z czterema mieszkami włosowymi), które umieszcza się w mikroskopijnych nacięciach skóry. Zabieg trwa od 2 do 5 godzin i wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym. Efekt jest trwały, a gdy włosy odrosną, przypominają naturalną czuprynę. Za przeszczep trzeba zapłacić od kilku do kilkunastu tysięcy złotych.

miesięcznik "Zdrowie"